bugün

güzel mi güzel tatlı mı tatlı bir beirut şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=5JbPERUM3uo
dünyanın birbirine en yakın iki başkentini oluşturan ikiliden biri. diğeri ise viyanadır. (bratislava-viyana)

bratislava kelimesi brat ve slav kelimelerinden oluşmaktadır. brat kardeş, slav ise slav ırkını temsil etmektedir. iki kelimenin birleşimi olarak slav kardeşliği anlamını taşımaktadır bu şehir.

gezilecek yerler genelde old town'ın çevresindedir. içinde bir kaç adet irish ve scottish bar bulundurur. genelde de tv'lerinde priemier lig açıktır.

eğlence bakımından ucuzluğu ve mükemmelliğini polonya'ya bırakmıştır. bu aynı zamanda kızları için de geçerlidir.
çocukluğumda trt1 radyosu anonslarında yıllarca adını duyup, kafamda masalsı bir anlam kattığım, lakin ilk gittiğimde aklımda oluşturduğum şeyin yanında biraz sönük kaldığını görünce biraz üzüldüğüm şehir. açıkçası ben prag gibi bir şehir bekliyordum yani daha büyük, alımlı ve canlı. old city bölgesinde olay dönüyor. gece klüpleri fena. herkes kızları yazmış zaten. dünyada ne şanslı ibneler var. göt kadar bir ülkede doğ, cennete düş. burdan daha renkli bir cennete kaçmak 15 eu.ya bakıyor. tabi ki budapeşte. sürekli çalışan orangeways otobüsleri, volan bus, city ways vb. otobüsler sık düzenli günlük seferlerle karşılıklı olarak viyana, bratislava ve budapeşteyi bağlıyorlar. şehirde macar nüfus da yoğundur. hatta yeni çıkan bir yasayla asimilasyon deyin entegrasyon deyin macarca konuşulması yasaklanmıştır. zaten heryerde gulaş ve palinka yazıları göreceksiniz.
Slovakya başkentidir. Nüfusu 376.575’tir. Tuna Irmağı üzerinde bulunan kentte metalürji sanayii, petrol rafinerisi ve petrokimya kuruluşları vardır. Kent tarihi eserleri (katedral, şato, kilise, saray) ve müzeleriyle de ünlüdür. Bratislava, parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatroları ile Slovakya’nın siyasi ekonomik ve kültürel merkezidir. Slovaklar, Almanlar, Macarlar, Avusturyalılar, Çekler ve Yahudiler şehrin geçmişinde güçlü izler bırakmıştır. Bratislava, bu kozmopolit ruhunu hâlâ muhafaza etmektedir. Şehir çok sayıda festival ve ticari sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...bratislava/#ixzz2ORZRE8IZ
viyana'ya bu kadar yakın olup da bu kadar çirkin olmayı nasıl başarabilmiş merak edilen şehirdir.
gayet güzel ve sevimli bir yerdir, tabi viyana ile kıyaslanamaz ama gene de güzeldir, meydana doğru gidilen yolda ki heykeller enteresandır. meşhur bir dondurmacısı varmış gene meydana doğru giden yolda, pek bir meşhurluğunu görememiştim 1 sene önce, güvercinleri de baya bir yüzsüzdür, külah dondurmadan, çikolataya kadar her şeyi yerler.
Hostel filmi aksine bir güvenli, ufak, sakin, sadece 2-3 gün insan bulabileceğiniz birkaç gece kulübü demek istediğim yer barındıran, güzel kafe/pub ları olan yürüyüş yaparken bir tekila atıp devam edebileceğiniz, ucuz bir şehir olmakla beraber bir okadar güzel ve gururlu kızları da içinde barındıran sevimli Slovakya başketi.
viyana'ya yolu dusen herkesin kendini gitmek zorunda hissettiği, kimsenin ne tam anlamıyla beğendiği ne de nefret ettiği, bolca zaman varsa gidilmesi gereken sehir.
(bkz: meh)
şehrin merkezinde açık kütüphaneler vardır. şöyle yoruldum biraz dinleneyim dediğinde istediğin bir kitabı seçip okuması için devlet tarafından yaptırılmıştır.

