bugün

din'e zerre kadar saygısı olmayan bir insanın söyleyeceği söz.
Dinle çapulculuğu aynı kefeye koyan talihsiz bir ifadedir.
aslında irdelendiği vakit anlayabilirsiniz ki yazar oldukça objektif değerlendirmiştir. bunda dine saygısızlık göremiyorum, nitekim dert olanlar metafor kullanılarak anlatılmak istenmiş. dolayısıyla as olan şey insanlık diye katılıyorum. bir atatürkçü olarak beni temsil eden bir siyasi partinin var olduğuna inanmıyorum. ancak kendini sırf dindar diye akp ile bağdaştıranlar var, olmadı akp nin ideal insanına dönüşenler var. kimse bir başlık altında toplanmak zorunda değil. aksi taktirde bunun adı fanatik olmaktır. fenerbahçe-galatasaray maçında slogan atan insanlardan farksız duruma gelmektir.

tava tencere -vs- ezan sesi meselesine gelince, gıcık olana her şey batar, ezan okunan camiye gözünün üstünde kaşın var diye bağırarak taş atan yoktur. daha fazla açıklama gereği duymuyorum. gerçeklere gözünü kapatan insanlar kulaklarını da tıkayabilirler. alışık toplumuz.
ciddi anlamda düşünüldüğünde ikisinin de apayrı konu olmasından dolayı yapılamayacak bir karşılaştırmanın cümlesidir. laiklik diye ötüp siyasi bi eylemi din çağrısı ile karşılaştıran bir düşünce temeli.
tava sesi elbet susacak lakin ezan sesi kıyamete kadar sürecek. eylemler kalıcı olmadığı gibi islam dini
devam edeceğinden dolayı ezan sesini her ne kadar bazı vatandaşlar sevmese bile mecbur okunacak.
ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli
değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

not; bu entry istiklal marşımızın 8. kıtasını unutan yazar arkadaşlarımıza hatırlatma amacıyla girilmiştir.
ateist/deist direnişçi söylemi.
ezana katlanamayan bir kulağın altındalki kalbin nasıl bir çöplüğe döndüğü malumdur.laşe yuvasına dönen o kalp kapatılıp mühürlenmeye mahkumdur.
Provakatorler heryerde. Bu isleri gozumuze soktular dini alet ettiler gerekli gereksiz heryerde konusuluyor.
tava sesini ezanla kıyaslayacak kadar beynine sidik hücum etmiş zırtapoz bir gençlik, asarım keserim sidik de yarıştırırım havalarında abazanlar, çalmayacaksın o tavayı tencereyi arkadaş. milletin arabasını malını mülkünü darp etmeyeceksin. eğer demokrasi varsa demokratik bir şekilde hakkını savunacaksın. duran adam ol, yan duran adam ol ya da domalan adam ol ama ne olursan ol çevrene zarar verme. onun bunun huzurunu kaçırma. sessiz bir şekilde eylemini yap ama şiddeti bu işe karıştırma. başlayan eylemler sözde sikimsonik 3-5 ağaç davası yüzünden başladı keşke de öyle devam etseydi. olay siktiriboktan bir gezi eylemi olmaktan çıktı. hedefi şaştı. her türlü şeyi yaptınız huzuru kaçırdınız maddi zarar verdiniz manevi zarar verdiniz magandalık yaptınız allahın evine (camiye) saygısızca daldınız. aynı durum kilisede olsaydı bu saygısızlığa aynı şekilde tepki verirdim. kızıl haçlı doktorların ne işi var camide lan. kızıl 'haçlı' diyorum. niye yardım ediyorlar bir düşünün. bunlar bir yıl öncesinden planlanmış defalarca provası yapılmış olaylar. mehmet ali alabora'da bunu tamda bok beynine yakışır şekilde açıklamış. uyumayın artık.
ülkeyi bölmeyi arzulayan yazar söylemidir. içinde en ufak milli duygu olmayan kişi ile eşdeğerdir bu ülkede tencere tava alıp eyleme katılan bu eylemden sonra namaz kılan birçok insan vardır ki sayısı yadsınamaz.hadi bunların hepsi bir kenara asırlardır günün beş vakti okunan ezanı tencere tavayla aynı kefeye koymakta ayrı bir sorun.
ne ateistler gördüm saygıda kusur yok ne insanlar gördüm insanlıktan haberi yok dünyadan haberi yok anasını satim.

