bugün

(bkz: bütün sünnileri parçalayacağız)
sünni falan değilim ama bu şia'yı iyi tanıyan biri olarak iyi ki şia değilsiniz diyorum.
bakın çok objektif olarak yazıyorum tarihte bu topraklarda sünni alevi olayı hiç olmamıştır. ha madımak çorum diyeceksiniz, bunu alevi önderleri de kabul ediyor ki o çok başka bir şeydi. yoksa ben sünnilerin alevilere diş bilediğini hiç görmedim. bu konuda samimiyetle yazıyorum.
ha tabi uç noktalarda olan adamlar vardır elbet. alevi sünni diye bakmayacaksın insanların karakteriyle alakalı bir şey o. 72 millet eline beline diline sahip ol tekerlemesini söyleyip ağzından sıçarcasına konuşan ilkesiz alevi de gördüm, harbi merdut sünnileri de.
şu islam coğrafyasına bakın. şii sünni ya da sünni alevi katliamı muntazaman devam eden kavgaların olmadığı tek ülke biziz. siz bir mısıra ya da lübnana gidin ya da şu iran'a bir gidin de görün kavgaları. iran'da sünnilerin, hatta ve hatta ehli hak denen mutasavvıf alevilerin halini.
şia başka alevilik başka. ha tabi bazı misyonerler alevileri şiileştirmeye çalışıyor o da var. tabi isteyen de istediğini yapar.
ama en temel konu bu topraklarda sünnilerin alevilerle işi olmaz, değil ki nefret etsin. bundan eminim.
ha tabi bir de sünnileri muaviye ile yezitle özdeşleştiren ya da sünni islam diye bir kavramın ardına takılıp kendi saçmalıklarını ''biz islamın özüyüz''diye sunan cahil alevilerde var. onlar ise bu nefreti körükleyen tiplerdir koyu sünnilere karşı.
yoksa dediğim gibi alevilik şialıktan çok başka bir dünya. hatta arap şialığı ile fars şialığı bile birbirine hiç benzemez.
sonradan müslüman olmuş biriyim benim kadar objektif olamazsınız.

birde selefi-vahabiler ile sünnileri bir sanan adamlar var, şimdi çoğu kişide sizi irandaki sahtekar mollarla bir tutsa ne olur? alakanız var mı tekfir dini mensubu mollalarla? yok! işte türkiyedeki sünnilerinde onlarla işi yok. türkiyenin aleviliği ile sünniliği dünyada hiçbir yere benzemez.
bir de mazlum edebiyatını da bırakırsak gerginlikler devam etmez. geçmişe çok takılmayın çünkü orada ne alevilerin ne de sünnilerin suçu var. güzel güzel oynayın kavga etmeyin bakayım...
Bır alevı olarak cevap vermek ıstedıgım serzenıstır :

guzel kardesım,
sunnılere karsı kın fılan beslemıyoruz yok oyle bır sey!

Bu kalıplasmıs onyargıları sıl beynınden.. Bır ıkı ornek gorup genelleme yapma.

Gecmıste yasayan sunnı, alevı buyuklerımızden bazıları mezhep ayrılıkları yaparlardı kabul,ama her ıkı kesım de yapardı..
ama artık zaman degıstı. Insanlar bır arada kala kala beraber yasamayı ogrendıler ; kardesce yasamayı.

Sana sunu gonul rahatlıgıyla soyleyebılırım kı kardesım hayatımın uzun bır donemını hatayda gecırdım ve sunnıler ıle alevılerın bır arada yasamaları ıle ılgılı tek bır sorun yasamadım.

Bak, Su an antakyadakı evımızın bulundugu mahallede tek alevı aıle bız olmamıza ragmen bugune kadar(17yıldır) komsularımızla bu sebepten bır agız dalasımız bıle olmamıstır.

Cunku bız ınsanlara mezheplerınden once ınsanlıklarını degerlendırerek yaklasırız.

Alevılıgın temel felsefesı budur.

