bugün

bu durum icin hali hazirda zekat programimizda var isteyen katilabilir.

(bkz: islami kotulemek icin yirtilan gotler)
Bilinçsizliğin en bariz göstergesidir. Murat bardakçı, programında kabe'nin çevresini amerika'dan daha yüksek gökdelenlerle dolduran suudi yönetimini, projesini eleştirdi. Bizim bilinçsiz müslüman halkımız, kabe'nin ve mekke'nin kutsal bir yer olduğuna inanır. Ama dünyanın en büyük alışveriş merkezi olabileceğini de kabul eder. Araplara daha çok para verin.. Orayı manhattan'dan daha beter bir yer yapsınlar. Koskocaman kabe, bir nokta kadar kalsın..

Osmanlı devleti, mekke-medine bölgesine o kadar önem verdi ki, tren hattını kurarken ses çıkarmasın diye önlem aldılar. Şimdiki suudi yönetimi ise, haramzade gibi bu kutsal mekanı, en 'kutsal' alışveriş merkezi yapmaya çalışıyorlar. Alkışlayın onları, daha çok kabe'ye gidin de saygısızlığı destekleyin. Güya osmanlı torunusunuz, dini değerlere saygılısınız. Aynaya bakın bir hele.
islamın içindeki vahşi kapitalizmin dışa vurumudur.
fakir kulu allah bile sevmez. hemen hoplamayın lan, gerçek bu.
binlerce yoksulun doyabileceği gibi bilgisayar, araba, ev, gömlek, ayakkabı almak, üstüne yurt dışı hayalleriyle yaşayıp hacca gitmeye üşenmektir, gidenlere laf çarpmaktır. Ben müslüman değilim ancak, biraz saygı.
islami açıdan cahil, islam sistematiğini okumaya tenezzül etmemiş yazar beyanıdır.
islamda zorunlu ibadetler ya da şarta bağlı ve şart sağlanınca zorunlu hale gelen ibadetlerin mekan ve zaman olarak muayyen olduğu gerçeği vardır. şöyle ki ; sabahın 7 sinde öğle namazı kılacağım diyemezsiniz..ya da akşama kuzenler geliyor, ben bir koşu gidip deve boğazlayıp barbekü yapayım,bu senenin kurbanını da aradan çıkarmış olurum diyemezsiniz. kurban sadece kurban bayramı günlerinde kesilirse kurban olur. diğerlerinde sadaka vs. olur.

hac ibadeti de allah ın muayyen mekan ve zamanda emrettiği kendisine has bir ibadettir. hac yapmaya gücü yeten kişinin hacca gitmesi farzdır, sadaka ise isteğe bağlıdır. tabii ki insanları doyurmak muazzam derecede önemlidir ama hac ibadetinin yerini tutmaz.

bugün suudi arabistan yıkılıp başka bir devlet kabeyi sınırlarına dahil etse veya papua yeni gineliler arabistanın yeni halkı olsalar haccın yeri,zamanı ve farz oluşunda bir değişiklik olmayacaktır.
madonna'nın konserine 600 tl veren sahte elitistleri rahatsız etmiştir.
(bkz: binlerce yoksul)
onlarca yoksul olarak düzeltilirse haklı olunan eylem.

birkaç ay önce dedemle tartıştım bunu.

sağlık durumunun el vermemesi sebebiyle hacca gidebilecek durumda değil.

bunun yerine iki kişiyi hacca göndermeyi düşünüyor.

ben de; ''iki kişiyi hacca göndereceğine iki fakir çocuğu okut''

dedim.

tabi ki karşı çıktı. kutsal hac görevi daha da önemliymiş fakir, yoksul çocuklardan.

bir şey diyemedim.

allah kabul etsin.

