bugün

ayıp yada utanılacak bişi olmayan eylem.
burcunun özellikleriyle kendi karakterini karşılaştırıp neredeyse aynı olduğunu gören kişinin yapacağı şey.
Neden-sonuç ilişkileri kuramayan insanların gerçekleştirdiği aktivitedir.

Burçlar uydurma oldukları gibi gereksizdirler de. En fazla monoton hayata biraz eğlence katarlar.

insanların inanma gerekçelerinden bazıları da söylenenlerin kendisiyle uyuştuğudur fakat böyle bir olay da tesadüf ve şartlanmadan öteye geçemez. Sebepsizdir, nedensizdir.

Öküz burcu çok duygusaldır, azimlidir, trenleri çok sever dendiğinde, öküz burcundaki* inanma eğilimli birey kendine uyan özelliği seçip* aklında yer ettirecektir. Geri kalan özelliklerden duygusallık ve azimlilik tutmasa da önemli değildir, kıyıdan köşeden bir sebep bulmuştur o da yeter.

Bunun yanında burçların arasında "çok şerefsizlerdir" "her an satabilirler" gibi tanımlara da rastlamayız, çünkü bu burç işinden para kazananlar insanları inandırma peşindedir. Yahu hiçkimsenin mi kötü özelliği olmaz? Nedir?
(bkz: burçlara göre yaşamak)
gazete aldıklarında hemen burç sayfasını arayıp, azimle bulan ve kendilerinden sonra çevrelerindeki herkesin burç yorumunu itina ile okuyan insanların içinde bulunduğu durumdur.
şayet burçlara inanmasaydık, ulubatlı hasan burçlara tırmanıp da bayrağı dikemezdi. bu yüzden öneme haizdir burçlara inanmak. fatih sultan mehmet bizzat tarot falı bakıyormuş. diyenlerin yalancısıyım.
Dünya üzerinde sadece 12 farklı karakter olduğuna inanmaktır.
burçlara inanmak yerçekimine inanmaya benzer. çünkü burçlar bilimsel gerçeklere dayanmaktadır. bebek doğum sırasında o anda dünya üzerinde hangi gezegen etkiliyse bu etki beyin yapısını etkiler ve kişinin zeka, liderlik, duygusallık, inatçılık, sabır, kararlılık, içe dönüklük, kararsızlık gibi herhangi bir yöne kaymasını ve o yönünün güçlü olmasını sağlar. böylece burçların özellikleri ortaya çıkar.
saygı duyulması gereken bir inanıştır. çünkü insanları bu kadar basite indirgemek, hayatı böylesine hafife almak, ön yargıların ve genellemelerin doruğunda kendine bir dünya kurmak müstesna olanların becerebileceği bir iştir ancak.

mutlu bir dünyadır burçların bu dünyası. öncelikle inanç sahipleri "ben kimim?" gibi lüzumsuz sorularla uğraşmazlar; ne oldukları yıldızlar tarafından onlara söylenir. iş bu kişiler kendilerini böylece bilirler ve doğdukları zaman dilimine göre diğer bütün insanları da tanırlar. herkes ömrü hayatı boyunca kendine biçilen karakter özelliklerini sergilediğinden kimin kiminle anlaşacağı da belirlenmiş, nasıl mutlu olunacağı formüle edilmiştir. her şey kolay ve anlaşılabilirdir, gelecek dahi rahatlıkla tahmin edilebilir. günlük gazeteler gibi kılavuzları vardır; süprizler, felaketler, beklenmedik gelişmeler olmaz. insanlara en fazla yoğun bir hafta geçirecekleri bildirilir, geçiçi maddi zorluklar yaşayacakları, aşk hayatlarında durgun bir dönemin onları beklediği, falan filan...

