bugün

endeks, saçma sapan bir şekilde 80 000 lerden 110 000 seviyesine geldi. servetine servet katanlar oldu tabii.

ülkede iyiye giden hiçbir şey yok. bir tek gençler gayet iyi robot yapıyorlar. ama bunun sebep olduğunu düşünmüyorum.

dur 50 liralık garanti alayım da düşsün borsa.
mesaileri yatırmak için güzel bir araçtır.

sadece mesailer ile oynamak ne fazla risk aldırır ne de zorda bıraktırır.

internet faturanız ve evinizin küçük ihtiyaçlarına yetecek kadar kazanırsanız yetecektir. biraz da eğlence için kazanın.

riske girilmemesi gerek. hayatınızın merkezine koymayın fakat yine de onu unutmayın. ne kadar uğraş verirseniz o kadar kazancınız net olur.
bazı tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kağıt ve tahvil* alışverişiyle uğraşanların;alım,satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer.
bes mantığıyla temettü/bedelsiz verimi güzel hisselerden düzenli alım yapanların uzun vadede kar ettiği, diğer taraftan bu hisse uçacak, ralli yapacak spekülasyonuyla araştırmadan alım yapanların silkelendiği yatırım aracı. (bkz: keriz silkeleme)
insanların tüyo gelip vurgun yapmaya çalıştığı yapamayınca bok attığı mecra.

arkadaşlar eşek gibi şirketleri takip edeceksiniz, öyle yatırım yapacaksınız. at yarışı değil bu, ekonomiden ve matematikten anlamayan zaten girmesin.
son on gündür saçma sapan yükselişi ile kazandıran sistem.

tabii ki, bana değil.
twitter üstadları ve kendi kendine mahlas almış big traderların tavsiyeleriyle aldığım hisselerden ettiğim zarar: %100(portföyün tamamı)

kendim öğrenip aldığım hisselerden ettiğim kar: %1000 (portföyün 10 katı)

aradaki zamanı allah kimseye yaşatmasın. ama bi yandan da yaşamak güzel.
türkiye'de en iyi kazandıran yatırım aracı. ama insanlar keriz gibi gidip çiftlik bankta şurada burada para kaptırıyor. ki düşünün borsa istanbul'un %60'ı yabancı. yani sen girmiyorsun komşu ülkeler, batı falan senin borsanın kaymağını yiyor.
son 20 seneye bakarsak sabredenler için en iyi yatırım aracı. bir diğeri de zaten altın.
vadeli mevduat ise tam bir fiyasko. onun yerine dolar al at köşeye on sene sonra zaten aynı değere geliyor.
dünyada sayısı 79 tanedir.
toplam piyasa değeri 88 trilyon dolardır.
kısa vade borsa, neredeyse bir kumar gibi bir şey
uzun vade borsa, düşünülmesi gereken bir yatırım çeşidi.
Son zamanlarda iyice zivanadan cikti. Boyle donemlerde yatirim vadenizi kuculterek Zarar ve Kar durumlarinda Hizli aksiyon almayi gerektirir.
ingilizcesi: stock exchange.
Yurt dışı özellikle Amerikan ve Avrupa borsalarında yatırım yapmayı düşünüyorum. Sözlükte bilgili yazarlar mesaj atabilir. Bilgi alışverişi yapabiliriz.
5 saat sonra açılacak olan.
bist de bu ara ne alsanız kazanıyor.
ytd.
sanki birileri bu ani beklemis ve toptan bütün hisseleri toplamaya baslamis gibi bir durum izleniyor.

abd-cin anlasmasindan dolayi böyle birsey olduguna ihtimal vermeye calisiyorum ama ülkenin gidisatinda pek hayir yok. haydi bakalim hayirlisi.
1 saat sonra açılacak olan.
oynadığımdan da değil he, izlemesi keyifli.
Gerilim müziği. Hiçte anlamam etmem neyine geriliyorsam.
Borsa, ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alınıp satıldığı kurumsal bir piyasadır. Borsa bir oyun yeri değil aksine alım ve satım yapılan bir piyasadır. Borsa ile ilgili merak edilenleri de buradan detaylı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür: https://borsanasiloynanir.org/
Seçtiğim hisselerin ilginç bir sekilde tavan yaptığı hede.
Kriz anında panik yapmayın ve korkmayın.
Sakin olun ve sabredin. Unutmayın ki keriz silkeleme olayı panik anlarında gerçekleşir.
panik olmayın diyen çakallara çok aldırmayın. dünyadan ve türkiye'den her saniye kötü haberlerin geldiği bir ortam var. tüm dünyada endeksler diken üstünde.

şu sıralar nakitten ve faiz'den şaşmamak lazım.
Borsa, ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alınıp satıldığı kurumsal bir piyasadır. Ne demek şimdi bu!!!

Ortada bir satıcı var, bir alıcı var, bir tane de aracı var. işte borsa piyasası, bu teşkilatın genel adıdır. Borsa hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları bu yazıdan öğrenebilirsiniz: https://borsanasiloynanir.org/
Tehlikeli ve yorucu ekonomik oluşum. Sadece sektörlere değil onları etkileyen tüm politik, bürokratik, toplumsal değişkenlere hakim olmak gerekiyor.