bugün

son birkaç gündür twitter'de gündeme getirilen konu.

bosna hersek, sadece 24 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip bir ülke.
görsel

bosna'nın neum bölgesi, ufak bir kanal sayesinde denize bağlanıyor.
görsel

ta osmanlı döneminden beri bosna'nın denize açılan kapısı burası.

neum kıyı şeridinin tam karşısı komple peljesac yarımadası. neum kanalından çıkan bir gemi, peljesac yarımadasını geçerek adriyatik denizine ulaşabiliyor.

bosna hersek'in bağımsızlığını kazandığı dayton antlaşması sırasında da hırvatistan neum'da hak iddia etmiş ve burayı almak istemişti, lakin aliya izzetbegoviç'in net tavrı sayesinde bosna deniz kapısını kaybetmedi ve bugünlere gelindi.

şimdi bugün hırvatistan peljesac yarımadasını anakaraya bağlayan bir köprü inşasına başladı.

köprü tam olarak şuraya inşa edilecek;
görsel

ve bitmiş hali şöyle olacak;
görsel

köprü inşaatından bir foto;
görsel

köprüyü bir çin firması yapıyor ve köprünün finansmanı avrupa birliği tarafından sağlanıyor.

bosna'yı denize bağlayan, bosna'ya hayat veren ufacık bir su kanalını bile bosna'ya çok görüyorlar.

hani biz dünya lideriyiz ya, bölgesel lideriz ya.
bu konuyu twitter'de günlerdir dile getiriyoruz, belki hükümetimizden bir yetkili çıkar da "hop ne oluyor, bosna sahipsiz değildir" der.

bu konuda bosna hersek, uludağ sözlüğün desteklerini bekliyor.

konuyla ilgili bosna hersek denizcilik başkanı izzet bayrambaşiç'in türkçe tweetleri;
https://twitter.com/IzetB...tatus/1352989104577912833

bosna bizim bir parçamızdır.
lütfen bosna'nın sesini duyurmaya yardım edelim.

sayın cihat yaycı tarafından yönetilen bahçeşehir üni, denizcilik ve strateji merkezi'nin konu ile ilgili bilgilendirmesi;
https://twitter.com/BAUDE...tatus/1351195623467470859

konuyla ilgili kapsamlı bir flood;
https://twitter.com/jxlhs/status/1343987611665391618

edit:
hırvatistan "burası benim toprağım, ben buraya köprü yapacağım, yol yapacağım" deyip bunu yapamaz.

her ne kadar dayton antlaşması ile iki ülkenin sınırları belirlenmiş olsa da, henüz iki ülke arasında denizyetki alanı antlaşması/mutabakatı bulunmamaktadır. dolayısıyla bosna hersek köprünün geçeceği güzergahı haklı olarak uluslararası su olarak kabul etmektedir, hırvatistan'ın da bosna hersek'in deniz bağlantısını sağlayan uluslararası sulara köprü yapması hak ihlalidir.

bosna hersek bu iddiasını, yugoslavya döneminde sahip olduğu deniz sınırlarına dayanarak yapmaktadır.
yugoslavya, dağılmadan önce birleşmiş milletler üyesi bir ülke olduğundan ve denizyetki sınırları da birleşmiş milletler tarafından kabul edildiğinden dolayı, birleşmiş milletler deniz hukuku sözleşmesinin 7. maddesine istinaden yapılan bu köprü bosna hersek’in karasularını açık denizden ya da münhasir ekonomik bölgesinden ayırdığı için bosna hersek uluslararası hukuka göre iddialarında haklıdır.

hırvatistan'ın şu an inşaatına devam ettiği köprü kaçaktır, gecekondudur yani bu durumda.
ilerde uluslararası tahkim davalarında bosna hersek'in tezleri kuvvetle muhtemel haklı bulunacaktır.

