bugün

öncelikle ekonomik özgürlüğe sahip olması gerekiyor. çünkü mesela istediğin gibi giyinmek serbest ama sen istediğin kıyafeti paran yok diye alamıyorsan veya istediğini yiyemiyorsan tam özgür değilsin demektir.
Oramıza buramıza para lazım.
Adım atması lazım, hayır demeyi öğrenmesi, yolu sevdiklerini üzecek olsa bile yolunu çizmeyi öğrenmesi lazım.
ilk önce finansal özgürlüğünü kazanmalıdır. ondan sonra da istediği gibi yaşayabilir.

“insanın parası varsa çalışmak zorunda kalmaz. Böylece zamanı satın alır. Bu kalan zamanda da kendini mutlu edebilecek şeyleri yapar. Yani para mutluluğu satın alır.” - Albert Camus
Issız adaya tek başına düşerse anca olur. Öteki türlü yanınsa insan olduğu sürece kimse özgür değil.
evli olmaması gerekir. evlendiyse ayvayı yedi.
bir şeyin esiri olmayacak o şeyden vazgeçebilecek kararları alacak karakter ve kişiliğe sahip olması gerek.
Canlılarda tam özgürlük diye bir şey olamaz. Bulunduğunuz beden ve tabiat bunu mümkün kılamaz. Bağımlıyız ve hayatta kalmak için çok fazla şeye ihtiyaç duyuyoruz. Dünyada finansal özgürlüğe ve huzuru temin edebilecek seviyeye gelseniz bile bir şekilde başka bir etken bunu delip geçebilir. Kaotik bir yaşamı kabullenmeliyiz.
Şizofren olması lazım.randle Patrick mcmurhpy gibi.
Ağustos 1936.. Ünlü ispanyol şair Federico Garcia Lorca, ispanya iç savaşında faşistlerce kurşunu dizilmeden önce son şiirini böyle okudu..

Özgür olmayan insan nedir?
Söyle bana, Mariana..
Söyle seni nasıl sevebilirim
Özgür olmazsam.
Sana kalbimi nasıl açabilirim
Bu yürek benim değilse..
ancak ailesinin ölmesi gerekir. güzel gözüküyor ama düşünmesi bile korkunç.
Ne düşündüren bir başlık oldu beni ya. Bugün de bunu düşünerek uyuyalım.
ölmüş ve et ile kemikten oluşan bedende hapis kalan ruhunun özgür kalmış olması gerekir şüphesiz diye devam eder netekim..
Tam özgür olması gerekir.
Madde 1. Bekar olması lazım.
Madde 2. Sağlıklı olması.
Madde 3. Parası olması.