edit: tahrik oldum lan amısına...
tencerem var tavam var kasımpaşalıyım havam var.

not: gerçekten kasımpaşalıyım.

ama o kadar eglem oldu. burada insanlar yanlıs anlasılırım tayibin kulagına bişi gider diye o süre zarfında yemek bile yapmadılar düşünün. tencere tava sesi cıkmasın diye..

nası bi yerde oturuyorum yarabbim.
ezanın bir çeşit çağrıdır ve bin yılı aşkın süredir vardır ama tava denen olay kuru gürültü olmakla birlikte geçici ve siyasi bir olaydır. Yani ezana saygı zorunluyken tavaya saygı duyulması gereksizdir.
yavşak solcu söylemi.
ezana sırasında tava sesi gelip ezana mani olursanız ananızı sikeriz çok net denemek isteyen ??
tava sesiyle cezbelenen kişi söylemidir.
düşüncesiz yazar söylemidir. O ezanla namaza giden dedeleriniz sayesinde bugün bu toprakların sahibiniz olduğunuz, şimdide onları beğenmiyorsunuz.
bende meydanlara çıkıp "tayyip istifa" diyen yada tencere tava çalan insanların arkasındayım lakin ezana katlanamama gibi bir durumum söz konusu değil, gereksiz bir başlık olmuş büyük ihtimalle bir provakatörün açtığı bir başlık sanırsam..
güneşin tepesinde eylem yapmaktan iyice beyniniz sulandı sizin lanet bölücüler.
meyhanede içki içerken bile duyduğu ezan sesi ile kendini toparlayanların bulunduğu bir ülkede pek de işe yaramayacak olan yargı cümlesidir.
ayrıca karşılaştırma yapılan değerler bile denk değildir.
ezan sesinin karşılığı çan sesidir. islam'ın karşılığı, hristiyanlık ve yahudiliktir. en azından ülkemizde bu böyledir.
demokratik haklarını savunmaya çalışan kişilerin başkalarının demokratik haklarına karşı çıkarak salt kendi çıkarlarını öne sürmeleri ise manidardır da.
belirtildiği gibi, tencere ve tava sesine yönelik bir devlet terörüne de rastlanılmamıştır. en azından taşlama ve molotoflama başlayana kadar. ki molotof artık hukuken silah sayılmışken.
"devlet terörü" ile kast edilen polis müdahalesi ise "demokratik, sosyal, laik ve hukuk devleti" olduğunu iddia eden bütün ülkelerde "sistemi" korumak adına bu tür müdahalelerin yapıldığı da görülecektir. doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır ancak buradaki "görev" sorumluluğu unutulmamalıdır.
zamanında "bölücü örgüt" yanlılarının yaptıklarını kınayanların ve sosyal medyada bu yönde paylaşım yapanların, aynı davranışı sergileyip bir de bunu savunmalarına ise hiç girilmemesi daha iyidir.
Sacmaliktan baska hicbirsey degil.
Türkiye müslüman bir ülke, bu durumda ezanı duymak normaldir. Senin gibi bir insanın müslaman bir ülkede yaşaması ise oldukça anormal bir durumdur.
sağduyulu arkadaşlar bu başlık ve entryleri internette facebook twitter üzerinden gezi parkı eylemlerinin fikirleri olarak yayalım dediğim sözdür.ama acil ben başlıyorum.
islam dostu eylemcileri gözler önüne serdi.
eylemlerin çıkış noktasını göstermektedir. çoğu türkiyede yaşayan ermeni, rum, rus, ingilizlerin birliktelik içersinde oldugunu göstermektedir bir de türk vatanhainlerinide eklersek kadro tam olur. zaten ünlülerin yazarların yarısının köklerinin türklükle alakası yoktur. anlayana..