pek bir özendiğim bu inanç sisteminin tek kötü yanı, maalesef içinde olduğum bir grup insana "kova" gibi bir etiket yapıştırması; herkes boğa, aslan, kaplanken tuhaf bir ayrımcılık yapmasıdır. bunun dışında, dünyanın bu burç insanları sayesinde cennet olacağına inancım tam!
Doğduğu ay,gün ve de hatta saat nedeni ile karakterlerinin, eğilimlerinin şekillendiğini düşünmektir. Neden böylesin sorusuna ' e falan burcuyum ben' deyiverip işin içinden çıkma gibi kolaylıkları olur çoğu zaman bu kişilerin. Tuhaf bulunabilirler ama fazla sayıda oldukları da kesindir. Hele ki çocukları filan burcunda doğsun diye doğum anını hesaplayarak hamile kalanlar vardır ki onların da matematiksel zekalarını ayrıca alkışlamak gerekir.
modern çağın hastalıklarından, pek bir zararı yok gibi görünmesine karşın "sabancı burçlara göre çalışan alıyormuş olum" efsanelerini duyunca gidişat hakkında vahim düşüncelere kapılınabilinmekte. * kişinin doğum tarihi ile milyon km uzaktaki bir yıldızın alakası ayrıca merak konusu. astronomi okuyan vatandaşlara sormak lazım.
kişiliğin karakterin yavaş yavaş oluşmaya başladığı dönemlerde baş gösterir burç merakı. kişi kendi burcu ile alakalı özllikleri okur öğrenir hatmader farkında olmadan belki o karaktere bürünebilir. şimdi şu soru akla gelir acaba kişi 41 şumart 1023 de doğduğu için mi eşek burcunun özelliklerini göstermektedir, yoksa eşek burcunun özelliklerini göstereceği için mi o tarihte doğmuştur, buna birde yıldızların konumunu ekliyoruz tabi. ama lisede işe yarıyordu hakkını verelim. hatun kişinin burcu günlük bir mecmuadan takip edilip ona göre organize olunurdu, tutardı da çoğu kez.

(bkz: alternatif inanç sistemleri)
"6000 yıllık hurafe: BURÇLAR

Burçlar üzerine yaptığı araştırmalarla bilinen Doç. Dr. ibrahim Küçük, çok tartışılacak iddialar ortaya attı. Burçların 6000 yıllık bir hurafe olduğunu söyledi, nedenlerini sıraladı.

Gelecekteki yaşama dair ipuçlarının arandığı burçların 6000 yıllık hurafe den ibaret olduğu iddia edildi.

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. ibrahim Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların gelecekleri ile ilgili bilinmeyenleri burçlar yoluyla öğrenme gayreti içerisinde olduğunu, bunun temelinde de gelecek kavramının kışkırtıcılığının yattığını savundu.

Bugün bilinen 12 takım yıldızdan oluşan burçlar kuşağının 6000 yıl kadar önce zaman hesaplarını kolaylaştırmak için Babilliler tarafından belirlendiğini kaydeden Küçük, astrologların kullandığı burç takviminin bilimsel dayanaktan uzak olduğunu belirtti.

Astrologların insanların doğduğu andaki durumunu, güneş ve gezegenlerin o andaki konumlarıyla ilişkilendirerek gelecekteki yaşam, kader, karakter ve davranışlarla ilgili düşünceler ürettiğini ve bunun da kelimenin tam anlamıyla fal bakmak anlamına geldiğini ifade eden Küçük, Yıldız falı ve burçlar konusunda, burçlar kuşağında her burcun eşit aralıklarda olduğu varsayımı göz önüne alınır. Oysa, burçları oluşturan takım yıldızlar, söz konusu kuşak üzerinde eşit aralıklar kaplamazlar diye konuştu.

Burç takvimine göre, takım yıldızlarının 12 eşit parçaya ayrıldığını, buna karşın bizim sistemimizdeki gezegen ve güneşin üzerinden geçtiği, farklı büyüklükte 13 takım yıldızının bulunduğunu anlatan Küçük, şu bilgileri verdi:

13. takım yıldızı olan Ophilicus (yılancı) takım yıldızının varlığı astrologların işine gelmez. Çünkü, Burçlar Kuşağında yer alan Ophilicus takım yıldızı tüm planları altüst edebilir.

Burçları simgeleyen ve 1 ay dilimiyle gösterilen takım yıldızlarının kapladıkları alan, birbirinden farklı. Örneğin boğa burcunu tanımlayan takım yıldızı, diğer takım yıldızlarına oranla çok daha büyük alana yayılıyor, dolayısıyla bir ayın üstünde sürece sahip. Tarihten kalan bu hesaba göre, burçlar gerçekten insanları etkilese bile, hangi burcun hangi gün dilimleri içinde bulunduğunun hesabını yapmak olanaksız.