Sen rahat ol yanı guzel kardesım.
bir sünni olarak en kral arkadaşlarım genelde aleviler.

kimseye ayırımcılık falan beslemedik terör sorunundan sonra böyle suni bir gündem yaratılarak yüzyıllardır bir arada yaşayan insanları birbirlerine düşürmek istiyorlar. oyuna gelmeyelim dikkatli olalım.
müslüman müslümansa neden biriniz sünni biriniz alevisiniz.

gelin hep birlikte sadece müslümanlar olalım, sadece müslüman olmak yetmez mi? diye isyan ettiren cümle.
alevileri tanimlayarak yaptiginiz her cagri sadece alevileri biraz daha yaralar. birakin aleviler kendilerinin ne olduguna ne olmadiklarina kendileri karar versinler. hic kimsenin bir baskasinin kimliğini tanimlama veya belirleme hakki yoktur. sünniler alevileri kendilerine benzetmeye calistiklari sürece bu cagrilar bir seye yaramayacaktir. alevilerin sünnilere kin besledigi iddiasi gercek disidir. ama sünnilerin önemli bir kesiminin alevilere kin besledikleri kesindir. o nedenle sünniler kendi kendilerine cagri yapmalilar. baska inanclara saygili olmanin bir uygarlik göstergesi ve bir zorunluluk olduguna kendi kendilerini inandirmalidirlar.
alevilerle sünnilerin evlilik yapmadığı bir ülkeden bahsediliyor. lan ben sünniyim eşim alevi ise ben nerede yaşıyorum ya la? yok oğlum öyle birşey. gayet güzel evlenirler ve mutlu yuvaları olur insanların. al-i imran suresi 103 ncü ayette ne demiş allah? gelinde biraz okuyalım.. hepimizin allah'ın ipine sımsıkı tutunmamızı ve fırkalara bölünmememizi tembihlemiş. öyleyse ya burada bir terslik var yada nüfusunun yüzde doksan bilmemkaçı müslümanım diyen ülkemizin güzel insanlarında. bu işler kin gütmeyle olmaz, aynı ayette der ki allah-u teala, siz birbirinize düşman idiniz fakat allah kalplerinizi yumuşattı ve sizi uzlaştırdı. demek ki uzalaşılabiliyormuş allah buyurduğuna göre. temelde inanç esasına bakıldığında her biri allah'a inanmış insanları barındıran fakat kültürel farklılıkları olan bu toplulukların fikirlerini rahatça söyleyebilmesi ise daima iyiyi ve doğruyu ortaya çıkartacaktır. öyleyse müslümanım diyen birinin alevi inanca sahip birilerinin cesetlerinden kalplerini söküp ısırarak ben müslümanım demesini ve tekbir getirmesini mi şakşaklayacağız? gidilen yol bu sonuçları doğurur, insanda biraz izan gerek a dostlar, a canlar..
Ramazanda 3 gün oruç tutup geri kalanını bırakmayın. Gusl edin. Yarım yapmayın olum şunları tam yapın lan. Öptüm kardeş
(bkz: deneme se a se bir ki)
gereksiz sesleniştir.

lan ne beynine sıçtığım millet olduk yine. alevi sünni muhabbeti yine mi başladı. lan alevi sana ne benim sünniliğim, lan sünni sana ne benim aleviliğim.

anında bir gaza gelme, anında bir galyan durumu var. sözlükte güya akıllı adamlar yazıyor diyordum bende, meğer millet beyne çoktan harakiri yapmış.

bu kafayla devam edelim. daha çok madımak yakar çok başbağlar tararlar, sonra da alevi yaptı sünni yaptı der bizi yerler. bizde yeriz.

nefret ediyorum lan alayınızdan. bi insan olmadınız amk.

