bugün

Malum şahısın 10 sene daha hayatımızı mahvetmesine neden olan salaklardır.
eğer sistem dediğin bu demokrasi ve cumhuriyetten kastın o malum şahıs atatürk ise çok teessüf ediyorum seni kınıyorum.
--spoiler--
eğer sistem dediğin bu demokrasi ve cumhuriyetten kastın o malum şahıs atatürk ise çok teessüf ediyorum seni kınıyorum.
--spoiler--
Uzun adamı kastediyorum.
Allah belalarını versin versin bizden uzakta.
--spoiler--
uzun adamı kastediyorum.
--spoiler--

ne yani atatürk kısa mı.?
Hayır oyu vermiştim ama şimdiki aklım olsa evet oyu verirdim. Bir de eyalet sistemine geçilirse mükemmel olur.
Evet oyu vermiştim Allah'a şükür. Kaan savaş uçağı, sihalar ve ihalar, togglar ve nice yerli ve milli projenin önü açıldı. Hem aynı sistem ABD'de de var ve orda memnun herkes ama ve lakin bizde sırf muhalefet olsun diye beğenmeyenler vardır elbet. Gerçi piro dedeleri seçilseydi hiç seslerini çıkarmazlardı ya neyse.
--spoiler--
ne yani atatürk kısa mı.?
--spoiler--

Gürcü olanı kastediyorum
Ve Atatürk gürcü değil
Ve başkanlık sistemi 2017 referandumunda yapıldı.
Başkanlık sistemi üç alanda ülkeye büyük zarar vermiştir: Ülkenin kurumsal yapısını zayıflatmıştır, hukukun bağımsızlığını zayıflatmıştır ve siyasal kutuplaşmayı arttırmıştır. ayrıca ülkenin dışarıdaki imajına da büyük darbe vurmuştur. doğal olarak modern devlet kavramı ile zıtlık barındıran bu Ortadoğu tipi otoriter sistem, ekonominin de çöküşünde önemli bir etken olmuştur. bugün Türkiye dışarıdan döviz ve doğrudan yatırım bulamazken, sermaye çıkışını da önleyemiyor. geçen sene 400 milyon dolarlık tekstil yatırımının ülkeyi terk etmesi bu durumun tipik örneğini oluşturmaktadır. beyin göcünün patlaması ise bir başka önemli sorunu ortaya çıkartmıştır. bazı salaklar ise manevi değerlerin bu hükümet tarafından korunacağına inanıyor hala. aksine, dinin siyasi ve ekonomik menfaatler için kullanılması, dogmatik siyasal islam anlayışının hoşgörüsüz ve eleştirilere sert tutumu neticesinde, genç nüfuz içinde ateist,deist ve agnoist oranı %20'ye çıkmıştır ki, bu durum Anadolu islam tarihinde ciddi bir kırılma anlamına gelmektedir. bu ortadoğu tipi otoriter sistemin ekonomiye olumsuz yansıması ise önümüzdeki 3 ay içerinde daha net bir şekilde görülecektir.
Amerika Birleşik Devletleri
Angola
Benin
Bolivya
Brezilya
Dominik Cumhuriyeti
Ekvador
El Salvador
Endonezya
Eritre
Filipinler
Gambiya
Gana
Guatemala
Güney Sudan
Honduras
Kenya
Kıbrıs
Kolombiya
Komorlar
Kosta Rika
Liberya
Malavi
Maldivler
Meksika
Nijerya
Nikaragua
Palau
Panama
Paraguay
Senegal
Seyşeller
Sierra Leone
Somaliland
Şili
Türkiye
Türkmenistan
Uruguay
Venezuela
Zambiya
Zimbabve

Şu Listeye bir bakın ABD hariç hepsi geri kalmış ülkeler.
Amerika hariç dimi Amerika?

Dünyanın en ileri ülkesi?

Abd.

Dünyanın hakimi?

Abd.

Eeee?
--spoiler--
amerika hariç dimi amerika?

dünyanın en ileri ülkeyi?

abd.

dünyanın hakimi?

abd.

eeee?
--spoiler--

Bir ülkede işe yaraması bütün ülkelerde işe yarayacağı anlamına gelmez
Türkiye'de dahil çoğu geri kalmış ülkeler.
abd'de 2 dönem başkanlık kuralı var ama düzgün bir şekilde uygulanıyor.

22 yıl aynı lise mezunu adama 'tamam pampa, ee şimdi şöyle böyle olunca benim limit sıfırlandı' dedirtip, devleti babasının şahsi çiftliğine dönüştürtmüyorlar.
Ülkeleri yazmış ama yüzde 52 ye söylemiş aslında.