bugün

2009 un en süper albümüdür,yok satmıştır kendileri...
benim adım orman albümüyle yine insanları kendine hayran bıraktıracağına şüphe duymadığım sanatçıdır..her şarkısı yine ayrı tattır..dinlenilmesi inatla tavsiye edilir..
benim adım orman
örtü yaptım yapraklardan, kısmını dört tur yaptım yapraklardan olarak anladığım şebnem ferah albünün albüme adını veren parçasıdır.
(bkz: olmamış)
(bkz: nerde o eski albümler)

(bkz: kelimeler yetse)
(bkz: benim adım orhan)

(bkz: yanlış anlaşılmış şarkı sözleri)
sabreden derviş muradına eremeden gebermiş.*
ilk dinlediğimde pek zevk almadığım fakat daha sonra dinledikçe melk eden albümdür. dinledikçe dadlanıo.
ben çok sevdim arkadaş. özellikle ilk yarı dehşet güzel. ama albümün de, şarkıların da ismini beğenmedim. ilkokulda yazdığı kıytırık öyküye başlık atan çocuk mantığı kullanılmış sanki: eski, mahalle, yalnız vs*. yani vazgeçtim dünyadan veya bu aşk fazla sana gibi isimlerdeki karizma yok.

edit: dinledikçe daha da çok seviyorum hatta. ablacım ne yaptın sen ya? ağzından bal damlamış resmen.
onca yıl bekledi yapa yapa bunu mu yaptı yahu denilesi bir albüm olmuş. içe dokunan sözler yazacağım diye baya kasmış. eski albümlerinin tadı yok bu sefer. bu albümle çok gitmez iki seneye kalmadan yeni bir albüm çıkartır şebnem.
kabuğunu kırmayı yeğleyen, "birer haykırış" niteliğindeki diğer albümlerine karşılık;
daha bi "kabuğuna çekilmiş", olgunlaşmış şebnem ferah'ı yansıtan albümdür.

şu şarkı şunu, bu şarkı bunu anlatıyordan ziyade; albümün genel olarak bir "değişimi" hissettiriyor...
1 kez dinlendikten sonra, bunda orjinal hiç bir şey yok ki tepksisini verdiren albüm. eski şarkıların az değiştirilmişi gibi duran şarkılardan başka bir şey yok gibi geliyor insana. dinledikçe güzelleşenlerdendir belki, ama 4.5 yıl aradan sonra ilk dinleyişte vuranlardan olmalıydı diye düşünüyor insan.
ingilizcesi' de "my name is jungle" olsa gerek.
kraliçenin rekabetten kaçıp ormana sığındığı albümü.istiklal caddesi,merhaba şarkıları dışında pek birşey yok...
eski ve yalnız şarkıları iyi olan albümdür. dinledikçe güzelleşiyor albüm. sabredip dinlemek lazımdır.
şebnem ferah hayranlarının uğruna 5 yıl boyunca beklediği albümdür.

albümün genel olarak önceki albümlerine ve aklımızda yer eden şebnem ferah imajına göre daha yumuşak, belki de daha uysal olduğunu söylemek gerek. fakat bu çoğu kişinin düşündüğü üzerine bir boşlama veya olmamışlık değildir, olamaz da. şebnemin ya da herhangi bir şarkıcının hayatının ve müzik kariyerinin her alanında aynı çizgide müzik yapması beklenemez. popun ilahı michael jackson'ın slow şarkılarının sayısı onu üne kavuşturan parçalarından kat ve kat fazladır.. aynı zamanda şebnem ferah'ın hayatındaki değişimler, iniş çıkışların şarkılarına büyük ölçüde yansıdığını da düşünürsek genç sayılabilecek yaşlardan orta yaşlara geçtiği şu dönemlerde 20li yaşlarındaki kadar asi sözler ve ritimler içinde olmasını da bekleyemeyiz.