(bkz: kardeş sen de seslenme bi zahmet)
(bkz: Alevilerin mezhepçi olması)
insani ilişkiler ve toplumsal bütünlüğümüz konusunda dikkatli olmamız gereken dönemde, milletçe türk'ü kürd'ü alevisi ile en hassas olmamız gereken bir dönemde, Alevi-sünni çekişme ortamı varmış gibi gösteren, provakasyona açık talihsiz bir sesleniştir.

Edit ;
ben sünni yim ancak alevi kardeşleriminde bu tip provakasyona sebep verebilecek olaylara prim vermemelerini ve engellemek için ellerinden gelenleri yapmalarını rica ediyorum.

Unutmayın görüşlerimiz, inancımız, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun -ki Aynı dinin mensuplarıyız- Bu vatan hepimizin.

Zarar görürsek hepimiz görürüz.
çorumlu bir sünni olarak alevilere diyorum ki, dini inançlarımız temelinden farklı bunu hepimiz biliyoruz. aleviliği hz. ali'yi sevmek, onun yolundan gitmek olarak tanımlarsanız hepimiz aleviyiz. tabi ki aleviliğin sadece bundan ibaret olmadığını yine ikimiz de iyi biliyoruz.

ama alevi değil de istersen hristiyan ol, ister yahudi, ister ateist ol. herkes birbirinin dini değerlerine saygılı olduğu sürece biz bu topraklarda daha binlerce yıl beraberce kardeşce yaşarız.
bi siktir git kenarda seslen şeklinde telkinde bulunulması gereken sunnidir.

ulan türk kürt olayında aynı,
türk ermeni olayında aynı,
fener galatasaray olayında,

ulan hep aynı tatava, yılışıklık olarak adlediyor ve sözlük içi bu tür söylemlerin alayına samimiyetsizlik olarak bakıyorum.

çoluk çocuk yer, ben yer miyim? tabi ki yemem...
iyi niyetli gibi görünen ama karmaya yönelik yapılmış bir seslenme. yalakalık da denebilir.
metnin altındaki yatan zihniyete gelince aslında karşı olduğunu söylediği kin/önyargı/üstüngörme vb. gibi duygulardan beslenen bi açıklama olmuş. kendisinin sunni kimliğini ön plana çıkararak alevilere dost eli uzatmıştır aklınca. normalde olması gereken durumu kendi lütfuymuş gibi belirterek alevileri yine hor görmüştür aslında.
Alevilik hakkında zerre bilgisi olmayan kişinin seslenişidir. zira aleviler kin tutmadan, din dil mezhep ayrımı yapmadan insanı insan olduğu için seven insanlardır.

bu felsefeden uzaklaşmış olanlar ise asimile olmuş kişilerdir.

kısacası, tüm alevileri keseceğiz, katledeceğiz diyen sünni çok ama tüm Sünnilere ölüm diyen bir aleviye ben rastlamadım.

üzerindeki koyun postunu at öyle konuşalım ne dersin?
aman seslenme çünkü bu sesleniş tarzı bana birini hatırlatıyor. ismi lazım değil.

(bkz: benim kürt kardeşim)
(bkz: benim alevi kardeşim)
(bkz: esad kardeşim)
Bizimlasın kardeşim.

Ayırmayalım, ayrışmayalım. Hepimiz insanız.
Sizi seviyorum.
Şu mağdur psikolojisinden çikin artik. Sarkilarinizda bahsettiğiniz kadar hoşgörülüiseniz birakin artik geçmişi.

Kestiniz kestiniz, yaktiniz yaktiniz nereye kadar?
zamanında sizleri şia lar ile aynı kefeye koyardım kusura bakmayın.
Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz.
kendine sunni demeye utanmayanların saçmalamasıdır. birazdan: her biji muaviye. yezid in götünün kılıyım da der bunlar.
gelin şu işi çözelim..
sunni alevi diye bir şey yoktur . az gerici daha adaletlinin kendine alevi demesi.
çok gerici daha adaletsiz olanın kendisine sunni demesi olayı var
bunların ortasında kalan da şii oluyor.
Allahın birse peygamberin hz. muhammed (s.a.v.) se benim kardeşimsindir.