bugün

eğer uçak ya da helikopter kullanmak istiyor ancak çok az özellik açabilmişseniz size küçük bir ipucu:
özellikle uçak kullanmak niyetindeyseniz tavsiyem boş bir wake island haritası bulunun (1 player start).oyuna girince "us" seçip f35 in dik iniş-kalkış özelliğini kullanarak baseleri alın. (uçakla alınabilir 4 base 1800 puan) son base (airfield) uçakla alınamadığı için onu araçsız alıyoruz ve f35i iyi kullanabilirseniz bölüm yaklaşık 7 dakika civarı sürüyor. oyuna başlamadan squad seçmeyi de unutmayın ki ace squad ribbon alabilesiniz. bu bölümü tekrarlayarak bütün uçak özelliklerini açtım.

helikopter puanı için tavsiyem yanınıza bir arkadaş bulun (ama helikopter indirip kaldırmayı biraz biliyorsanız tabi). kharg island haritasında karşılıklı takımlara geçin ve helikopter kullanarak baseleri sırayla alın. birkaç saatte işlem tamam diyebilirim.
türkçe altyazı ile oynandığında daha da güzelleşen oyun.
şimdiye kadar oynadığım en siktiriboktan senaryo moduna sahip oyun. bu kadar siktiriboktanlık olamaz. oynanış bildiğin bok gibi. sadece grafikten ibaret. aksiyon yok. sürükleyicilik "0".
cod'un yanına bile yaklaşamaz. online olanı iyidir güzeldir. orası ayrı mevzu.
single playerini bitiremedim bile; o derece berbat bir senaryo modu olan oyun.

ama gelin görün ki; multiplayer konusunda eline su dökebilecek bir oyun tanımam. zaten cod ile kıyaslayanların tamamı sadece single playerlerini oynadığı için bu kıyaslamayı yapıyordur muhtemelen.
bilgisayarı donanımı ne olursa olsun kasım kasım kastıran oyun. 4 çekirdekli işlemci, 6 gb ram, 1 gb ekran kartıyla oynayamayanların olduğunu görünce problemin bende olmadığını anladım.
q9550 işlemci 4 gb ram radeon 3870* ile efendi efendi oynadığım oyundur.
"single player" modu maalesef balon oyun. sıkıla sıkıla bitirdim. düşmanlar da 1 vuruşta hemen yere seriliyor.

gerçi battlefield serisinde senaryosu güçlü bir single player modu beklemek hata olur, multiplayer konusunda söyleyecek lafım tabii ki yok.
bu oyunu oynayacam diye sistem kuranlar var. allah akıl fikir versin ne diyelim.
dünya çapında tam tamına 1,000,000,000 dolarlık donanım satılmasını sağlamış oyundur. multiplayer modu şimdiye kadarki fpslerin en iyisidir. *
Sadece ekran kartımın kaldırmadığı manyak bir oyun.

Not=Ekran kartım ati radeon mobility hd 5470. Düşünün artık..
geçen gün multiplayer modunda üstüme helikopter düşmüş ve ölmeme sebebiyet vermiş oyun.
paramın olmadığı için oynayamadığım mükemmel oyun. ağlayacağım...
çok gerçekçi ses efektleri çok iyi bir savaş oyunu.
multiplayer modundan a-10 alıp kamikaze yapmanın eğlencesi başka bir oyunda yoktur.
ama piyade savaşlarında cod bir adım daha iyi kanımca.
bir de silahlar çok tepiyo abi koskoca us marine corp askerleri silahı bu kadar teptirtmemeli bence yani ben de ak47 g3 kullandım bu kadar teptirmedim
birzamanlar süpersonic olan bilgisayarımı sonunda dize getiren oyun. bunudamı görecektik be bilgisayar. * * *
ben hala oynayamadım lan feci kıskanıyorum,benim makine de kaldırmaz ki şimdi bu oyunu en az i7 falan lazım....***
cod mw3 ve battlefield 3 ü oynamış biri olarak.Battlefield 3 ün daha iyi bir oyun olduğunu söyleyebilirim.Cod mw2 efsaneydi ama 3 olmamış hep ayni sahneler geçiyor oyunda.
şu anda oynadığım harika ama biraz kasan oyun.
çıkalı aylar yıllar oldu belki ben inatla oynamadım. ama hakkında yazılıp çizilen herşeyi de takip ettim ve gün geldi oynadım.

şimdi öyle çok süslü işin erbabı gibi laflar edemicem kısaca belirtmek istediğim 2 konu var.

görsel

yukardaki görselden söz edicem.

1. konu mw3 başındaki şarjör atma sahnesiyle bu oyundaki benzeri bir sahnedeki mermi var/yok muhabbeti ile güya mw3'e bok atılmak isteniyor.

ama?

bu oyunda yanan ışık, lamba artık her ne sikimse ateş ettiğiniz de asla bir reaksiyon göstermiyor. tavan spotlarını patlatamıyoruz mesela. görsel eklemek isterdim tabi ama üşengeçliğin verdiği boşvermişlikten ötürü hiç uğraşmak istemedim. yani? benim mw3'üme çamur atmaya yeltenenlerin aslında oynadıkları oyunun mw3 kadar olmadığını görmeleri bilmeleri falan filanı gerekir.

