bugün

Karşılıklı olarak edilen kavgadan sonra verilen tepkidir. Mesela ben ilk kez dayak yediğimde ağzım-burnum kan içinde "ulan iyi dövdü be..." demiştim.
-La kıyamadım.
Bi de onu gör. He oldu.
bir de dövenlerin halini gör.
maşallah iyi dayak yedik lan; ben bile begendim. Şeklinde olabilir.
aslında ben daha çok vurdum.
erkekseniz teker teker gelin lan'dır.
üst perdeden bilginlik taslanarak durum kurtarılmaya çalışılır.

-kavgada ilk yumruğu atan kazanır.
+doğrudur.
-bak ilk yumruğu o attı yoksa anasını...
boş anıma geldi yoksa ben onu benzetirdim. bu olabilir.
Gorur anasinin amini.
iki elim iki ayağım vardı beşinciye de mafa attım ama altıncısı dengemi bozdu. Ahh o altıncı.
--spoiler--
ağzını yüzünü sikeceem senin, amınagoduumun çocuğu
--spoiler--
ayağa kalkıp japon selamı verdikten sonra el sıkışıp mekan terk edilir. fair play ruhuyla yiyoruz biz dayağımızı.
duruma göre değişir. şöyle ki:

- bir kişiden sağlam dayak yediyse "abicim" ayaklarına yatar. intikam almak aklına gelmez. gelse de yemez.

- kendisini döven kişi, yanılır da insaflı davranır, az döverse kaveden adam toplayıp, intikam almaya çalışır. dayak atanı pusuya düşürüp topluca dövmenin ahlaki bir problem teşkil ettiğini düşünmez.

- bir gruptan dayak yediyse yine kave çözümüne başvurulur.

bu bilimsel gözlem ve teşhislerim genel olarak doğru olmakla beraber yine de genellemeden ibarettir. dayak yiyen kişiye göre bazı değişkenlikler arz edebilir. dayak yiyen kürtse, neredeyse istisnasız olarak bu yolu izler.

çetin altan'ın nadir doğru tezlerindendir: bizim ülkemizde tarih boyunca düello geleneği değil, pusu geleneği var olmuştur.
40 kisiydiler bide onları gör sen.
ONLARI BEN TEK YAKALAYIM BAK NAPCAM.
kiiiiiimmmmmmm? beni mi dövdüler?
Bir de utanmadan tepki mi verecekmiş, sessizce bir köşede vefat etmelidir.
MEMUR BEY BiRiNiN ELiNDE DÖNER BIÇAĞI VARDI.
beni tuttular ondan böyle oldu. tutmasalardı gosterirdim ben ona. inan tuttular yani.
sebebi neydi ki?
Sen bir de onları gör.
-adam boksör müydü neydi lan öyle.
Teke tek gelin lan.
YANINDAKi ARKADAŞINA DÖNER VE SORAR - SANA BiŞEY OLDUMU?