bugün

Sezen Aksu'nun harika eserlerinden biridir. bir geceyi ayirabilecek kadar güzel bir şarkıdır.

Sen de benim kadar gerçekleri görüyorsun 
Beraber olamayız, benim gibi biliyorsun 
Bir başka dünyanın insanısın yavrucağım 
Sen kendi dünyanın toprağında büyüyorsun.
barbiyle ortega'nın aşkını anlatan şarkı.
Haklısın biraz geç karşılaştık
Oysa hiç konuşmadan anlaştık
Bazı şeyler var ki söylenmiyor
Biz senle sözleri susarak aştık.

Şu dörtlüğü bir başka olan şarkı.
çok güzel parça.
Aşkın Ekim'i Kasım'ı olmaz ki!

Ilık bir Nisan sabahında, ayaz bir Şubat akşamında ya da Temmuz güneşinde sevemez miyim seni?

Severim, hem de çok...
görsel
"haklısın biraz geç karşılaştık
oysa hiç konuşmadan anlaştık
bazı şeyler var ki söylenmiyor
biz senle sözleri susarak aştık."
genelde bilmezler.
soğuk ankara gecelerinde dinlenildiğinde depresif ruh haline soktuğu deneyle ispatlanmış olan 1978 yılına ait sezen aksu şarkısıdır.
şu anda dinlemekte olduğum efsane sezen aksu şarkısı.
Sezen aksunun sevdigim ve aglatan bir sarkisi....

Sen kendi dunyanin topraginda buyuyorsun...
Bir programda tanımadığım biri tarafından canlı söylerken dinlediğim, oha sese bak iyiymiş dediğim, sonra kültür ateşesi eşime bu kim diye sorduğumda uzaylıymışım gibi bana bakarak Zeki Alasya'nın kızı, Zeynep Alasya diyerek öküzlüğümü yüzüme vurduktan sonra dinlemeye devam ettiğim güzel bir versiyondur.
Tabii ki Sezek Aksu ayrıdır.
...sen de benim kadar gerçekleri görüyorsun
beraber olamayız benim gibi biliyorsun...
insan ister ergenlikte isterse orta yaşlılıkta olsun dağıtır bu şarkı insanı. tarumar eder yüreciğinizi. Kanunundan mıdır, sözlerindeki imkansızlığından mıdır insanın içini parçalayan şarkı. Bir pop müziğinde kanun ancak bu kadar yakıştırılır.
Sezen aksu'nun kendini gözyaşlarını tüketmeye adamış insanlar için yaptığı şarkı. Gerçekler bu kadar da yüze vurulmamalı dedirtiyor bazı bazı.
80 ve 90 larda onno tunçla tavan yapan sezenin gümbür gümbür geliyorum dediği şarkı. bulut aras ile oynadığı minik serçe filminin ana malzemesidir aynı zamanda.
-ben mi? inan ben hiçbir şey bilmiyorum..
gece gece adamın amına koyan şarkılar listesine kafadan girmiş sezen aksu şarkısı.
insan acılarla kıvransa da
Ve o aşkta bir daha doğsa da
Dünyasını yeniden kursa da
Düşler ve gerçekler ayrı ayrı yaşar

budur tam da budur.
bilmek bir şeyi değiştirmez, bazan herkesin bildiğini kabullenmeye bir ömür yetmez.
düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar der ya...
Başka söze gerek yoktur bence...
Sezen Aksu olmasa biz ne yapardık acaba?
yaşadığınız aşkın imkansızlığını bu kadar güzel anlatabilen ender parçalardan biridir.
haklısın biraz geç karşılaştık
biz senle sözleri susarak aştık
http://www.youtube.com/wa...NKX2o&feature=related
bilmesende birisi söylediğinde kendini biliyormuş gibi hissettiğin söz.
yaşça kendinden büyük birine aşık olmak olayının;

biz senle sözleri susarak aştık

ile tasviri, "düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşar" ile reel hayata hoşgeldiniz tabelasını gösterilmesi. hep düşlediğin kişiyle gerçeğin apayrı olmasının acısını derinden yaşarsın zaten de gece gece bu şarkı da tuz biber olur üstüne. zaman mekan kaybolur konuşurken, düş de böyle bir şeydir zaten, dile gelmese de tek bir kelime hep durur boğazda bir yumruk gibi;

"keşke" dersiniz, "keşke düşler ile gerçekler bir arada olsa"...
sezen aksu'nun "toprağında büyüyorsun" dediği kısımda aslında sanki "toplağında büyüyorsun" dediği eser.
aşıksındır, herşey imkansızdır, güven bitmiştir, umudun hiç bir şekilde kalmamıştır... işte o zamanlarda dinlenecek sezen şarkısı.

hayat bazen öyle insafsız ki
küçük bir boşluğundan yakalar
hissettirmez en zayıf anında
seni ta yüreğinden yaralar...