bugün

bu konularda başlık açmadan önce yüz defa düşündüm.

bugün karşılaştığım bir olay karşısında sinirlenmekten ve kıza öğüt vermekten başka bir şey yapamadım. o'nun için yarın var mı, bilmiyorum. ya satışı için belirlenen parayı sevdiği adam ödeyecek ya da ölecek.

tanım yapalım:
doğuda halen daha devam eden başlık parasını isim olarak kullanan ve kızını bu yolla satan, ondan nemalanan pezevenktir. göçler sebebiyle ülkemizin batısında da halen bu aşağılık davranışlarına devam etmekteler.

artık yok falan demesin kimse küfrederim. hala daha kızlar töredir deyip erkeklere satılıyor. be azına sıçtığımın ibneleri, bi pezevenkten ne farkınız var lan? kızını para karşılığında bir erkeğe satıp "al kızımı istediğin gibi sik" demeye getiriyorsunuz lafı. baban da ananını satın aldığı için kızını satma hakkını kendinde görebiliyorlar. haa evet ya, bu sıfatsız yaratıklar karısını satın almıştı da değil mi? bunun için istedikleri kadar dölleyip, istedikleri şekilde çalıştırabiliyorlar karılarını. çünkü onu satın aldı ve buna hakkı var o ucube beyinlerine göre. ne farkınız var pezevenkten töresini siktiklerim? onunla aynı şeyi yapıyorsunuz işte, para karşılığında kadın sa-tı-yor-su-nuz!

bi de bu pezevenkler, namus timsalidirler. töre denen mendebur illete göre kızını satabildikleri gibi, namussuzluğunun hükmü verip, canını da alabiliyorlar. kızınıza, yeğeninize, akrabanıza tecavüz ettikten sonra namusumuzu temizlememiz lazım deyip kızı öldürebiliyorsunuz. tecavüz edip, namus minvaline sığınıp kaç canı katlettiniz, daha kaç cana kıyacaksınız? namus dediğiniz sikinizin keyfinden ibaret aşağılık herifler!

(bkz: güldünya tören)

allah vere de kız birini sevip, başlık parasını ödeyemez diye sevdiğine kıyamayıp kaçmaya. aman yarabbim! kız kaçtı diye ölümü hak etti demektir. çünkü satıldığında babasının alamayacağı başlık parası yüzünden ölecek. tabi aşık olduğun adam senin ederin olan parayı öderse sorun kalmayacak, o zaman işler değişir. aşık olmayacaksın bu düzenini bellediğimin ülkesinde, aşık olmayacaksın. mal olduğunu kabul edeceksin ve satılmaya razı olacaksın. yoksa ölürsün!

töreymiş! tükenmediniz namus algısını siktiğimin pezevenkleri!
dünyanin bütün çilesi omzuna yüklenmiş, doğustan şanssiz, kaderine boyun eğmek zorunda olan kızın babasıdır....
ne vicdan ne merhamet ne de evlat sevgisi vardır bu adamda
cehalet doludur dört bir yanı ama suç onda mı yoksa kadınların hiç bir değeri olmayan bu dünyada mıdır çözemedim gitti...
(bkz: öz kardeşine tecavüz eden diyarbakırlı kıro)
haberlerde izledim bugün.
12 yaşındaki kızını 4 inek karşılığı satmış, çorumlu bir baba(?).
kız satıldığı adam tarafından zorla defalarca tecavüze uğramış, bebek düşürmüş. çektiklerine katlanamayıp, ailesin geri dönmüş. bu sefer ailesi kızı, garsonluk yapan bir adama 10binlira karşığında satmış. ama adam 3bin lirasını ödediği ve kalanı babaya vermediği için tartışmılar. bu nedenle yargıya yansımış olay.
konuşlan şey para ve insanlar hala.
kızın nasıl olduğu kimseninde pek umrunda değil zaten.
bu işi inek karşılığında yapıyorsa öküzdür.
tecavüz edilesi insandır .
kelimenin tam karşılığı ile : (bkz: gavat)
dünyanın herhangi bir yerinde;
- sana 10 bin lira vereyim kızını bana sat
* hööst gavat mıyım lan ben?
(sonrasında katil olunur.)

türkiye`nin herhangi bir yerinde;
- kızına kaç lira başlık para istiyorsun?
* 10 bin tl. bir kuruş aşşağı olmaz.
(sonrasında anlaşılır, kız verilir)

türkiye`nin hemen hemen her yerinde;
- allahın emri, peygamberin şeysiyle kızınızı, oğlumuza isttiyoruz.
* e kısmetse olur, kızım sen ne diyorsun
** kikirkikiri
- e adettendir, şimdiden konuşalım, nişanda, düğünde ne takalım, ne istersiniz
* nişanda 5 burma, bir set, bir bilmem kaç karat tek taş, düğünde de kayınvalide olarak siz 15 tarabzon bilmem nesi , kayınpeder bilmem ne markasının bilmem ne koleksiyonunundan set, e görümcesi 2 bilezik taksa, e damat da kalitenize uyan bir yüz görümlülüğü takar, böylece fazla abartmadan halletmiş oluruz bu takı meselesini.
- .......
* a bilmem ne hanımcım nişan alışverişine ne zaman çıkarız, bunun geceliği var, kına takımı var, ıvırı var, zıvırı var, boku var, püsürü var.
(sonrasında takı az oldu çok oldu kavgaları neticesinde genelde kız tarafının gönlünü almak için bir iki şey fazladan alınarak gençler evlendirilirler. böylece kız satılmadan medeni bir şekilde evlendirlimiş olur.)
ataerkil, müslüman, ortadoğuludur.
izmirlilere gavat der bir de bunlar.
Onca okut, yedir bedavaya gitsin öyle mi?
Yok öyle.
yobazdır.
baba sıfatı altında yaşayanlardır.
Pezevengin önde gidenidir. O parayı kızı için istese bir nebze kabul edilebilir ancak alınan para evde kalır, kızı ile gitmez. Mal gibi kızını satar bu pezevenk kesim hali hazırda. Adına da emek der. Davar mı satıyorsun mına koyim.
Gavattır.
Zengin koca arama eylemenin ilkel bir versiyonudur.
Zengin tiplerin pesinden gidenler sanki ayni seyi yapmiyor mu ?
halen daha güneydoğuda geçerliliğini koruyan bir durum olduğunu duymaktayım.
görsel