bugün

brezilya'nın beşinci büyük eyaleti. petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından ülkenin en zengin bölgesi.
salvador de bahia. brezilyanin kara kalbi. bahia eyaletinin brezilyanin kuzey sahilinde bulunan baskenti.
yerin gogun kakao agaci oldugu yer. sahil seridinden kuzeye çiktikça kizlar daha bi esmerlesir, daha bi yuvarlaklasir, daha bi guzellesir.
atlantik okyanusunun hemen dibindeki brezilya eyaleti.
brezilya'nın doğusunda bulunan bir eyalettir.

"bahia" portekizce'de körfez anlamına gelen "baia"nın eski yazılış şeklidir. eyalet bu adını, başkenti salvador'un etrafına kurulmuş olduğu "bahia de todos os santos", yani "bütün azizlerin körfezi" adı verilen körfezden alır. orta çağ'da afrika'dan getirilip satılan kölelerin ilk durağıdır, bu yüzden afrika kökenli insan çoktur. afrika'nın kültürel öğelerine de sıkça rastlanır bu eyalette. insanların giyiminden tavuk kurban edilen dinlere, yenilen yemeklerden diğer dini ritüellere kadar birçok kültürel unsur bahialıların afrikalı köklerine dayanır. buranın halkı çalışkan ve zengin güney brezilyalılar (örn. sao paulolular) tarafından tembel ve aylak olarak görülür.

ülkenin rio de janeiro'dan en çok turist çeken bölgelerinden olan salvador ve doğal güzellikleriyle ünlü chapada diamantina bahia'da yer alır. güney amerika'ya afrika aktarmalı gelen portekizliler ilk önce bu eyalete çıkmıştır, brezilya'da kurdukları ilk şehir olan porto seguro da bu eyaletin sınırları içindedir.