2. konu da şu;

tamam artık klasikleşmiş "çok kısa", "şu kadar saatte bitiyo", "daha uzun olaydı eti de bol olaydı" tarzı lafları hep duyarım. ki bunları alayı abartıdan ibaret çoğu zaman.

gel gör ki battlefield 3 için böyle dense hiçte itiraz etmem çünkü hepi topu 12 görevden ibaret bir oyun...

ulan o kadar yazılıp çiziliyor paragraf paragraf açıklamalar yapılıyor ya... işte ben onun kafasını merak ediyorum.

yahu bikere olağanüstü görseller, efektler, oh yes çok gerçekçi lafları edenlere şaşıyorum! karakterleri mw3 ün yanına yaklaşamaz bile amına koyim! hele hele silahlar hohoy... hangi gerçeklik hangi görsel demezler mi adama lan?

tamam gölge oyunları güzel ışık perspektiv falan filan ama kıyaslanan oyuna bakıyorum mw3. hani şimdi hiç te fanboyluk yapmaya gerek yok ezmek istesem 10 paragraf yazarım heralde bf3 ile ilgili ama lüzum yok.

hiç mi güzel yanı yok? var tabi. o da koşarken şarjör değiştirebilmemiz ve ateş edebilmemizdir. bundan gayri ıslak sigara dalı gibi..

not: görsellerle oyunu ezme hakkım saklı bulunmaktadır. *
iyi güzelde, sesler çok trişka be yaaa. dibinde silah patlıyor, sanki 1 km ötedeymiş gibi geliyor sesi. sesler konusunda boktan.
oyunu biraz önce bitirdim
artılar
-kabul etmek gerekirse mwf3'ten daha üstün görsellere sahip ama iyi bir sistem istiyor
-savaş sahneleri daha gerçekçi
-mwf serileri gibi aynı objeleri değişik bölümlere serpiştirtirilmemiş (bir evde duvardaki fotoğraf başka bir bölümde başka bir evde mevcut başka objeler içinde geçerli)
eksiler
-böyle bir oyuna göre hikayesi çok kısa.
-hikaye dandik dandik dediğim herkesin kolayca yazabileceği bir hikaye.
-silah patlama ateşleri oyunun tüm havasını alıyor o görsele çok dandik.
-silah sesleri dengesiz gerçi oyundaki çoğu ses dengesiz.
-ölümümüzün çoğu kaçarken oluyor yada saklanırken.
-uçak sahnesi uçağın kullanılmasıda gerekliydi.
-hareket etmek zor (gerçekçi olsun diye yapmışlar galiba)
sonuç:
iyi görseller ve büyük bir ekip olmasına rağmen oyunda bir soğukluk var mwf serilerinde bu yok.

tamamlayan cümle: Usta malzeme iyide işçilik kötü bea!.
büyük haritalar, patlama efektleri atmosfer falan güzel de multisinde, oynanabilirlik açısından yere yatma harici bad company 2den daha kötü olan oyun. Tank top kullanmak eğlencelidir, uçak kullanmak da eğlencelidir de bir fps'nin oynanabilirliğini bu belirlemez. silahların fareye tepkisi bc2ye göre baya garip. üzerine bir de sniperla dürbün açınca sağ tuşa tıklı tutmak zorundasın. quick scoper değilim ama quickscope yapılmaz bu oyunda bc2deki gibi. garip bir oyun. TDM koymuşlar oyuna onda da çok eğlendim. Oğlum tdm, dar haritalar vs sizin işiniz değil ne diye codun alanına giriyorsunuz. siz geniş haritaların adamısınız.

grafiklere gelince çok göz korkutmasın istenen gereksinimi. her haltı ultrada açma imkanınız zaten ortalama bir donanımla o kadar büyük haritaların döndüğü, o kadar fazla ışık, parçacık zart zurt efektinin olduğu oyunlarda yoktur. en son çıkan stalker'ı ki 2-3 yıl falan önce çıktı, o zamanlar yeni aldığım gtx260 ekran kartımla 720p full çalıştırmaya kalktığımda bilgisayar kafayı yiyordu. ne en son çıkanı clear skyda bile hayvan gibi kasıyordu ki o oyun 4 yıl önce çıktı, gerçi onda full dinamik lightinin olayının dibine vurmuşlardı, kaplamalar kötüydü falan ama. Bunda hem kaplamalar iyi hem ışıklandırmalar, bir de bu oyunda bc2deki kadar pek yaramasa da yıkım geyiği var. düşün artık. 4 yıl önceki oyunu 3 yıl önceki ortaüstü bir kartla oynayamıyordum full de. bu da öyle olacak. Stalker atmosfer için oynanır da bunda pek gerek yok. iki ışık hüzmesini bir tarafına mı sokacaksın.
2.serisine oranla kendini geliştiren oyun fakat beklentileri karşılayamadığı gibi gönlümde ki mw3 yerini değiştirmemiştir.
multiplayer'da bug ları olan oyun. yine de orospu çocuğu gibi savaşlar dönüyor.
Senaryo kısmı cod'daki kadar sarmasa da özellikle kulaklıkla oynandığı zaman görselliği ve seslerde ki kalitesi ile insanı savaş ortamında hissettiren oyun.