bugün

paşa torunu,yeğeni* olan kişilerin*, astek olarak askerlik yapanların ve çok çok ballı insanların askerden geldikten sonra söyledikleri ve doğru olma ihtimali çok çok yüksek olan cümle.
kısa dönem askerlik yapan herkes için doğru olan söz.
Kısa dönem askerlerin, askerlikle ilgili belki anlattıkları en doğru veridir.
astegmen olarak vatani görevini yapmış olanların da, gayet rahat söyleyebileceği birşey.
hatta "hiç dayak atmadım" derlerse, o zaman şüphelenilebilir.

edit: inanmayıp eski basanlar (muhtemelen askerlik yapmamış olanlar) için belirtmek gerekir ki, astegmenler 3 aylık acemilik döneminde, eğitim ne kadar zor olursa olsun el üstünde tutulur ve küfür-dayak yasaktır. spor eğitimi ve piyade eğitiminin yanında, sınıflarda öğrenci gibi ders de görürler. 3 ayın sonunda ise zaten komutandır. dayak yemez, dayak atabilir. O da yönetmeliğe aykırı olarak.
bize hep karaşimşekle ekmek kadayıfı çıkıyordu diye devam edecek cümle.
kısa dönem askerler içinde azda olsa dayak yiyenler oluyor, uzun dönemler içinse dayak oldukça yaygındır. ancak elbette uzun dönem yapanlardan da dayak yemeden askerlik görevini tamamlayanlar vardır.
Hangi kuvvete bağlı askerlik yaptığınıza, görev yerinize ve komutanınıza bağlıdır.
Ama ben dayak yiyen bir kısa dönem hiç duymadım.
olması gereken durumdur. çünkü tsk kanunlarına göre askere herhangi bir şiddet uygulamak kesinlikle yasaktır. ama biz yasaklar çiğnenmek için vardır cumhuriyeti olduğumuz için durum değişik olabilir.
(bkz: bi siktir git çay koy)
(bkz: özlemissindir sen o zaman)
(bkz: tabi anacım bende genelkurmay başkanıydım)
eskiler için geçerli olmayan sözdür ama son iki üç yıl içerisinde askerlik yapanların ise büyük bir ihtimalle doğru söylediği bir laftır . gerçi asker mavrasının bir sınırı yoktur ama durum gerçekten böyledir . örneğin ankara/etimeskut'ta * askerliğini yapmış biri olarak ne kendi bölüğümde yan bölüklerde nede diğer bölüklerde böyle bir olay gerçekleştiği duyulmamıştır . ama götü kaşınanlar yokmudur ? vardır tabiki .
(bkz: ben de)
(bkz: atma ziya)
(bkz: iskembe i kübradan atmak)
ŞU ANA KADAR HiÇ BiR ASKERi DAYAK ATMADAN EViNE GÖNDERMEDiM, DEMEK Ki SiZ BENiM OLDUĞUM YERDE ASKERLiK YAPMAMIŞSINIZ. *
uzun dönem yedek subay (bkz: asteğmen) olarak askerlik yapanların götüyle güldüğü hede.
yedigi dayagi hatirlayamayan er kisinin beyani. nasil dovmuslerse artik...
(bkz: jeniffer lopez de benden hamile)
aynı askerin daha önceden de "vurdum tekmeyi girdim binbaşının odasına" şeklinde bi cümle sarfetmesine ön ayak olur.
askerliğimi kısa dönem olarak yaptığım için içinde bulunduğum kesimdir.
kısa dönem yaptığım için dayak yemedim ama, astsubay ım öylesine hırslanmıştı ki, dayak atamadı ama, aralıksız yağan yağmurun altında bir başka asker arkadaşımla saatlerce birliğin önünü süpürtmüştü bize.
her türk asker doğar sözünün içini, akmayan kanıma inat alın terimle, bir an olsun gocunmadan ve pişmanlık duymadan, gururla doldurduğum için söyleyebildiğim söz öbeği.
edit: 15 aylık uzun dönem askerliğimi, birbirinden kıymetli komutanlarımı saygı ve sevgi ile yad ederek hatırladığımı bilmenizi isterim.
ben askerde hiç dayak yemedim.
(bkz: kısa dönem askerlik)
olabilecek şey. kısa dönemler ve astekler için geçerli olabilir. lakin acemilikte bir arkadaş yüzünden dayak yemekten beter hale getirildik. bir de yukarıda neden 20 yaşında adama dayak atılır diye sormuş arkadaş. ya askere gitmemiş ya da öyle elit bir yerde askerlik yapmış ki etrafında mal yokmuş. kusura bakmayın tuvalete girip arkasını temizlemeyn, yüzüne sakal çıkmasın diye tüy dökücü sürüp yakan adama ne yapılır? esrar çeken adama ne yapılır?