bugün

gecen hafta batirdigi 50 milyar dolar ile wall street'de tek basina en fazla para batirma rekorunu eline geciren adam. zengin yatirimcilarin parasini ponzi scheme (bildiginiz saadet zinciri) yontemi ile batirmistir. paralari batanlar arasinda film yonetmeni steven spielberg bile vardir. harvard'a calismalari icin yardim eden vakiflari kuruluslari saymiyorum bile.harvard'a yardim ediyor olmak dedmek yillik en az 10 milyon dolar geliri olmak demek ki bunlardan yuzlerce var, var sen hesap et vurgunun boyutunu

simdi diyeceksiniz ki "amerika gibi bir yerde bu kadar basit bir soygun sistemi ile bu denli buyuk bi numara nasl olur?" iste eger gucluysen, hele de 3-5 guclu ve arkasi saglam, hem de baya bi saglam bir araya gelirse degil denetlemek ayaklarini bile yalarsin. (burda gecen ayak joker) kim guclu o domaltmis, ama keser donmus sap donmus birbirlerine giriyorlar simdi.

e tabi bizim titancilar felan yatirim yapiyoz felan demiyorlardi ama bunlar dedigi halde ortada yatirim felan yok. boyle investment firmalari seffaf olmali ve siki bi denetim altinda olmali. nasil olacak dersen ben de bilmiyom henuz, obama da ona kafa yoruyordur su siralar buyuk ihtimal. insan degil mi iste, oldugu her yerde curumusluk kokusmusluk olabiliyor.
ilk olarak 1920'lerde charles ponzi tarafindan kullanilan yontemle, yaklasik 50 milyar dolarlik boyutuyla, tarihin en buyuk dolandiriciligini yapan eski nasdaq baskani. yontem hakkinda basitce bilgi vermek gerekirse soyle; mudilerin paralari, yatirim ve sabit getiri vaadiyle toplanir. havuza sonradan dahil olanlarin paralari, havuza ilk dahil olanlara dagitilir. (bkz: saadet zinciri)

madoff, piyasada herhangi bir suphe uyandirmamak icin %20 gibi makul bir oran vaadetti, basarili kariyeri ve yahudi cemaatindeki onemli pozisyonu araciligiyla aralarinda steven spielberg vakfi, yahudi egitimi verilen yeshiva universitesi ve bir cok onemli vakfin dahi paralarini havuza dahil etmeyi basardi. vakiflarin dahil olmalari bir nebze anlasilir olabilir, fakat general motors grubunun finansal kanadi gmac ve saygin finans kurulusu unicredit gibi kurumlarin boyle bir oyuna gelmeleri gercekten akilalmaz. finansal krizin patlak vermesi, dolayisiyla havuza yeni girislerin olmamasi ve insanlarin paralarini geri cekmek istemeleriyle sistem coktu. bu noktada ponzi ile bir benzerlik daha ortaya cikiyor; ponzi'nin sonunu 1929 buyuk buhran hazirlamisti, madoff'un sonunu ise 2008 krizi getirdi.

denetleme olayina gelince, sistemin denetlemesi big four tarafindan degil, friehling and horowitz adli kucuk bir denetim firmasi tarafindan yapilmaktaydi ve yuksek ihtimalle onlar da oyunun icindeydi. yahudi cemaatinden madoff'a yasattigi imaj kaybi icin buyuk bir tepki var. boyutlari newsweek'ten madoff'a nefret mektuplari yazmaya kadar variyor.

http://www.newsweek.com/id/176821
150 yıl hapse mahkum edilen dolandırıcı.
Tarihin en büyük ponzi sheme olayını gerçekleştrirmiş kişi.

(bkz: ponzi sheme)

(bkz: charles ponzi)
tarihin en büyük 15 fraud olayından birini gerçekleştirmiştir.

http://www.accafin.com/mu...-onemli-onbes-fraud-olayi
(d. 29 Nisan 1938, Queens, New York), dolandırıcı ve eski bir borsacı, yatırım danışmanı, ve finansör olan mahkûm bir Amerikalı. NASDAQ borsasının eski icra Yönetim Kurulu Başkanı ve ABD tarihinin en büyük mali dolandırıcısı olarak kabul edilir. Madoff, 1960 yılında Wall Street firması Bernard L. Madoff Investment Securities LLC yi kurdu ve 11 Aralık 2008 tarihinde tutuklanmasına kadar başkanlığını yaptı. Firma, Wall Street'te en iyi piyasa yapıcı işlerden biriydi.

Bernard Madoff'un oğlu Peter 10 yıl hapis cezasına mahkûm edildi ve diğer oğlu Mark, babasının tutuklanmasından iki yıl sonra kendisini asarak intihar etti.

10 Aralık 2008 tarihinde, Madoff'un oğulları babalarını firmasının varlık yönetim biriminin büyük bir Ponzi oyunu olduğunu itiraf etmişler ve "büyük bir yalan" olduğunu yetkililere anlattılar. Madoff, ertesi gün, FBI ajanları tarafından tutuklandı[1] ve menkul dolandırıcılık suçuyla suçlandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu önceden Madoff'un iş uygulamalarında soruşturma yapmış, ancak büyük bir dolandırıcılık ortaya çıkaramamıştı.

12 Mart 2009 tarihinde, Madoff, 11 federal suçu kabul etti ve milyarlarca dolarlık yatırım yapan binlerce kişinin dolandırıldığını itiraf etti. Madoff, 1990'ların başında Ponzi oyununun başladığını söyledi. Ancak, federal araştırmacılar dolandırıcılığın 1970'lerde başladığını inandıklarını öne sürdüler. Mahkeme tarafından atanan yediemin, yatırımcıların gerçek kayıplarının 18 milyar dolar olduğunu tahmin ettiğini bildirdi. 29 Haziran 2009 tarihinde, Madoff maksimum 150 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bernard_Madoff
82 yaşında hayatını kaybetmiş.

https://www.dha.com.tr/du...ni-kaybetti/haber-1821264
kız kardeşi 87 yaşındaki Sondra Wiener ile 90 yaşındaki eşinin evlerinde silahla vurulmuş halde ölü bulunmuşlar. aynı şirkette çalışan oğullarından Mark Madoff 2010’da intihar etmiş, diğer oğlu Andrew Madoff da 2014’te kanserden ölmüştü.

https://www.mynet.com/137...-olu-bulundu-110106917920