bugün

Mantıksız ama bazen gereklidir. Eğer arabesk yada tövbe bismillah arabesk rap dinliyor ve anlamsızca çocuğu ölmüş gibi tribe giripte psikolog yardımı alıyorsanız saçmadır. Lakin eşekten düşmüşün halinden yine aynı kaderi paylaşan anlar.
(bkz: hocam bi yardim et de su makineyi yukarı tasiyalim)

Psikolojik ağır sorunlarim var evet.
Bilissel davranisci terapi icinse faydası olacaktır. Psikanalizse kaçınmalıdır.
bosuna mi yillardir okuyoz ayi ayi konusmayin tabii ki alcaksiniz.
Abimi kaybettigimi söylediğimde " ay ben de dayımıı " diye kollarıma atılıp aglamışlığı var bir psikoloğun. Hem kendi derdime hem onunkine üzülmüştüm günlerce. Daha da gitmedim.
Ha alınmaz mı, alınır ama cok cok cok iyi bir psikolog olmak kaydıyla.
psikoloğa para verecek kadar zengin olsam direk işi gücü bırakır tatile çıkarım.yada alternatif olarak
maçka parkında tek başıma çekirdek çitleyip telefonla konuşuyormuş gibi yapıp kendimle konuşuyorum beni benden başka kimse anlamaz.
Sanırım ihtiyacım var.
Çünkü ben bazı konularda ne mantıklıyım ne de duyguluyum
Abi ben manyak oldum.
Doğan cüceloğlu kitaplarında hep doğduğu yerden mersin'den bahseder. burada çocukluğunfaki babaannesinden bahseder. ne kadar güngörmüş biri olduğundan bahseder. günümüzde devir değişti. ne o kadınlar kaldı, ne dedeler. belki hâlâ varlar ama biz değiştik. o doğal ortamlar bırakılıp şehirlerde boğulup kaldık. bazı şeyleri kaldıramaz olduk. genetiğimizden sosyal yaşantımıza kadar birçok şey değişti. çocuk terbiyesinden, iş meslek seçimine, evliliğe, bir yakını kaybetmeye,uyum sorunlarına kadar birçok mevzuda insanoğlu bir kutunun içinde sallanıp duruyor. bırakın birkaç kelam edeceği insanı ölümünü bile günler sonra öğreniyor. tabi bu kadar karamsar bir tablo çizmeyelim ama günümüzde birçok insanın destek almasında fayda var. psikolojide şöyle bir madde daha vardır. illaki kötü bir şey yaşamınıza gerek yok. çok mutlusunuz ve bunu biriyle paylaşmak istiyorsunuz gidip psikolagla paylaşabilirsiniz. gelelim pskolagların ücretleri meselesine psikolagların ücretlerinin yüksek olduğu doğrudur. veya şöyle de bakabiliriz. bizim gelirimiz düşük. ve bazı durumlar hemen tek senasta çözülecek şeyler değil bir süreç alır. bu da belli bir maddi külfet getirir. Peki neler yapılabilir. eğer küçük yaşta bir öğrenciyse okullardaki psikolojik rehber ve danışmanlardan bilgi alınabilir. aynı şekilde bu ortaokul, lisede de olabilir. eğer üniversitedeyseniz üniversitelerin çeşitli imkanları oluyor. genelde medikososyal olarak geçiyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. üniversiteler burada psikolog görevlendiriyor. ya ücretsiz ya da çok düşük bir ücret karşılığında gidebilirsiniz. Okulunuzda psikoloji bölümü veya eğitim fakültesi varsa burada görev yapan psikologlar var. onlardan da yardım alabilirsiniz. tüm bunlar uymuyorsa devlet hastanelerinin psikolog hizmetleri bulunmakta. eğer durumunuz iyiyse de özel hastane ve muayeneyi de seçebilirsiniz. tüm bunların içerisinde