şebnem ferah da bu albümde sözler üzerine daha fazla düşmüş, çok yönlülüğünü tekrar ve tekrar kanıtlamıştır. tüm eleştirilere rağmen sözlerin üzerinde düşününce daha da anlamlanan, işitsellikten daha çok duyguya hitap eden kaliteli ve güzel bir albüm olmuş. devamını bekliyoruz şebnemcim..
şebnem ferah'ın 4-5 yıl aradan sonra çıkardığı başarısız albüm. tabii ki burada ölçüt bir başkası değil yine şebnem ferah'ın kendisidir. eski albümlerine göre daha vasat bir albüm çıkarmış. zaten şebnem ferah da ne kadar başarısız olduğunu üniversite şenliklerinde görecek. iki tane bu albümden şarkı söyledikten sonra seyircilerin eski şarkılardan bazılarını duymak için daha çok talebi olduğunu anlayacak.
dinledikçe güzelleşen, saatlerce dinlenilesi şarkılara sahip şebnem ferah albümü.
(bkz: benim adım obi wan)
4.5 yıl beklemenin verdiği heyecan ve beklentiyle dinlendiğinde ilk başta biraz hayal kırıklığı yaratan şebnem ferah albümü. ilk gün hemen gidip aldığım defalarca dinlediğim, cd yi takıp ilk dinlediğimde sanki eski bir albümünü aldım zannettim kapağına baktım yeni albüm şaşırarak dinlemeye devam ettim son şarkıya geldiğimde ise fark ettim ki bu yeni albüm ama şebo bildiğimiz şebo.
nedendir bilinmez ama dinledikçe güzelleşen şarkılar var içinde. tarzı eski albümleriyle aynı ama ortalığı yıkacak bir şarkı olduğunu söylemek çok zor. ama kulağınıza hoş gelen bir şebnem ferah albümüdür. Albüme adını veren benim adım orman dışında dikkat çeken parçalar eski ve yalnız.
Sanırım beklediğimize değecek bir albüm.
(bkz: şebnem ferah a şebo diyen garip insan)
şebnem ferah ın altıncı stüdyo albümü.oniki şarkısı mevcut olan albümde söz ve müzikler kendisine ait.beklenin altında gibi gözüksede dinlenildikçe hoşunuza gidiyor.belki hissederek yazdığından emin olduğumuz, albüme koyduysa bi bildiği vardır dediğimiz içindir.

içimden geçeceksen eğer
Buradayım yürü üzerime
Ateş şiir hepsi benim hazırım ben..
Gel gel gel gel

istersen dinlen içimde
Köklerimden bir şarkı var dilimde
Çıplak ayaklarla gez her köşemde
Gel gel gel gel

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Biz hepimiz uyuduk bittik yalnızlıktan

Yeşildim olabildiğince
Yaşlandım maviye değince
Hem gündüz hem gece aklına düşünce
Gel gel gel gel

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Sür yüzünü yüzüme korkma yalnızlıktan

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Sür yüzünü yüzüme korkma yalnızlıktan
4 senedir merakla beklediğim ve dinlemeye başlayınca beni hayal kırıklığına uğratan albüm. şebnem'den beklemezdim bunu. müzik hep aynı sanki sadece sözler değişiyor. olmamış valla.
ilk dinleyişimi özellikle gece seyahat ederken yaptım daha da bir tat alayım diye ama yarısında sıkılıp kapattım. sanki sürekli devam eden bir armoni var şarkılarda.

gerçi kimi albümlerinde de yaşamıştım bu ilk dinlemede soğuyup daha sonra deli gibi sevmeyi, umarım bunda da yaşarım.
dinledikçe güzelleşen albüm. pop kültürüyle büyüyen bi gençlik ilk dinlemede alamaz tadını. dinledikçe, ezberledikçe sözleri ya da bi sonraki melodiyi zihninde oynatabildikçe çıkacak tadı.
güncel Önemli Başlıklar