bugün

Yillardir arastirilan sorudur efendim.
amaç yön çizmeye benzer, herkes aynı amaç için var olamaz. sen onca yol arasından kendi yönünü seçiyorsan o yön senin amacın oluyor.
bir güzelden ötürüdür.
kulluktur.
Kimine gore yasamak kimine gore ibadet etmek.
asıl, am ve acı olarak özetlenebilir.
felsefenin temelini oluşturan sorulardan biridir. digeri ise ne oldugumuzdur.
Ibadet.
(bkz: yaradana kulluk)
Rizayi ilahi...
hayattayken asla tam olarak öğrenemeyeceğimiz bir olgudur. öldükten sonra da bazı ademoğulları sadece. kuran a göre.
amacına ulaşmak.
sokratesten bu yana insanlığın kesin bir cevap bulamadığı sorudur. uludağ sözlük filozoflarının daha iyi sonuç alamayacağı konusunda garanti verilebilinir, o yüzden boşuna burada aranmamalıdır.
işsizken cevabının daha çok arandığı soru. Aslında işsizken her soru, her sorun cevabı derinlerde oluyo ama olsn
yeteri kadar bilgi sahibi olunduğunda, dünyaya gelmenin, tatmin edici bir amacı olmadığını anlayabilirsiniz.

haddinden fazla bilinçlendik ki, bu bilinçlenme aynı zamanda ilizyonu doğurdu. sefil benliğimiz; her şeyin bizim için olduğunu sandı ve ölümlülüğü kendimize yediremedik.

amaç nedir sorusunun cevabı: hayatta kalıp, üremektir.

sokratesten bu yana insanlığın kesin cevap bulamadığı sorudur demek; schopenhauer ve daha nicelerine hakaret etmek demektir.
uzaylılar için seyahattir.
insanın anlam arayışı-Victor frankl.
Dunyada seni tatmin eden sey.
markete ekmek almaya gönderilmek.
Yok ki.

(Entry burda.)
Ölmek. Evet.
Allah serbest etmiş nazil olursan ol nazil ya sarsan yasa asalar var kurallar var hayati düzene koyan kurallar varvallahin sana ihtiyaç yok senin yaratana ihtiyacin var en kulluk etmezisen sen kaybedersin.. bu kadar kolay ek biç..
"yaşamın amacı, kaderi anlayabilmektir; çünkü bu bilgi gerçek kurtuluş olan tanrı ve sonsuzla birleşme bilincine bizi yöneltebilen tek şeydir."

giordano bruno.
“Ben gizli bir hazine idim, bilinmek ve tanınmak istedim mahlûkatı yarattım.” (Acluni, II, 132)

der Allah ve;

"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." Zâriyât / 56

diyerek yaratılış amacımızı açıklar.
hayat basittir ve basit düşünmek gerekir. bu dünyada ödül alan her şeyin aslında fikirleri basittir, çünkü insanlar basittir. apple gibi karmakarışık şeyleri basite indirgemek gerekli.
Kesinlikle homofobik ve sadist egoist bir manyağın imtihanına tabii tutulmak değildir.