bugün

an itibariyle şahsımın maruz kaldığı, sebebini bilmediğim bir şekilde çileden çıkarırcasına susmayan, susturulamayan vuvuzela sesine bile amenna dedirten bir ses. çok fazla inat ederse kasanın rahmetli olma ya da fişinin çekilme ihtimali yüksek. sese bir örnek: dıııızzzzzzz
Bir yumrukla sesini kesen, dahasında daha güçlü eziyet veren şey.
eğer eliniz tornavida tutuyorsa, kasayı açıp önce tozunu güzelce bir temizledikten sonra, fanların üzerinde, tam ortasında yeralan janjanlı etiketi kaldırıp ortadaki mile 1-2 damla ince makine yağı (ya da zeytinyağı) damlatmak suretiyle kesilebilecek sestir.
ha, ben anlamam o işlerden diyorsanız mutlaka bir bilene ya da teknik servise danışın.
--sorumluluk savar not--
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sayfada yer alan analizler firmamıza aittir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
--sorumluluk savar not--
notun özeti: bozarsanız karışmam, sonra bana gelmeyin.

oha düzeltmesi: "ince motor yağı" yazmışım da biraz ağır kaçmış.
bazen insanı çıldırtabilen sestir.
gece açık kalmış ve siz de odada uyuyakalmışsanız birden uyandığınızda sizi ciddi ciddi korkutan sestir.
(bkz: böğüeeeeeea dızzz)
vuvuzela sesine benzeyen bir sestir. sinir eder. özellikle, gece download yapmak için bilgisayar açık bırakıldığında çileden çıkmak mümkündür.
eğer casper marka bir laptop kullanılıyorsa yadırganmayacak sestir. zira bu kulak siken fısıltı yokken bir casper niravana hayal bile edilemez.
ses gittiğinde yeniden doğmuş hissi verir. hayat yeniden başlar. dünya artık daha güzeldir.
fanların tozlandığının göstergesidir. fanların temizlenmesi gerekir bu durumda. aksi taktirde ses giderek artar, fan daha yavaş döner ve fanın soğuttuğu alan (işlemci, ekran kartı vs.) yanar ve size maddi külfet olarak geri döner yapılan üşengeçliğiniz.
(bkz: bilgisayarı alan fanına katlanır)
ilk açıldığında sanki uçak moturu gibi ses çıkarır. saatler geçtikten sonra yavaş yavaş kaybolur bu ses.
bir yardım çağrısıdır. fan; "beni temizle" diye adeta yalvarmaktadır.
bilgisayarın kafa ütülemeye programlanmasıdır. müzik bastırır ancak bu sesi.
değişik sebepleri vardır. ekran kartı(bazılarında yok), işlemci ve power üzerinde fan bulunur. bunlar ya kirlilikten, ya yağsızlıktan, ya kasa içinde kablolar gibi bir parçanın üzerine gelip sürtünmesinden veya darbe ile döndükleri eksenden farklılaşmışsa ses yapar. işlemci üzerindeki fan yağlamak geçici çözümler sağlasa da eninde sonunda yeniden başlar. fanı değiştirmek en iyisidir. mesela ben power fanı çok ses yaptığı için eski bir powerden fanı söküp tellerini önceki fanın tellerine öylesine bağladım ve aylardır sorun yok. işlemci ise kasa kapağı devamlı açık kaldığından çok toz alıyor ve ses yapmaya başlıyor. işlemci soğutucu sistemini değiştiren bir arkadaştan fan ve soğutucuyu aldım. soğutucu tozla dolarken iyice dolmadan diğer soğutucuyu takıyorum ve söktüğümü temizleyip yıkayıp kenara kaldırıyorum. fan zarar görmeden soğutucuyu değiştirdiğim için son işlemci fanımda sorun yok. yine de bir başka şey sürtüyor mu bakmak iyi olabilir. çözümü basit. sürten şeyi uzaklaştırmak...
beyni yoran motor sesi.
kaç yıldır maruz kaldığım ve maruz kalmaya devam ettiğim, bilgisayarı kapattığımda odada oluşan sessizliğe şaşırdığım ses. bilgisayar açık olduğunda uyumayı imkansız kılan ses. nalet ses.
(bkz: bana laptop alsana sözlük)
korku filminin bitmesinin akabinde yarendir o fan sesi sana. yalnız olmadığını hisseder, gerekirse bilgisayarı açık bırakırda öyle uyursun.
eğer işlemci fanı bilgisayarda ağır bir program çalıştırırken ses yapıyorsa soğutucu metal parçanın arasına toz dolmuştur ve fan çok süratli çalıştığı halde soğutamıyordur. yani soğutucunuz(işlemci fanının altındaki metal parça) aralarına toz dolmuşsa ısıyı veremeyip koruyacağından işlemci soğuyamaz ve fanın devrini artırır. normalde fanlar işlemci ısındığı zaman devrini artırarak havalandırmayı artırır. ama havanın toz nedeniyle ulaşamadığı metal kısım fan hızına rağmen çok az soğuyabilir.

işlemci fanı 2000 devirde ses yapmazken bilgisayarın işlemciyi korumak için hızını artırmasıyla 6500 devirin * üzerine çıkabilir ve odada sanki bir uçak motoru varmış gibi ses yapmaya başlar. bu durumda sorun fan değil fanın altındaki metaldedir. çıkarıp temizlemek gerekir. tabi önce bilen birinden yardım almak lazım. kendi başına bilmeyen birinin sökmesi oldukça zor. tekrar takarken soğutucu metal ile işlemci arasına kurumayan bir macun sürülür. ucuz bir şey. bazıları diş macunu, jöle falan da sürüyor.

http://www.google.com.tr/...6ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

fan hızınıza bakmak için
http://www.softpedia.com/...eedFan-Download-4103.html
aşırı tozlanmış kasanın artık dayanamayıp kulakları sinir edici bir şekilde çıkardı ses.
tekme atılması durumunda sesini kesmektedir.
eğer vakit geceyse kulağa daha bi itici gelen sestir. ülen tam kafa dinlenecek zaman uçak gibi fııııııaaaan tonlarında bi ses. sinirlerini gerer insanın, bilgisayarı kapayınca ülen kafamı yapmış dersiniz.
bilgisayarınız hp marka bir laptop ise hele ki eski hplerden ise elektrik süpürgesi çalışıyor sanılır. yeni modellerde ksımen sessiz bir süpürge sesi gibi gelir.
fanın 4 vidasından alttaki ikisini sökünce gidebilen sestir.

bu bilgisayar aslında o kadar da teknolojik bir şey değil.
öncelerı sınır bozar bı zaman sonraysa dıkkat cekmemeye baslar.
özellikle evdeki bilgisayarlar için yaz aylarında daha sık olan olaydır.
cam,kapı açık olduğundan bilgisayar kış'a göre daha çok toz almaktadır.
iş yerindekiler için haftada bir temizlenmesi önerilir ama dikkatli olmak lazımdır,çünkü
işyerlerindeki bilgisayarlar genelde toplu halde alındığından,temizlerken bir zarar verirseniz satan şirket bozmasaydın kardeşim diyip tamir ücretini şirkete kilitler
buda ay sonunda maaşınızdan kesilerek size maddi zararı getirebilir.
eğer işe yeni girdiyseniz ve bilgisayarı temizleyerek patrondan veya müdürden yada müdüre'den artı puan alırım diye bi düşünceniz varsa dikkatli olmanız önerilir.
eğer çok kurnaz bi kişiyseniz ordaki eski elemanlardan birine bu işi yaptırıp,sonuç iyiyse kendiniz yapmış gibi gösterebilirsiniz.