bugün

aptalız, öğrenemiyoruz.
sistemin yanlışlığı, öğretmenlerin müfredat çabaları, öğrencilerin durumu, hayatta kullanılması.

tek bir sebep saymak mallıktır.

öğretmenler size ingilizce konuşmayı öğretmezler. onlar size ingilizce öğretirler. grammer, kalıp, zamanlar vs vs.

sistem onlara bunu öğretin der.

öğrenci bunu anlamaz. niye? Türkçe karşılığını bilmiyor ki daha. hatırlıyorum. işte bilmem bilinen geçmiş zamanın edilgeni. hönnk anasının amı. daha türkçe'de nasıl oluyor lan bu. bilmiyoruz azizim. tahtadaki kadın anlatıyor ama.

e öğrendin diyelim. öyle bir algı yaratmışlar ki tüm dünya şakır şakır konuşuyor eylemli kurallı özneli yüklemli. bizim öğrenci zaten kafadan hebele hübele diye kalıyor. kullanamadıkça zaten köreliyor.

vel hasıl çok şey var.

6 ay ingiltere'de yaşayan 6 yıl eğitim alandan daha iyi konuşuyor.
Lisedeyken orta okulda iken hiç mi hiç anlamadığım ve hala anlayamadığım yabancı dil.. gerçi Türkçeden başka bi dilde bilmiyorum.
siz değil öğretemeyenler aptal, mal, oç.
öğrenmemizi istemiyorlar.

yoksa sikimsonik yabancı dil kursları nasıl para kazanacak.

mutlaka birinin bir çıkarı vardır bu işte.
bizde problem yok , bunu ingilizce için söylemiyorum. sene 2012-2013 öğretim yılı Ukraynadayız hoca sınıfın ortak dili rusça olacak diyor. Sınıfta 3 hintli 5 türkiyeli 2 azeri 1 tanede pers var. pers yanımda oturuyor. daha kalemi uzatır mısın sorusunu yenni öğrendik bana diyor ki ingilizce ''you can give me your Pen?'' yahu kardeşim el insaf ya daha 5 dakika önce ''daite pajalusta tvoy ruçka'' hadi hepsi aklına gelmedi daite ruçka desen yine olacak insanların mallığı birde malesef şey yok türkiyede yeterli bir eğitim sistemi ve diyalog kurabileceğimiz bir ortam yok. Bir yazar vardı hatırlayamadım Onun verdiği örnek durumu özetler nitelikteydi paylaşıyorum;

T-Good morning class!
S-Good morning teacher!
T-How are you to day
S-Fine thanks
T-Sit down please, Ahmet tahtayı silebilir misin oğlum.
ingilizce saçma ya kuralsız kuralsız fiiller var o var bu var tükçe var işte oh mis.
Üşengeçlikten efendim.
Oblomovsunuz efendim, ondan. Türkçe, arapça, ingilizce, biliyorum. Farsça ve arnavutça öğreniyorum yavaştan. Stolz gibi olun az.
Aptal degiliz azim yok azizim azim.
isteyenin gayet kolay ve pratik bir şekilde öğreneceği bir dil olmasına rağmen zorlanılan bir meseledir. Fakat severek öğrendiğim için sizi anlayamıyorum.
cevabı ezberlemediğimiz için olan cevap, ezberleyip unutmamak için tekrar yapmalıyız. yani aslında cevap tembeliz ondan öğrenemiyoruz.
Üzerinde düşünülmesi gereken sorunsal.
Sistem değil lan götler.

Siz; Araplar, düşük iqlusunuz ondan öğrenemiyorsunuz.

Yazık size Araplar.
(bkz: evet APtalsınız)

Veya

(bkz: çok şeyapmamak lazım)
öğrenmek için geçerli bir nedenimiz olmamasından kaynaklıdır. ihtiyaç olduğunda öyle bir öğreniliyor ki.
Sinirlenmis kisi soylemi.
ingilizce gramer zannetmişler, okulda ingilizce falan öğrenilmez bascan parayı gidicem yurtdışına altı ay ögrencen.
Aslında hiç bi bok öğrenemeyen malların ingilizceye çemkirmesi. Hiç boku niye öğrenemiyoruz peki? Çünkü öğrenmeyi bilmiyoruz. Kendimizi tanımıyoruz.
bir ingiliz, türkçeyi ingiltere'de haftada 3 saat dersle öğrendiği zaman bizde ingilizceyi türkiye'de öğrenebiliriz. türkiye'de yaşayan beraber çalıştığımız yabancılar tömer'e gittikleri halde 3 yıldır türkçeyi öğrenemediler. bizim de yabancı dilleri günlük hayat içinde konuşmadan pratik yapmadan öğrenemememiz çok normal. sorun zaten öğrenememek değil, konuşamamaktır. bakın dil öğrenenlere edebi bir metni çevirecek durumdadırlar ama ağızlarından tek kelime çıkmaz. yabancı dilde konuşabilmek istiyorsan günlük hayatında da o dili kullanacağın ortamlar yaratmalısın.
biz aptalız.
ezber sistemin neyi öğrettiğini sanıyordunuz.sadece ezberletiyor ve hayatta kullanamıyorsunuz ezberlediklerinizi çünkü öğretim var ezber öğretim olarak ta olsa ama eğitim yok. bakanlığın adı ise eğitim bakanlığı.
ingilizceyi gözünde büyütenlerin söylediği sözdür.
sistemin yanlışlığından kaynaklanan durumdur.

okullarda öğrencilere ingilizce konuşma değil; ısrarla ingilizlerin bile kullanmadığı 12 zaman ve gramer öğretilmeye çalışıldığı için. günlük hayatta ingilizce konuşulan hiç bir ülkenin vatandaşları ne gramere; ne de zamanlara o kadar dikkat etmiyor.
4. Sınıftan bu yana ingilizce görmüş ve sadece how old are you? Sorusunu i am fine diye cevaplamayı öğrenmiş bir kişinin yakarışıdır. bence suçlu bu yakarışın sahibi değil onu aptal gibi hissetmesine yol açanlardır. Bu müfredata bu sisteme bizden de bu kadar ingilizce: *.