edit: eksileyen 'dindar' arkadaşları önce 'insan' olmaya davet ediyorum.
Babaannem aklıma geldi hemen. O kadar parayı nerden ayarladı hiç bilmiyorum. Hiç yastık altı işine benzemiyor.
bir de şöyle düşünelim. Türkiye'de binlerce kişinin doyacağı parayla alkol alınıp içilmesi. yanlış hatırlamıyorsam Türkiye avrupa'nın en çok alkol tüketilen ülkeleri arasında.
sen onca para verip sigara alırsın, içki içersin. Barlarda kafelerde gezinirsin. Kız arkadaşına gece giymesi için tanga alırsın. Tatile çıkarsın. O zaman konuşma at kafası denilesi durum.
islamın şartlarını tam olarak özümseyememiş kişi beyanatıdır.
Hacca gitmek islamın şartı olup, maddi ve manevi şartları tutan insanın gitmesi üzerine farz kılınan insandır. Tabi toplumumuzda hacca gidebilmek için ayırdığı parayla zor durumdakilere yardım edenlerin daha makbul olduğuna dair bazı düşünceler var ise de bunu evrensel bir ilke olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı bellidir.
Neticede islam dini vicdan dinidir, sadece hac parasını fakir fukaraya dağıtmasıyla yoksulluğa çözüm olmak yerine dünyadaki bırak onu türkiyedeki zenginler varlıklarından hatrı sayılır miktarı bağışlasalar zaten türkiyede yoksulluk ya biter ya da yok denecek kadar azalır.
Bu çerçevede sanki bir tek hacca gidilen para israf oluyormuş gibi bir beyan üzüm yemekten ziyade bağcıyı hedef alan bir açıklamadır.
kişisel tercih. ya tabii elalemin tercihi elalemin parasıi karışamayız ancak ben yapmam bunu. kitapta yazıyor falan da, insanın da kendi aklı kendi vicdanını devreye sokması gereken zamanlar olmalı. çağına göre gayet mantıklı şeyler zamanla pek de olmaması gereken şeylere dönüşebilir neticede. hacca gitmek ne kadara patlıyor bilmiyorum da, o parayla öküz alırız biz diye düşünüyorum.

ayrıca kız arkadaşa alınan tangayla ne karıştırıyorsunuz olm bunu, hoş orda da gene bi karşındakini sevindirme durumu var. akraba ziyareti ile aynı kategoride diye düşünüyorum.
las vegas a, kumarhaneye, fuhuş için tayland a gitmeyi eleştirmeyenlerin eleştirdiği olgu. adam orda rahat ediyor. bu adam senin her yaz karını kızını çırılçıplak soyduğun yazlık tatillere çıkmıyor. çıkma lan tatile her sene git gariban doyur. bugün bir gece kulübünde 5 kişi nin harcadığı para bir hac, umre parasının 2 katı. ulan ne pislik adamlartsınız. alma lan 100 bin tl lik araba garibanı doyur. gitme kıbrısa kumarthaneye garibanı doyur. pislik herifler. hac oldumu zorunuza gider değil mi.
küfür edersin küfürbaz olursun etmezsin böyle malca söylemlere maruz kalırsın. hayır ulan, hayatında binlerce lirasını gidip de bir yoksula vermeyen kafirler gelip bu olayı eleştiriyor bu kanıma dokunuyor işte.

önce gidin insanlık yapın daha sonra eleştirin kefereler. hadi naş, naş.

tercih meselesidir.
Zannedersem burada problem eylem değil eylemin ücreti. Hacla alakalı kıvırılacak bir durum yok arkadaşlar açıklanmış. Ücretin yüksekliğine yani probleme gelirsek suudi hükümetinin rantından başka birşey değil. Bunları koyanlara zamanı gelince Allah sorar. Çünkü sebep olarak ortaya koydukları kontenjanı çok daha fazla arttırabilecek imkanlara sahipken eylemi sadece toplumun küçük bir kısmı -normalde "gücü yeten" insanların sayısı daha fazladır- tarafından yapılabilecek bir vasfa büründürmüşlerdir.
zekatını ve fitresini verdikten sonra gayet normal olan durumdur. ulan sanki ülkedeki elitist kesim yoksullara büyük çaplı bir yardım fonu topladı da gelmiş hacca gidenleri eleştiriyor. siz anca devlete muhalefet olun. ''bak işsizlik dizboyu, ülkenin yüzde bilmem kaçı aç, bik bik de bik bik.''. ''namaz kılmam, oruç tutmam, içkimi içerim, çatır çatırda .ikişirim ama kalbim temiz benim'' zihniyetinin yeni icadı herhâlde.
zekat ve diğer vecibeleri yerine getirdikten sonra şaşılmayacak durumdur. ne yapsın yani tüm dünyayı mı doyurmaya çalıssın ?
(bkz: anti müslüman ve ezik troll)
(bkz: uludağsözlük ilahiyatçı başlıkçıları in charge)
(bkz: #17687956)
binlerce yoksulun doyabileceği parayla eğitim almak ve şu an bu sözlükte yazar olmak gibi bir şeydir.
Katıldığım fikirdir efenim Allah Günah yazmamakla birlikte; hacca gidecek insanın dinimizinde emrettiği onu geÇ insanlık adına önce ailesine sonra akrabasına ve en son olarakta komşusuna dönüp bir bakması gerek. Bu cocuklar iyi egitim alıyor mu. Bir hastalık var mı herkesin karnı doyuyor mu ama nerde kokusmus paradan delirmiş araplara para dökmekten başka bişey degil birde aptal gibi şeytan taslamıyorlar mı insanı Çileden Çıkarıyor.
islam'ın 5 şartı