- YILDIZLAR ETKiLEMEZ -

Doç. Dr. Küçük, yıldızlar üzerinden hareket ederek insanları yönlendirmenin ya da inandırmaya çalışmanın bilimsel verilerle uzaktan ya da yakından bağdaşmayacağını vurgulayarak, En yakın takım yıldızı olan proxima centoury, yeryüzüne 4.3 ışık yılı uzakta. Bu kadar uzak bir yıldızın insanı etkilemesi düşünülemez dedi.

Burçlar, 6000 yıl önceden gelen bir hurafedir diyen Küçük, burçların, insanların özellikle de gençlerin araştırmacı, sorgulayıcı yönlerini körelttiğini, araştıran, sorgulayan nesiller yetişmedikçe, falcıların, hurafe tüccarlarının peşinden koşanların ve bu işten para kazananların hep var olacağını anlattı.

Bütün bunlara karşın astroloji, ufoloji ve parapsikoloji gibi taklit bilim dallarının halka hizmet eden hoş görülebilir ve sevimli tarafları bulunduğunu savunan Küçük, şöyle devam etti: Örneğin astroloji, gezegen konumlarının insanlar üzerindeki etkilerinden söz ederken farkında olmadan kişileri gezegenler, güneş sistemi ve yıldızlarla ilgili düşüncelere yöneltiyor, ayrıca yaşamı bir yönüyle eğlenceli kılıyor.

Ufoloji, tanımlanamayan uçan nesnelerden söz ederken öte yandan evrenin başka yerlerinde olası yaşam üzerine fikirlerin oluşmasına yol açıyor. Parapsikoloji, insanın özellikle insan beyninin bilinmeyen yönlerine ilişkin gizleri araştırırken, kişileri, yaşamın bize armağanı bu kozmik bilinmezlik üzerine düşünmeye zorluyor." (A.A.)

http://www.haber7.com/hab...d=159761&comments=all
engellenemeyen tavırdır. burçlara inanmak başkadır, burçlara göre yaşamak başka. tehlikeli olan ikincisidir. burçlara inanmaksa eğlenceli bir meşguliyettir, tahmindir, yorumdur, histir.
(bkz: aramaya inanmak)
(bkz: bana burcunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim)
alglanan evrendeki herşeyin, elektromanyetik dalgaların kesişip, ortaya çıkaracakları manâ istikametinde yoğunlaşması sonucu oluştuğunu bilen biri için normal bir durumdur, ama sadece gazetedeki yüzeysel yorumları okumak hoşuna gittiği için inanan insanlar için zararlı bir alışkanlık bile olabilir.
adamakilli salakliktir. herhangi bir burcun gunluk falinda bugun oleceksiniz diye bir tespite rastalamadim bugune kadar ben. ama hergun birileri rahmetli olmuyor mu ? Ya da bu hafta icinde timarhaneye kapatilacaksiniz diye birsey de gormedim. ama hergun birileri kafayi siyirip akil hastanelerine yatiriliyor.
herhangi bir ortamda karşılaştığı insanların önce adını sonra burcunu öğrenmek isteyen kişilerin inancıdır. insanlarla vakit geçirip onları tanımak, analiz yapmaktansa burcuna göre davranmak, ön yargıda bulunmak daha çok işlerine gelir.

sadece bir örnek:

+ merhaba ben wicker park
- ben de xxx.
+ memnun oldum.
- ben de... burcun ne senin?
+ akrep
*- hmmm.

neymiş efendim akrep burcu kinciymiş, aşırı kıkançmış, şeytan gibiymiş.
* *
(bkz: insanın kendisini tatmin etmesi)
saçmalıktan öteye gitmeyen durumdur. hatta kişinin psikolojisi üzerine etki ederek yapması gerekeni de yapmamasına neden olur. örneğin o günkü burç yorumunda; "bugün iş hayatınızda kötü durumlar olabilir bıdı bıdı" yazıyorsa kişi kendini psikolojik olarak o duruma hazırlar. iş hayatında gerilemeler olur vs.
(bkz: burçlara göre hayvanlaşmak)
bir grup özelliiğin milyonlarca insana uyduğunu düşenerek yapılan salaklık.
ihtiyaç nedenini tarif edemediğim bir gereksinimdir. evet gereksinimdir,çünkü inanan herkes birşey medet ummaktadır.
insanları fena halde kategorize etmektir. oysa herkes önce bir bireydir. kendine has özellikleri vardır. burçlarda kişilik aramak, onlara göre kişilik oluşturmak ilginç bir şey.***
burcunun tamamen ozelliklerini tasiyan insanlarin yaptigi eylem.