aynada kendilerini görmedikleri için aynaya bakmıyorlar sonuç olarak kötü kullanım oluyor. iyi kullanıp pati attıran kadınları ayırt ediyoruz tabi ki. ama geneli böyle. mesaj atan kadınlar dolu arabada iki dk uzak duramıyorlar telefondan.
cehalet her yerde... Ben bayanım her boku yaparım bencilliğinden gına geldi.

Türkiye'deki (sözüm meclisten dışarı) kadınların bencilliğinden kusuyorum adeta.
cidden kadın sürücü farkediliyor. özellikle yaşlı kadın ve genç kadın olarak ayırt bile edilebiliyor.

ve yukarıdaki arkadaşa katılıyorum, bari arabada bırakın şu amk'oduğum telefonunu. zaten iyi araba kullanmıyorsunuz bir de şu telefonu elinizden düşürün.
donemecli yollarda tır surer gibi araci cevirmeleri.
Pazar günü edirneden gelirken gördüm. Mercedes a180 le sağ şeritten 60 la gidiyordu. içimden Allaha ufak, minik serzenişler yaptım. inşallah günah yazmamıştır.
Ilk once Burnunu çıkaranın geçiş hakkına sahip olduğu Türkiye trafiğinde öyledir. Tamamen tecrubesizlikten kaynaklanır. Halbuki tecrübe ile Yurdumun acımasız trafiğine ayak uydurmayı becerebilir..
Ama! ;
ilk önce trafik kuralı denen şey neymiş bir inceleyin sonra kadın Şoförleri eleştirin.
(bkz: Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım)
araba asla şeride sığmaz...

araba asla yokuşları rahat çıkamaz...

ayfonları vardır ama adres mutlaka sorarlar...
özellikle bencillikleriyle, yol vermemeleriyle dikkat çekerler. özel hayatlarının yansıması sanki.
1-kendi şeridinde gidemiyorsa. (Mekan algısının zayıf olmasından mütevellit olsa gerek)

2-park halindeki iki arabanın arasına önce burnunu sokup yanaşmaya çalışıyorsa. (Israrla gider gelir yanaşamaz bir türlü)

3-yanaştığı kaldırımla araba arasında yarım metre varsa. (Sokak darsa trafiğe bile kapanabilir.)

4-park yasağı olan yerde zınk diye trafik Ekibinin önüne parkediyorsa.

5-radar ekibiyle burun buruna gelince bu polis niye ters parketmiş. Aynısını biz yapsak ceza yazarlar diyorsa.

6-geçiş üstünlüğü kendisine ait olan yerde ısrarla yol veriyorsa.

7-tedes olan yolda tıntın giden arabaları sollayan kırmızı hatchback sen de bayansın.

8-yokuşta duraklayınca kalkamama. Arkadan korna çalan arabalardan dolayı iyice stres yapıp geri geri kaçırma.

Yazar notu: bu entry kadınları hakir görmek amacıyla yazılmamıştır. Bu karakteristik kadın sürücü davranışlarının altında ataerkil toplumun yıllardır getirmiş olduğu "yapamazsın, edemezsin" düşüncesi vardır. Kadınlar çok güzel ve değerli varlıklardır.
Kadınları aratmayacak derecede kötü kullanan erkekler de mevcut hatta az da değil ancak oranlanırsa kötü kullanan kadın şöför daha fazla doğru..
Yanlız kadın erkek farketmeksizin çok saygısız bi toplum olmuşuz bu da ayrı bi gerçek.
Ha bir de şu sinyal kolu süs eşyası değil, kullanın lütfen!!
https://youtu.be/FSURWAY7ntI
En çok karşılaştığım durum ayna kontrolü olmadan pat diye şerit değiştirmek. inanın tecrübeli ve kaliteli araba kullanan bayanları bi kenara ayırıyorum ama geriye kalan büyük çoğunluk bunu aynen yapıyor. Siz dikkatli olmazsanız ölümlü ve maddi kazalar çokça yaşanır çünkü onlar hiç mi hiç umursamıyorlar.

bunun yanında telefon ile uzun süreli uğraşma, araba kullanırken kulaklık takma (müzik dinliyorlar sanırım), kavşak ve göbeklerde arabayı tır gibi en sağ şeritten döndürme ve daha niceleri.

Ülkemizde ehliyet almak kadar kolay bir şey yok. Sürücü kursların listelerini görürseniz çoğunun bayan olduğunu görürsünüz. Bu adayların birçoğu ''selin ehliyet almış arabada almış çarşı pazar geziyor bende alacam''mantığı ile gelip kaydolup sınavlara dahil oluyor. Bence sürücülerin biraz daha bilinçlenmesi gerekiyor. Sürat yapmamak kaydı ile trafiğin akmasını sağlayacak düzeyde seri olunmalı. Her türlü kurala dikkat edilmeli ya değilse sonuçları kötü olabilir.