kitabı okuyup yerine bırakırsınız. kimsede çalıp götürmez. vay aq türkiye'de adamlar dikilmiş ağaçları söküp eve götürüyorlar adamlardaki medeniyet seviyesine bak sen.
Salak Gülhan denen karı 2008 senesinde geçmişti burayı ben de bugun gezdim hiçbişey yok nerdeyse insan üzülüyor cidden köy gibi başkent.
hadi size bir güzellik yapayım ve şehrin en gidilesi mekanının ismini paylaşayım, trafo club.. kızlarını geçtim insanı güzel olan şehir.. eğlence mekanları çok güzel ama türk erkeklerini sevmiyorlar yeminle..
Slovakyanın başkentidir. Otobüsleri ha ortadan ikiye ayrıldı ayrılacak. Eski ulaşım ağına sahip.
Erkekleri de kadınları da fazla güzel ve fazla cool. Burunlar hep havada. Ama tanıdıkça da bir o kadar samimiler.
1 gece 1 gün kaldım. Cuma gecesi kalmıştım ve arkadaşımla umutsuz bir şekilde eğlenmek için merkeze indik. Şubat ayı olmasına rağmen kalabalık, canlıydı.
Bir kere aşrı ucuz. insanlar su yerine içki içiyor olmalılar bence. Yemekte aynı şekilde baya ucuzdu.
Şubat ayı gittiğimden -9 derece idi. Ben hayatım boyunca o kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. Şehre indiğim an dudak ve ellerim çatlayıp kanamıştı.
1 gun yeterli hatta fazla bile gezmek için.
bir günde altını üstüne getirebileceğiniz, tarih kokan, havası ve insanları soğuk ama sokakları sıcak olan Slovakya başkenti.
içi boş, gereksiz pahalı ama huzurlu bir şehir.
slovan bratislava avrupa'da desteklediğim tek takımdır.
ikinci dönem erasmus ile gideceğim şehir. tanıyan bilen vs. yazar arkadaşımız varsa yeşillendirmesini rica edeceğim.
şehirden köye gider gibi 50 dakikada bir kalkan otobüsler vasıtasıyla viyana'dan 1 saat içinde ulaşabileceğiniz şehir.

viyana'ya gelmişken buraya da gidilebilir.
Langos'u güzeldir, üzerine sarımsaklı sos ilave ettirin.
Dört ay yaşadığım şehir. Dört saatte rahatlıkla gezilebilir turistik yerleri. içinden Tuna Nehri akar. Nehir üzerinde bir çok köprüler vardır. Historical Centre bölümü iyi korunmuştur ve son derece ufaktır. iki kilometrekare kadar bir alandır sanırım tarihi caddeleri. Opera binasının önünde ufak da bir meydan vardır bu aralar gayet de canlıdır. En önemli caddesi obchodna caddesidir, üst tarafında presidential palace bulunur. Bu cadde, kıyas için söyleyeyim, bakırköy çarşısının üçte birinden ufaktır. Bu caddede bir kaç hamburgerci bir kaç dönerci ve bir takım giyim mağazaları bulunur. Tulipan Kebap en büyük ve popüler Türk yemekçisidir. Ki zaten döner ve pizzadan başka bir şey yenmez bu şehirde. En büyük sıkıntısı benim için yemek olmuştu şehirde. Alkol son derece ucuzdur ve süpermarketlerden temin edilebilir. Billa, Lidl, Tesco ve Moja şehirde çok popülerdir. Budapesteye üç, Praga dört, viyanaya bir saat mesafede konumlanmıştır.
Saniyede 8 kez aşık olunabilen şehir.
Viyana’ya yakın bir şehir.
Tarantino'nun meşhur Hostel filminin geçtiği yer.
Bu filmden sonra Bratislava'ya giden turist sayısında epey düşüş olmuş.
Hatta Slovakya kültür ve turizm bakanlığı filmin yapımcı şirketine açmıştı.
Adamlar güzelim Avrupa şehrini böyle tanıttılar.

görsel
slovakya'nın batısında avusturya sınırına yakın başkenti.

görsel
slovakya'nın avusturya sınırına yakın başkentidir.