Garsonlarin tavri( bazilari cok yavsak, bazilari istediginizi duzgun anlamaz alakasiz seyler getirir), tuvaletlerin temizligi, suyu pet şişede getirmek( neden bilmiyorum ama bu duruma takintiliyim, ya cam bardakta getirilmesi tercihim ya da sisenin yaninda bardak getirilmesi), ortamla uyumsuz muzik veya cok yuksek sesli muzik( yemek yerken kendimi bir diskoda gibi hissetmek iyi degil, daha cok hafif muzikler tercih edilesi hatta sirf bu yuzden kalkip baska yere gecmistik), birde bence iki kasiklik yemek icin yuksek bir hesap odüyorsaniz -bunu nerede yerseniz yiyin- orasi da milleti soymak icin ugrasan kalitesiz insanlarin mekanidir dolayisiyla orasi da kalitesizdir.

Bunlar benim dusuncelerim.
Apo tuzluğu.
türbanlılar.
Mekanın temizliği en büyük detaydır.
Personelin davranışları, hitap şekilleri, sunumu, kullanılan tabak çanak, bardağın durumu, oturma düzeni, mekanın kokusu, dekorasyonu...vs
görsel
Çay tabağı. Kırmızı beyazliysa çay 1 liradan fazla olmamalı. Yoksa konsepti olmamasına rağmen kazık fiyatlar uygulayan bir isletmedir benim için.
ilk etapta Masanın üstüne ters konulmuş su bardakları ve peçetelikte peçete olmaması. Eminim gözünüzde canlanmıştır.
garsonlardır açık ve net. Normalde damsız almıyoruzda ben size yardımcı olmaya çalışıyorum nedir ya. sikik bir pub'da dam nedir.
Çalışanları
Müşterileri
Bulunduğu muhit.
Gerçekten en önemli üç detay bence.
Girişte dam soruyor giren herkesi potansiyel huzur bozucu olarak görüyorsa benim gözümde kalitesizdir. 3 5 lira fazla alsın(ki bir çok yer zaten yeterince pahalı), adam gibi 2 3 koruma daha tutsun içeride en ufak sıkıntı yaratanı anında çıkarsın(Rusya'da vs olduğu gibi) ama yok mekan sahibi ben daha çok kazanırım sen 1 elemanın bana maliyetini biliyor musun, hem mekan bu şekilde de doluyor derse ben de ona siktir lan derim, dam varken de gitmem.
Lavabo ve tuvaleti ne kadar temiz ve hijyenik ise mekan o kadar kalitelidir.
Benim için ön önemli detay müşterileridir. Karı kız kesmek için gelen hanzoların fazlalığı benim için o mekanı kalitesiz kılmaya yetiyor açıkçası.
servisin ve ortamının nasıl olduguna bağlıdır bence.
Kesinlikle tuvalettir.
Hummel giymiş kekoların nargile içmesi ve bulunması.
Bol bol yavşak tipli orospu çocuğu barındırması.
Aşüfte gibi sakız çiğneyen kızların olması.
Masanın üzerlerinde Araba anahtarı, parliament/marlboro, ayfon üçlemesi.
Ürünlerin geç getirilmesi.
Müşteriler ile ilgilenilmemesi.
peçetelikte peçete yerine kağıt olması, lan silmiyor o şey, kurutmuyor hiç bir yeri.

bir de kesinlikle garsonların giyinişi.
net anlamda çaldığı şarkılardır. mekanın önünden geçerken çaldıkları şarkıya göre eleme kapasitem de ziyadesiyle mevcuttur.
Bu detayları ikiye ayıralım birinci kategori içeri girmeden anlaşılabilecekler:
Dışarda hebele hübele bağırıp müşteri toplayan muavin garson olması(Tokyo daki kebapçı haberi)
içerden gelen müzik sesinin kalitesi ve müziğin kalitesi
içerideki ışığın gecekondu floresanı gibi olması
Dışardan göründüğü kadarıyla içerdeki insan tipleri
Şimdi de içeri girince anlaşılabilecekleri inceleyelim:
Laubali kaypak bir garson ve temiz olmayan üstü
Yemek yenilecek yerde plastik ürün kullanılması sandalye vs
Yemeğe eşlik edecek meze ve malzemelerin bitmiş kullanılamaz olması boş tuzluk boş pul biber kabı suyu bitmiş turşu biberi kabı boş peçetelik hele herkesin için tek peçete geliyorsa direk kaçın.
Tuvalet konusuna detaylı girmiyorum irdelenmiş yeterince
Menü de herşeyin olması kebapçı diye gidersiniz adam balık, döner, lahmacun hepsini yapıyor yapamaz hocam tek bir iki konusa ehlileşmeli mekan
Bir de cem yılmazdan gelsin menü olacak ne vereyim abime
Sonrasında da everything little little into the middle moduna geçiliyor olmuyor.
yerli porselen kullanılması. daima çevirip tabağın arkasına bakarım.
Sigara içen personel.
- fayans zemin
- boşaltılmayan çöp kovaları (wc)
- beyaz ışık
- boş duvarlar
- görevlilerin kimler olduğu belli olmayan mekanlar
- mekanla uyumsuz müzikler
- menü dizaynı (çok önemli olmasa da güZel ipucu verir).
Beyaz ışık
Plastık masa yada sandalye
kırmızılı beyazlı her yerde olan çay tabağı.
Garsonun tavrı abicim.Kalitelide yapar kalitesizde garsondur komidir bunlar çok önemli en az sunulan yemek kadar sunan kişi de önemli.
menü, dizayn, temizlik üçlüsü sayesinde ayırt edilebilir.
restoran, lokanta, ocakbaşı vs baz alacak olursak;
-pis tuvalet ve kapı yerine pvc akordiyon separatör
-kırmızı renkteki plastik kapaklı sürahi
-ne idiğü belirsiz kaptaki turşu cin biberi
-kola,ayran, bira gibi içeceklerin ılık olması (nefret ederim)
-kapısında sürekli müşteri toplama amaçlı "şu var, bu var, gel vatandaş" diye çığıran bir teşrifatçı olması
-masaya iki kişiye bir menü düşecek şekilde gelmesi
*durduramıyorum kendimi arkadaşlar. aklıma geldikçe geliyor.
-siz kullanmadıkça sürekli masa değiştiren ketçap mayonez hardal düzeneği
-garsonların hali tavrı, laubali olması
-masanın düzgünce temizlenmemesi
uzar gider, yoruldum.