yani öyle sizin dediğiniz gibi, "burası adamın kendi toprağı, isterse köprüyü yapabilir" demekle olmuyor. köprüyü yaparken koca bir ülkenin karasularını açık denizlerden ayırıyorsa bunun adı hak ihlalidir, işgaldir...
Güzel paylaşım. Boşnak halkı yıllardır boğularak yok edilmeye çalışıyor. Tabii, konunun uzmanı değilim ama Son dönemlerde ben de konu ile ilgili bir şeyler okudum. bildiğim kadarıyla bu dayton düzeni amerika’nın öncülüğünü yaptığı bir barış (!) düzeniydi. Fakat bu tamamen suni bir şey ki 2014’teki protestolarla bu iyice açığa çıktı. Bosna halkı kendi vatanında Kesintisiz bir sırp ve hırvat tehdidi altında yaşıyor. Toprakları paramparça halde. Sürekli boşnakları boğmaya çalışan bir anlayış var. Sırplar ve hırvatlar çekiştiriyorlar. 1992’de de bu anlayışla Avrupa’nın ortasında kıtır kıtır yok edildiler. Bunun tekrar yaşanmaması için Bosna konusunda duyarlı olmak gerekiyor.
Başıma bir şey gelmeyecekse tuhaf bulamadığım şey.

Orası paramparça bir coğrafya. Kıyı şeridinden arabayla seyahat etmişliğim var. Belki 200 km'de 4 sınır değiştiriyorsun.

Kendi ülkendeki başka bir yerleşime ulaşmak için başka bir ülkenin sınırına girip çıkmaktansa ülkenin köprüsünden geçersin.
Demek sınır ihlali yok ki köprü inşa edilebiliyor.

Bu zamanda ümmetçilik yapmak da ne bileyim...
Benim bildiğim Uluslarası hukuka göre “kendi Toprağımda istediğimi yaparım kime ne” Diye bir anlayış geçerli değil. iyi komşuluk, hakkın kötüye kullanılmaması, hakça ve adil kullanım gibi uluslararası hukuk prensipleri söz konusu. Bosna’nın haklarını kısıtlayan bir proje bu. Hukuka uygun değil. Şöyle düşünün. Yunanistan ege’deki adalarda bizim egemenliğimizi daraltacak liman, köprü vs inşa ediyor. Benim adam len, diyemez.

Siktir et hukuku. Orada var olma mücadelesi vereN bir halk var. Ülkeleri bugün paramparça halde. Ekonomileri hala savaşın yaralarını saramamış. Bugün mostar’da, sarajevo’da insanlar hala duvarları delik deşik evlerde yaşıyor. Son derece fakir bir halk. yakın bir zamanda Avrupa’nın ortasında son derece Adi, vahşi bir soykırıma maruz kalmış. BuRada ümmetçilik Söz konusu değil, Değerli sözlük yazarları. Ezilen bir halk orada.
o köprünün kapattığı deniz uluslararası deniz olabilirdi.
dünyanın hak ve adalet bekçisi biz olmadığımız için mümkünse burnumuzu sokmamamız gereken hadise. burnumuzu sokmamamız gereken yeterince fazla işe burnumuzu sokmuş durumdayız zaten.

köprü yapılıyorsa onlar da altından geçiversin, bize ne?
Bizi bağlamayan bir durum. Adam istet köprü yapar isterse Çin Seddi bana ne amk. Evet.
köprünün ayaklarının bastığı kara parçası hırvatlarındır, istedikleri şekilde inşa edebilirler, ancak köprünün denizde kalan kısmı hırvat iç denizi değildir. sen uluslararası sulara köprü inşa edemezsin.

köprü yapılır ya da yapılamaz, orasını bilemem, müneccim değilim, lakin yapılması uluslararası deniz yetki antlaşmalarına aykırıdır. istanbul boğazı değil orası öyle kafana göre köprü yapasın.
arkadaşlar köprünün ayaklarına baktım da yeteri kadar yüksek görünüyor. 50 metre yükseklikte olursa geçemeyecek yük gemisi oldukça az olur. yükseklik yeterli seviyede yapılır ise bence bir sıkıntı olmaz.
Neumu verip dubrovniki alsınlar.