bugün

yıl olmuş 2010, popişimizden deli gibi ter attıran havaları yaşıyoruz, millet uzaya insansız füze, dolarsız kasa gönderiyor. sen böyle bir dünyada hala saz çalıyor bir de utanmadan sanatçıya değer vermiyorlar diyorsun. yahu sevgili sazcı, tutmasalar sanat adına ne vereceksin? mozart mı olacaksın be adam? bırak şu sazı da artık modern ol, piyano falan çal ne bileyim? sürekli geliri düşük insanlar tarafından dinleniyorsun zaten, onların yüreklerini dağlamak kolay tabi.

peki ya zenginler?

bana kalırsa bir saz sanatıçısı asla zengin yüreğini dağlayamaz, dağlanmaz yüreklerimiz tıngırtıyla. biz asil müziklerle, eşsiz piyano darbeleriyle kendimizden geçerek büyümüş bir kesimiz. mesela ben müzikten çok iyi anlıyorum ve değişik değişik tam 150 tane enstrümanı çalabiliyorum. inanır mısınız? bu 150 enstrümanın içinde asla saz olmadı, neden? devir saz devri değil azizim, milattan önce de yaşamıyoruz. bırakalım şu arabesk gönülleri de klasik müzik dinleyip ruhumuzu temizletelim tanrılara.
saz: çalgı aletlerine verilen genel isimdir. (piyano da sazdır, gitar da, davul da)
bu bağlamda baktığımızda saz çalmadan müzik yapmak imkansızdır.
yazar bağlama falan demek istemiş heralde. ama neyse cahilliğine verelim.
cool adamı bilmeyen yok sonuçta. şaşırmadım.
(bkz: saz ile bağlamayı karıştıran sonradan görme)
sanatın,yapanın,neden olanın;ne tarihe ne de başka bir kurumsal yapıya ihtiyaç duymamasıdır.bu devir ya da başka bir çok devirde de çalınabilecek özelliğe sahip clas bir çalgıdır.algısı farklı olabilir zira türkiyenin aşırı batı hayranlığı,hasta olacak derece de kendi kültürünü unutma gayreti,sanatıyla,kültürüyle..gerçekten eleştirilecek bir kıvamda.yani illa bir popilizm olacak kanat çırpmak için,empati kurup aynı mantıkla gidersek zıt manaların olduğunu çokça görebiliriz.
sanat her türlü yapılır. ilkel enstrümanlarla da yapılır, tek bir enstrümanla da yapılır. önemli olan sanatın ifade gücü, derinliği ve başarısı. saz çalmış teneke çalmış farketmez. önemli olan iyi çalmaktır.
her devrin sanatçısıdır. ne yani, kullanılmayacak mı o saz artık? en güzel sanatsal eser olan insan, hala aynı sazla yapılıyor, buna ne buyrulur? uydur bakalım bunu da çağa !
(bkz: tolga çandar)
(bkz: cengiz özkan) *
Genelde kendisini kesip hava atan grup. Anadolu rap ve saçma danslarıyla ünlüdürler . KRO lar .
dinlenmese de yapılması gereken sanat.
ayrıca dinlemek isteyenler için tavsiye ederim.
(bkz: ahmet koç)
eli öpülesi sanatçıdır.

aşık veysel, pir sultan abdal, ruhi su, fikret kızılok, feyzullah çınar (isimler çoğaltılabilir) dinleyerek büyümüştür.
saz, çalgı aletlerine verilen genel addır. bu tanım ve sebepten dolayı saz çalmadan müzik yapabilen sanatçı akapella (bkz: a capella) sanatçısıdır. devirle alakası yoktur. dinlenesidir.

edit: helikopter süren sinekten özür dilerim. tümünü göstere basmamıştım.
bkz:eski entrileri okumadan entry girmek.
(bkz: müzik evrenseldir)
(bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp)
sazdan kasıt bağlama ise eğer kopuzuyla zengin fakir dinlemeden iç dağlayan bir sanatçımız var. *
(bkz: murat ertel)
adam gibi adamdır, sanatçıdır, özüne sahiptir.
bizi biz yapan kültürümüzdür. karacoğlan, aşık veysel bu kültürün en önemli halk ozanlarından dır. hala isimlerinden söz ediliyor olmasıda, her zümreye hitap ettiğinin göstergesidir.
(bkz: neşet ertaş)
(bkz: musa eroğlu)
(bkz: arif sağ)
Türklerin milli çalgısıyla gönüllerin derinliklerine işleyen sanatçıdır. Bu sanatçı kelimesini gerçek anlamıyla kullanıyorum. Kalkıp da adamlar cinsellik üzerinden, kadınlar üzerinden prim yapmaya çalışmıyor. Halkın gönül ürünü olan türküleri bağlamayla sazla icra ediyorlar. iyi ki varlar.
Saz olmadan müzik yapılamayacağını arkadaşlarda söylemesine rağmen yinede aynen belirtiyorum. Başlığı açan arkadaş eğer bağlama demek istemişse (bkz: )arif sağ (bkz: )erdal erzincan (bkz: )sebahat akkiraz (bkz: )selda bağcan sonsuza kadar gider bu örnekler ..
doğduğu coğrafya itibariyle saz adlı telli çalgıya gönül vermiş insandır.

o değil de başlığı açan klasik müziğin başlı başına eski bir müzik türü olduğunu* bilmiyor ki "yıl 2010 olmuş." diyerek başlamış.*
Başlıklara bi baksana motora binen imamın arkasında namaz kılınmaz diyen mi ararsın, akp mabadından güneş doğuruyor diyen mi ararsın, parti müfettişi gibi iktidara oy isteyen vali mi ararsın, allah seni başımızdan eksik etmesin diye "yalakalığın kitabını yazan" şarkıcılar mı ararsın, biz cami yaptık, onlar cami kapattı diye siyaset yapan genelbaşkan mı ararsın? allah aşkına bi söylesenize hangi devirdeyiz?
ne şakacı insanlar var ya. valla ya.

(bkz: erkan oğur)
bizim köyün delisi .
(bkz: sazın bağlama anlamına geldiğini sanmak)
saz sözlük anlamı: enstruman, müzik aleti.
örnek: yaylı sazlar.
ne demiş eskiler: yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmez...
(bkz: sanata saygi)
(bkz: lütfen ama)