1. 1.
  bor elementinin pek çok bileşiği vardır.metalürji sanayiinde,nükleer reaktörlerde ve yüksek sıcaklık tekniğinde kullanılır.borun,oksijenli bileşikleri cam,seramik,deterjan vb. sanayilerinde önemli bir yer tutar.dünyada,bilinen bor rezervlerinin yaklaşık %75'i türkiye'de bulunmaktadır.
  1 ... frozen hopes
 2. 2.
  sürekli ham boru ihraç edip fazla para kazanamayan ülkemizin, akp zamanında "bor enstitüsü" nün açılması ve bu konuda araştırmaların başlaması sayesinde yakın gelecekte işlenmiş bor ürünlerini üretip satabilecek konuma geleceği belirtilmektedir. heyecan veren haberin gerçekleşmesi sabırsızlıkla beklenmektedir.
  1 ... delikanlımühendis
 3. 3.
  dünyada çok farklı alanlarda kullanılabilen yer altı zenginliğidir. türkiye dünya bor rezervlerinin önemli bir kısmına sahiptir.
  ... komnen
 4. 4.
  plastik cam, temizlik maddeleri, fotoğrafçılık, porselen, çimento yapımı ve uzay sanayisi gibi yaklaşık 250 farklı alanda kullanılan bir maden türü. yıllık yarım milyar dolarlık ihracatı yapılır. eskişehir seyitgazi, balıkesir susurluk, kütahya emet ve bursa kemalpaşa en fazla çıkarıldığı yerlerdir. bandırma ve eskişehir de işlenir.
  -1 ... alex10br