bugün

yeni yetme yazarların okumasına gerek olmayan kurallardır. Çünkü sözlükte bir otorite yok onun için çokta şey yapmaya gerek yok.
yeni yetme yazarların okuması gereken kurallardır.
sözlük yazarlarına faydası dokunabilecek, aktif yazarların dikkate alması gereken kurallardır.
sözlükteki aktif bütün yazarların tekrar okuması gereken kurallardır.
artık boku çıkmaya başladı sol frame in.
çaylakken gösterdiğimiz itina ve saygıyı geri kazanmalı sözlük.
uygulanmadığını düşündüğüm kurallardır. birbirinin aynı başlıklar açılıyor ve bunlar taşınmıyor millet de yeni başlığa anlamadan dinlemeden yazıyor zaten. özel isim olan başlığın bile bin türlü çeşidi var lan ne bileyim bi standardı olsun. bence en mantıklısı googleda onu aratınca vikipedide ne yazıyorsa başlık olarak o olmalı. uygulanmayacağını uygulansın diye ısrar edince benim başımın yanacağını biliyorum ama burada bulunsun doğrusu budur işin. bu saçmalığa tonlarca örnek veririm de aramaya inananın onları da siz bulun.
sözlüğün %85'inin gram siklemediği kurallardır.
(bkz: başlık israfı/#15072281)
Başlık, konunun anasıdır. Bir film cd si alırken bile insan ister istemez ilk önce, cd nin ön kapak resmine dikkat eder. Ona göre fikir üretmeye başlar.
burada da aynıdır. konu başlığı içeriğin ne olduğunu gösterir. Beğenilir ise okunur, beğenilmez ise okunmaz.
bir film vardı.böyle öksüz çocuklar bir kasabada yaşıyordu.kasabaya gelen bir kadını zorla tutup anneleri yapmışlardı sonra da bir adamı babaları.gerilim doluydu.işte adını hatırlayamıyorum filmin.hatırlayan varsa yazsın.*

2021'de gelen edit: filmin adı "all the kind strangers".
kazma yazarların ısrarla okumadığı, öğrenmek istemediği, işin ilginci binlerce gammazın bile bilmediği için formata aykırı açılan başlıkları düzeltilmesi için gammazlayamadığı sözlük şeysi.

04 04 2011 hadım yasası kabul edildi yanlış

4 nisan 2011 hadım yasasının kabul edilmesi doğru, yahut hadım yasasının kabulü

(bkz: ayak bileklerimi kestim ben az önce) yanlış, doğrusu da yok. böyle aptalca-anlamsız bir başlığın eğlence amaçlı olarak da sözlükte yeri yok.

(bkz: hakkaride havai fişek) yanlış, ne yazım kuralı var ne bir anlamı, en az saçma haliyle şu şekilde yazılabilir, hakkari de havai fişekle eylem yapılması

(bkz: ösym skandalında ikinci perde) yanlış, bu bir haber başlığıdır sözlük başlığı değil. başlık ancak ygs 2011 deki şifreleme olayı-iddiası şeklinde düzeltilebilir. ya da benzer şekilde edilgen hale getirilerek.

(bkz: yıllık enflasyon oranının yüzde 4 ün altına inmesi) rosava klasiği, tamam iyi hoş ekonomi verilerini tarafsız bir şekilde sözlüğe taşıyor ama açtığı başlıkların en azından yarısı formata aykırı.

(bkz: türkiye ekonomisi 2011de yüzde 6 büyümeyi aşabilir) bu başlık sadece x kişinin sözüdür diye tanımlanırsa formata uygun hale gelir. altına
--spoiler--
2011 yılının gelen ilk ekonomik verilerinin olumlu olması ve bu olumlu durumun devam etmesi durumuda olması muhtemel duru.

beklentiler yüzde 6 civarındadır ancak 2011 büyümesi yüzde 6'yı aşabilir.
--spoiler--

tanımı yapılırsa son derece formata aykırıdır.

(bkz: en çok aldatılanlar en çok güvenenlerdir) en çok facebook iletisi olabilecek kadar özlü bir söz, elbette söyleyeni kamuya mal olmuş bir kişi olsaydı başlık değeri vardı. şu haliyle yok.

