bugün

Türkiye Gazetesi, Halime Gürbüz, 18 ağustos 2007, alıntıdır.

Erkekler aşkta, kadınlar arabada kavrama olayını beceremezler (Stepne Saffeth/Topkapı-Esenler hattı)

1- Kontağı çevirir çevirmez trafikte, kurt dalmış koyun sürüsü benzeri bir etki oluşturacağıma...

2- Direksiyonu saat dokuz onbes pozisyonunda, kafamı ise direksiyon simidi üstüyle aynı hizada tutacağıma, takip mesafesi kısaldıkça ön cama yapışacağıma, saçım topuzum bozulmasın diye geri giderken bile mümkün mertebe kafayı döndürmeyeceğime...

3- Ladies first, (el turko: Bayanlara öncelik) kaidesinin salon erkeklerinin yanı sıra arabalarda da geçerli olduğunu sanacağıma, bunu tali yoldan anayola dalarken aklımda tutacağıma... Böyle olmadığını idrak etsem de, bu sefer yaradana sığınıp fırlayacağıma...

4- Karar vermemek kadınsı bir karardır düsturuna sadakatle fren mi gaz mı bilememek, biraz zamana ihtiyacı olmak, amaan öff, ortaya basmak gibi tatsız hallerde, (herhangi bir araca sürtme, aynayı alma vs) pısıp araçtan inmeyeceğime, ben hatamın farkındayım, direksiyonu çevirmeyi de unuttum öz eleştirisiyle karşı tarafı yumuşatmaya çalışacağıma...

5- Aramızda bir firkateyn geçecek kadar yer olsa da, diğer araca uzun bir korna çalarak çekilmesini, yaklaşmamasını, yanaşmamasını talep edeceğime...

6- Park yerinde, görevliyi gel, toplaaa, huoop sağ yap sağ yap, ileri al, tamam şimdi gel toplaaa, huoop sağ yap sağ yap, ileri al...tekrarlarıyla delirtip en sonunda abla kalsın, öyle bırrraak!! dedirteceğime...

7- Tek başıma park etme durumunda, kırk ve üzeri manevra yapacağıma, en imkansız kombinasyonları deneyeceğime, yine de gerisi dışarıda, arka lastik kaldırımda tarzı modern yaklaşımlar sunacağıma...

8- Sarı ışığı gördüğüm anda durup kırmızının yanmasını bekleyeceğime, vitesi vitese bakarak değiştireceğime, sinyal verirken silecekleri de çalıştıracağıma, sürücü koltuğunu ortalamakla yolu ortalanmış sayacağıma...

9- Belediye otobüsleri, dolmuşların arkasından gidip onların durduğu her durakta onlarla birlikte bekleyeceğime ve Akmıyo bu trafik ayol diye sızlanacağıma...

10- Yokuşlarda aracı kaydıracağıma, ter ve göz yuvalarımı büyüterek daha da elimi ayağıma karıştıracağıma, nasıl olsa arkadan vuran 8\8 suçlu düşüncesiyle rahatlayacağıma, kalkarken stop etmesin diye köküne kadar gaza yüklenip pati yapacağıma...

11- Unutup uzunları yakma, hatalı sollama, sol şeritte 60la gitme, zonk diye durma ve dönme, ona buna dütleme, korna yeme, küfür yeme gibi durumlarda "ne var yaaa" bakışı atacağıma...

12- Kullanılan aracın zarar görmesi halinde eşe, babaya, polise "napıyım yaaaa, frene basamadım işte" diyeceğime, hatta, benden kıymetli mi? tribiyle küseceğime AND iÇERiM!

Ben de bu and içme törenine katıldığımı itiraf eder, yaptık bir hata diyerek affınıza sığınırım. istisnai sürücüler olduğunu kabul etmekle beraber; bu andı içmiş bayanların, usta bir şoförün yanında teybin ses ayarını yaptığı seyir keyfinden yana olduğumu belirtirim...

yazarın yorumu: işte her bayan şöförün bir elini direksiyona diğer elini ehliyetine koyarak okuması gereken and.