matematik, fizik gibi dersleri zehir gibi çözen öğrencinin, biyolojiye geldiğinde bibok yiyememesi durumunda verdiği slogan niteliğindeki tepki...
hayır öss de biyoloji çok para ediyor...
hocam biyoloji neden sözel ders değil?
hocaların
-çocuğum sayısalcılar yapamıyor biyolojiyi sözelciler nasıl yapsın?

cümlesiyle devam eden soru cümlesidir.
sayısalcıların kendini multi zeki sanması sonucu "aman bu da sözel gibi yapmaya bile değmez" tadındaki modlarından doğan sitemdir. ** *
(bkz: tıp fakültesi sözel puanla öğrenci alsın) *
(bkz: kampanya bu)
biyolojideki soruların direk bilgi istemesinden doğan öğrenci sitemidir. diğer sayısal derslerde genel olarak öğrencinin konuyla ilgili bir altyapısı vardır yani konuyla ilgili birşeyler biliyordur soruyu onu kullanarak çözer biyolojide ise yine bildiği birşeyler vardır ancak soru direk bilgi istediğinden öğrenci kalır orada yani bilmem ne özelliği olan canlı hangisidir diye sorar, öğrenci düşünür taşınır hatta iki şıkka indirir ancak yine de çözümü bulamaz.yorumlamayla çözülemez birçok soru, asıl sorun biyolojideki soru sistemidir.
biyoloji ile ilgili dalların üniversitede matematik gerektirdiğini bilmeyenler için mantıklı bir önermedir. ayrıca lisede bile özellikle kalıtım konusu bir sözelcinin hatta çoğu sayısalcının içinden çıkamayacağı düzeyde matematik bilgisi gerektirmektedir.
sonuna kadar katıldığım öneridir. vakt-i zamanında biz yandık, başkası yanmasındır. * * *
serbest çağırışım damarlarıma kan yürüdüğünde bu kampanyayı "dünya türk olsun" kampanyası ile birleştiriyorum.
"biyoloji ezberden ibaret olmaktan çıksın!" "yaratıcı öğretim teknikleriyle öğrencilere sunulsun!" "bol deney yapılsın, sınavlarda deneylerden sorular olsun!". şeklinde ki öneriler daha mantıklı ve gerçekleşmesi makul olacaktır.