bugün

kendini bambaşka bir yerde hissetmek. anlatılmaz bir duygu bu. harika besterinin verdiği harika duygu. sen ne harika bir şeysin Beethoven.
(bkz: ve tanrı onu kutsadı).
sinfonia no.9 op.125 d minör IV. PRESTO allegro assai, eşsizdir, başyapıttır.
Moonlight Sonata parcasini duyup da kayitsiz kalamamaktir.
stanley kubrick etkisiyle de başlayabilir.
yeni aldığınız bilgisayarda örnek müzik olarak olabilir. önceden öyleydi.
ara sira gecenin bir vakti, yanliz iken dinlemek lazim. deryalara daldirir insani.
beethovenin ode to joy'unu dinlemek insanı rahatlatır, gevşetir. klasik müzik seven insanlarn çok daha sakin oldukları kanıtlanmıştır. dinlemek isteyenler için yeni versiyonu aşağıdaki linktedir.

http://www.youtube.com/watch?v=BTaNW0CHvbg
genelde söylenmiş bir dinleme eylemi.

beethoven ın nesini dinlediğimiz neredeyse beethoven dinlemiş olmaktan daha önemlidir. ayrıca beethoven, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri olan bir bestecidir. yalnız her dönemde enterasan besteler yapmıştır.

bunu da gözönünde tutmak gerekir.
klasik müziğin mihenk taşlarından birini içinde yaşamak ve bu müzik türüne iyice sempati duymaya başlamaktır. beethoven, mozart veya bach hepsi bir diğerini dinlemek için merak uyandırır.
hüzne boğulmaktır.
Tabi canım beethoven dinlemek. evlilik sonrası değişen çevrede görülen garip varlıkların yaptıkları eylem bu. hanım ablam hep beethoven mozart dinler. klasik müzikten aa çok iyi anlar. çünkü çocuğunun b*kunu temizlerken, işe hazırlanırken, tıkanan lavaboyu açarken hep beethoven dinler evde asla başka birşey olmaz. çünkü beethoven çocuğunun gelişimini iyi yönde sağlıyor. çünkü onun çocuğu beethoven dinlediği için süper zeka olacak benim oğlum her müziği kendisine dinleten ve enstrumana yönlendiren ebeveynleri olduğu için gerizekalı olacak. evet. bu ablalar doğduklarından beri beethoven dinledikleri için çok zengin gözükmeliler o yüzden hep alışverişten falan bahsetmeliler. bi de bunların hanım ne derse he diyen koncaları var abav. onlar da klasik müzikle büyüdü zaten. pipileri falan hep klasik müzik eşliğinde kesildi.
beethoven dinlemek sınırları geçip kendine sınır tanımamaktır.
Hırçınlaşmak, Delirmek, üzülmek, coşkunluk, hoplama... Bunların hepsi onun müziğinde çağrıştırdığı duygular. Güzel bir aktivitedir etrafınızdaki insanlara mümkün olduğunca ulaştırın şu müziği. Dinledim entel oldum değil bu konu ama bunları dinleyen insan diğerlerinden ayrılıyor. Farklı bir perspektife sahip oluyor gittikçe. Kendimden bildiğim bu. Eğer ne kadar klasik müzik dinlerse o kadar meraklanıyor araştırıyor daha da öğrenmek istiyor insan. Bu illa beethoven la da başlamayabilir. Hatta ben bu merakımın nasıl oldu da bu düzeye geldiğini bilmiyorum mesela. insan alışında bu ona normal geliyor.
Bazen onu dinlerken zaman durur sanki sizin için.
(bkz: 7 senfoni 2 bölüm)
moonlight sonata dışında bir şeyini bilmeyen insanların klasik müzik seviyorum diye ortalıkta gezinmesi kemiklerini sizlatir.
adamlar zamanında müzik yapmış,şimdiler lütfen ben sanatçıyım diye gezmesin ortada, tamam emeğe saygı da senle o adam bir mi be güzel kardeşim.
7. senfoni ise, sahilde dinleniyorsa, az sonra da balığa çıkılacaksa, o denizden hala endüstriyel atıklarla boğulmamış bir akdeniz sahilinden yapılanı pek güzeldir.

Balığa da yunusla gidin, giderken de dinleyin ki hem gün boyu kaslarınız çalışsın hem de beyniniz. Ne demişler sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Biraz balık tutmayı da biliyorsanız bu tatlı tatil gününü de sıfır masrafla kapatabilirsiniz.

Tabii bunları yaparken 7. senfonisini dinlemeden de bir balıkçı olarak da çok güzel bir hayat yaşayabilirsiniz fakaaaat hem güzel, doğayla iç içe bir hayat yaşarken hem de sanatın en derinlerinden gelen bu aydınlatıcı eserleri dinlemek de ayrı bir güzelliktir, insandan çıkıp insan ötesine geçen ebedi gökçe beliğin dansıdır.
blues dinlemekle esdegerdir. sonucta ikisi de alisilagelmisin disinda bir muzik turleridir. ( senfoni ve blues )
http://youtu.be/Xew8SXUMxsE

Her gün yapılandır.