1. 1.
    bitkilerim daha iyi büyüsün diye geçen avmden almıştım. bugün dozunu biraz kaçırdım odam leş gibi kokuyor. halıya ve kalorifer peteğinin arkasına da biraz kaçtı. lanet olsun bu işe şuan uyumakta bile zorlanıyorum. az önce kalkıp bitkileri topraklarını bile bolca banyoda suladım ki koku gitsin ama nafile. halıya tonla deterjan döktüm, peteklerin arkasına oda parfümü döktüm ama koku gitmedi başım ağırıyor sözlük...

edit: an itibariyle fesleğenlerimden birisi gübre yüzünden kurudu.
    1 ... cahal
  2. 2.
    Türkiye de nasil bilmem ama burda ki sistem şu şekilde:

Bahcenin bir köşesinde bir yer belirlenir. Tahta, tuğla, beton vs
    hangisiyle istiyorsanız dört tarafı kapalı, üstü açık, bir metre boyunda kutu şeklinde bir yer hazırlanır.

Bahçedeki bütün;
    Budanmış taze çiçek kalıntıları ve yapraklar, biçilmiş çim atıkları,
    Sebze ve meyve kabukları, hayvan dışkısı, yaş taze otlar, çay posası, yumurta kabukları,kurumuş yapraklar,
    dal parçaları ve ağaç kabukları,
    Saman, peçeteler, küçük parçalara ayrılmış gazete kağıtları gibi bütün atıklar bu kutunun içine atılır. Yağmur ve güneşin etkisiyle arada karıştırarak( karıştırmasanda olur) dura dura gübre oluşur. Baharla beraber bu atıkları attığın için gelecek bahara hazır olmuş olur.

Her atık çöp değildir. Doğanın çöpü yoktur. insanoğlunun çöpü vardır. Doğadaki herşey tekrar kendisine döner.
    ... hesirga