-kelime-i şehadet
-namaz kılmak
-oruç tutmak
-zekat vermek
-hacca gitmek.

Efendim bu son 2 şart , hali vakti yerinde olan (kıstası belirtilmiştir) müslümanlar için farzdır. Olmayanlar yapmaz.

Şöyle ki, zekat vermek, maddi durumu yerinde olmayanlara, yardım etmektir. Hacca gidebilecek kapasitede olan kişi, zekatta vermiştir zaten.

Bunun dışında dini vecibelerini yerine getiren kişi, fitre ve sadaka vererek te fukaranın çorbasını kaynatabilir.

Bu sebeple, gerçek müslümanlar, o fakirleri zaten doyuruyor, bırakta kendi gönlünün fakirliğini de hacda gidersin. Madem o kadar halk dostusun, sosyalist kafadasın, götündeki livays kota 200 lira bayılmayacaksın, elindeki ayfona ikibinlira vermeyeceksin. Gideceksin halkınla paylaşacaksın.

Yoksa o klavyeden yazmakla karın doyurulmuyor.

Hadi gülüm, hadi canım benim.
Din dediğimiz şey insanları ehlilestirmek Safları siklastirmak anarşiyi önlemek hastalıklardan korunmak (zina), insana vicdanı hatırlatmak ve birbirini oldurmemek iÇin ortaya Çıkmıştır en azından ben böyle düşünüyorum. Bal tutan parmağını yalar farz dediğin seyin ne biliyorsun uydurma olmadıgını ( sadece hac ibadetinden bahsediyorum) Arapların gelecekleri iÇin uydurduğu dini ticarete alet eden ritüel olmuş kardes. Hz Muhammet bana tapmayın demiş resmi bile yok adamın ama biz kabeyi 7 kere tavaf ediyoruz Allah affetsin yanlış düşünüyorsam beni sen yargılanmassın. Ben parami harcarım ihtiyacı olanada elimde 2 varsa 1ini veriyorum ogrenci halimle ama dedem e ananem öyle yapmıyor haccada gittiler Allah ağızlarından düşmüyor paralarıda var ama bana ayda 100 lira göndermezler bu isleri bilirim Kur'an kurslarıyla büyüdüm halkın dibiyim atış serbest kimilerinde.
Hacca gitmenin parası diyelim ki 5000 lira, binlerce yoksul bu parayla nasıl doyuyo ben bunu da anlamadım. Demek ki , öyle bi para da değilmiş.

Kuran kurslarıyla büyüyen birisi, "farz denilen şey" in uydurma olmadığını da bilir. Hele islamın şartıysa.

Benimle bi hadis-i şerifin gerçekliğini bu üslupla tartışabilirsin, ama bunun farz olduğundan şüphen varsa konuşmanın anlamı yok. Düşüncen çok komik. Hz. Muhammed'in hiç işi gücü yok, farz olan hac ibadeti diye bir şey uyduruacak, gelecek nesiller nemalansın diye.

Benim dedem ve babannem de hacca gitti, hala ağlayarak anlatırlar. Babannem ara sıra 50 lira ateşler bana. Ama zaten onlardan bi para beklentim de yok çok şükür. Herkesin ibadeti kendine. Her hacca gidene cennet garantisi vermiyorlar. iyi insan olmak ve hacı olmak arasında pozitif bir korelasyon da yok yani.

Peygamberimiz'in resmi olmaması çok doğal, hiç bir peygamberin resmi yok zaten. Çizilenler de gerçek değil. (Kur'an kursu diye, makreme kursuna gitmediğinden eminsin dimi)