(bkz: liseliler ösym karşı ne yapabilir) soru başlık, aklı sıra liselilere tavsiyelerde bulunmuş. liselilerin ösym ye karşı yapabilecekleri olabilir, yine de bi sike benzemez ama formata uygun olur.

daha uzar gider örnekler. sözlüğün anasını sikti bazı yazarlar, tertipçilik yapıp şu nesil bu nesil demiyorum (bkz: sözlükte tertipcilik), 4. nesil adamların girdiği garip entryleri gördükten sonra. moderatör diye çalışan bir tane 2 tane adam var, gerisi ya liseli ya işi bilmiyor. ama iş önce gammazlarda, bu formata aykırı başlıkların moderatörlerin gözüne sokulması için evvela gammazlanması lazım. (bkz: başlık şu başlığa taşınmalı) bunun için var.
bugün sözlüğü başlığa boğan, özellikle yeni yazarlarımızın okumasını düşündüğüm kurallardır. ota boka açılan yeni başlıklardan bıkkınlık gelmiştir.
açılması düşünülen başığın altına girilecek bilgiye sahip olmak gerekir.
okuyunuz, okutunuz...
başlık sıçma kuralları olarak değiştirilmesi gereken kurallar olmuştur ne yazık ki.
değeri bugün bir kez daha anlaşılan kurallardır.
eski sevgili, x yapan y ve anket başlıkları açtıgınızda uydugunuz kurallardır.

türban, ülkücü, pkk gibi keywordleri koymayın yeter.

(bkz: siyasi konularda başlık açmayınız)
okuduğunu ilk seferde anlayamayanlar için bir kez daha geliyor:

--alıntı--
kitap ismi, haber başlığı, ünlü bir söz vb. değilse aklınıza gelen her soruyu/sloganı/diyalogu başlık şeklinde açıp, altına yazar söylemi, kişi söylemi, akıldan geçen düşünce diye zorlama tanımlar girerek başlık açmayın. açılan başlık genel ve tanımlanabilir bir başlık olmalıdır. sırf tanım girildi diye her türlü soru/slogan şeklindeki başlık kabul edilemez.

açılan başlık tarafsız, objektif olmalıdır. belli bir düşünceyi öne çıkarıcı şekilde başlık açmayın.

toplumun belli bir kesimini rahatsız edici, o kesime hakaret eden, hakareti ima eden başlık açmayın. bu şekilde başlıklar düzeltilmeden silinecektir. zaten hakaret ceza almayı gerektirir.

sırf başlık açmış olmak için başlık açmayın. benzer bir başlık varsa yazacağınız entry'i başlığın altına girin.
--alıntı--
internet haber sitelerindeki haber başlıkları aynen başlık olarak açılmaz.

yanlış: kıçına patlıcan soktu

doğru: kıçına patlıcan sokan adam ya da sarhoşken kıça patlıcan sokmak.

edit: yok o kabakmış lan.

(bkz: götüne kabak sokan adam)
başlık açılırken tekil açılması mümkünken çoğul olarak açılmamalıdır, açılamaz. çünkü tekil halleri ortak paydalarıdır.

mesela türk kızları başlığının doğru şekli net olarak türk kızı şeklinde olmalıdır. türk kızı sözlük kavramına daha uygundur. ama güzel moderasyonum gammazlanmasına rağmen bunu ısrarla değiştirmemektedir. kendilerine diğer sanal ve gerçek sözlüklerde bir araştırma yapmayı ev ödevi olarak veriyorum.
(bkz: maç başlığı açma kuralları)
nasıl bir kural ise bunlar, sözlükte binlerce anket başlık dolaşırken, kör tuttuğunu topal yakaladığını misali bazıları silinir bazıları ise altında yüzlerce entry ile sözlüğün en güzide(!) başlıklarıdır.
başlık açarken noktalama işareti kullanmayın, çünkü kullansanız da gözükmüyor. an itibariyle sol frame'de olan bi başlıkla örneklendirecek olursak,
(bkz: 4 nesilim zekiyim cevigim ve ahlakliyim)

nitekim, görüldüğü üzere,
söylenmek istenen "dördüncü nesilim zekiyim çeviğim ve ahlaklıyım"ken
"dört nesilim zekiyim çeviğim ve ahlaklıyım" oluyor.

edit: başlık an itibariyle düzeltilmiştir. teşekkürler moderasyon.
edit2: eksileyen arkadaşım, öyle bi başlık açtığın için ayıplamadık seni. ama öğrenmediysen ayıplarız.
(bkz: x yapan gerizekalı), (bkz: y dizisini izleyen kaka adam) gibi yorum içeren başlıkların yerine (bkz: x yapan insan), (bkz: y dizisini izleyen insan) başlıkları tercih edilmelidir. başlığı açtıktan sonra altına yazacağınız entry'de kaka adam mı dersiniz, gerzek mi dersiniz orası size kalmıştır artık.
yorum içeren başlıklar, hakaret içeren başlıklar sözlüğü daha ileriye götürmeyeceği gibi sözlükle yeni tanışan insanları da daha ilk günden soğutmaya yetecektir. bu tür başlıklar sözlük formatına aykırı olmasa bile hatalıdır.
açılan başlığın neyi ifade ettiğine dikkat etmektir. aynı kelimelerle birçok farklı manada başlık açılabilmektedir. *
(bkz: kediye yakışan)

yanlış bir başlık örneği daha.onun yerine "kediye yakışanlar" ya da "kedilere yakışan şeyler" daha doğru olur.başlık tanımın öncesine geçmemeli.