iyisi olabileceği gibi gittim ama istediğim verimi alamadım diyenler de olabilir. tüm psikologlara kefil olamam ama mesleğini en iyi şekilde yapmak isteyenler mutlaka vardır içlerinde. en son olarak gidip gitmemek konusunda bakalım. bu bir tercih meselesidir. ama insanlar mutlu olduklarında bile gidiyorlarsa yaşamış olduğunuz şeyler sonunda neden gitmeyesiniz. bu son zamanlarda çıkan bir şey değil insanoğlu olduğundan beri olan bir şeydir. ortaasyadaki şamanlardan tutun, ruhaniyatçılara kadar çizgide insanlar bununla ilgilenmişler. ki osmanlı'daki edirne şifahanesinde bununla ilgili çalışmalar olduğu vurgulanır. bazı şeyleri kendiniz çözemezsiniz. Bir yeriniz kırıldığında, üşüttüğünüzde, karnınız ağrıdığında nasıl doktora gidiyorsanız psikologlar veya psikiyatristler de bir uzmanlık alanı. Örneğin soma'da yaşamını yitirenler oldu. bu aileler tam bir şok geçirdi. 301 kişinin ailesiyle birlikte binlerce kişi. bu normal bir durum değildi. veya üniversite için şehir değiştirenler uyum sorunları yaşayabiliyorlar. buna benzerler yüzlerce örnek verilebilir. bazı şeylere bir uzmanın dokunması gerekir. kormamak gerekir ki bu psikolog ve psikiyatristlerin mesleki ahlakları gereği gizlilik ilkeleri vardır. bunları ihmal etmezler. yukarıda gidilebilecek birçok yerden bahsedildi. küçük yaştaki birini bir büyüğü götürebilir ama büyük yaştaki birinin gitmesi biraz zaman alabiliyor. sadece bir adım atıp kapılarını tıklatmanız yeterli. dediğimiz gibi her şeyi kendimiz çözemeyiz. yardım almak bir acizlik göstergesi değildir. hayata daha mutlu ve sağlıklı bakmak için gereklidir.
Varsa bir psikolog bir sorum olacak mesaj atın hesap numaranızla birlikte. Öptüm canlarım
duvarla konuşmak gibidir, derdini düzgün argümanlarla anlatırsın. tam zıt bir bakış açısı ile sekerek yüzüne gelir. konuştuğunuz zat açıklarınızı yakalayıp olmayacak şeyleri olur gibi şiir anlatır gibi anlatır. adeta ayaklı eczane, açığınızı buldumu mutlaka bir yerden girer ilaç yazar. amk götverenini tekinin yazdığı bir ilaç yüzünden zehirlenmiştim. umut tüccarları yan etkisini bilmeden ilaç yazıyorlar. 3 yıldır yardım almıyorum, mutluyum.
görsel
Bir şeye yaramıyor.
konunun yorumu ikiye ayrılır.
1. araştırılmış, alanında çok iyi bir psikologtur, cidden iyi ki de vardır dedirtir.
2. sadece öğüt vermek için sizden para alır (kesin saati 100 tl den başlar.) asla sorunlarınızı dinleyip kendini odaklamaz.
umarım 1. olana denk gelirsiniz, çok işe yarar hayatınızı değiştirir. (arkadaşım olsun her gün konuşayım istersiniz ama siz de abartmayın artık canım yani onun da işi yani bi yere kadardır.)
Çok garip birşeydir aslında insan kendi iyileşir ama dayıya şilt verilir.
dünyada kmse birbirini dnlemiyor artık parasız.. parayla konuşacak içini düşecek arkadaş bulmak gibi.. ya da görevi gereği mecvbur seni dinliyormul gibi yapmaya dinlemese bile.. bir de dinlerse ne güzel *

psikoloji biliminde güzel çalışmalar var ama yabana atma derim .. direk psikolog ama bazen egoist çıkabilir