bugün

osmanlı devleti saray yazarlarından aynı zamanda devşirme olan hafız ahmet çelebi nin türklerle ilgili yazdığı şiir de geçen bir mısra. osmanlı nın türklere bakış açısını yansıtır.

sakin türk'ü insan sanma
bir an bile olsa türkle olma
türk eline şeker olsa,o şeker zehir olur
türk'ün başini keserken sakin gam yeme
baban bile olsa türk'ü öldür.
baban bile olsa demiş, baban türkse sende türksündür. o zaman önce kendini öldür.
türk düşmanlarının bir yerlerinden uydurduğu şiirdir.
yanlış bilgidir şiiri mal adam yazmıştır.
yazarın o dizeleri yazarken -türk- kelimesinin harflerini karıştırdığı ihtimali yüksek olan dizelerdir.
"hanım koşun yeni troller gelmiş bunlar otomatikmiş" dedirten sıçırtma...
Eğer bu senin fikrinse trollün dibisin yok senin değilse bu orta çağ trollu çelebiye ne kulak asıyorsun...
eğer osmanlı saray yazarı ise zaten bu yapıtı ile birlikte tarih olacağından, hakkın rahmetine kavuşacağından ne geriye ölen türk kalacaktır, ne de tarihte bir yeri.
osmanlı divan şairi hafız ahmet çelebi'nin yazdığı bir divanda geçen tümce.
(bkz: hafız ahmet çelebi/@protest sanayici)
sair devsirmedir. devsirme sistemi osmanlida bi cok sey bozuldugu gibi bozulmustur. boyle bir sey yazmasi normaldir malesef.
"bir, iki, üçler
yaşasın türkler.
dört, beş, altı
polonya battı.
yedi, sekiz, dokuz
ruslar domuz"

tadından başka bir hazza koşan bünyelerin isyanıdır.
hafız ahmet çelebinin böyle bir şiiri yoktur.
(bkz: antikaw militarist tarzı şiir yazmaca)

bu ne lan.
türk ismi bir çok eski kaynakta geçmektir bu ve benzeri şekilde.

eskiden anadolu'nun dağlı kaba saba insalarına türk derlerdi. yani göçebe, şehir hayatını, oturmayı kalkmayı, nezaketi bilmez.

osmanlı etnik ayrımcılık yapmamıştır.
hafız ahmet çelebinin olmayan şiiridir. bazı sazanları oltaya getirmiştir.
osmanlı kaka tüüü ona.
türk olduğu için babanı öldürürsen, anan piyasaya düşer, her önüne gelen siker, sende orospu çocuğu olursun, demek geldi içimden.
--spoiler--
3.baban türkse sen de türksündür.
--spoiler--

demek ki bu şiiri bir yahudi yazmış. onlarin inancına göre ırk yani yahudilik anneden çocuğa geçer. yakaladım sizi pis siyonistler..
orospu çocuğu bir kürtçü beyanatı.
saçmalıktır.

bu ney lan, bu kadar boktan şiir yazan adama şair mi denir?
antikaw yazsa buna on basar amk, yarrak gibi

--spoiler--
sakin türk'ü insan sanma
bir an bile olsa türkle olma
türk eline şeker olsa,o şeker zehir olur
türk'ün başini keserken sakin gam yeme
--spoiler--

dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı
sabunu koydum legene,
gör başıma ne gele,
sepet sepet yumurta sakın beni unutma
pisige vurdum taşinan,
gözleri doldu yaşinan,

lan siktirin hele böyle saçmalık mı olurmuş...
(bkz: bu türkler bir harika dostum)
(bkz: peygamber için babamı bile keserim)
milliyetçilik denen kavramın 18.yy da etkinlik kazandığı düşünülürse saçmalığı ortaya çıkacak olandır. Bir osmanlı vatandaşını karşınıza alıp da kendini tanımla diye sorsanız hiçbiri size "Türk" demez.
osmanlının nasıl yıkıldığı bildiğimizden dolayı traji komedyadır.

osmanlının türkmenler arasında alevilerin çokluğu yüzünden yaptığı ayrım osmanlının götünün tam ortasında patlamıştır.
eksik cümledir.

cümlenin tamamı; baban bile olsa türk'ü öldür ama gülmekten.
alevixlerin götxünden uxdurduğu xiir. bunlar isyan etmişler osmanlıda bunların elelrine vermiş zaten bunlara göre bir tek kendileri türk baxları arap dölü olduğu için böyle karalıyorlar şimdi.
böyle ırk ayrımı yapılmasından çok şikayetçiyim. hayır anlamıyorum ki ne gerek var böyle şeylere. Türk olmayanlara gavur denmesi bile mide bulandırıcı,Ne Türk ne de başka birsi ,yeter ki insan olmayı başarmış olsun benim için farketmez..
Berbat bir şiir. hayatımda okuduğum en boktan şiir.