bugün

Dünyanın en en güzel tatlısı ❤️ düşünün kuru fasulyeden nohuta envayi çeşit bakliyat ve kuruyemişi birleştiriyorsun ve böyle müthiş bişey oluyor.
pahalılıktan pek aşure göremeyeceğimiz aşure günüdür.
kimisi bir avuç buğday, kimisi bir avuç nohut ve kimisi bir miktar pirinç derken, yedi çeşit hububat toplanmıştır. hz. nuh a.s. bunları karıştırmış ve böylece bir çeşit yemek pişirilmiştir.
bugün aşure günüymüş afiyet olsun inşallah.
öğrencilerin bayram günüdür . gel gelelim online ders.
edit : online ders var , okul yok . aşure getiren komşular olsa da üniversite öğrencileri hep baba evinde .
edit2: artık girdiğimiz entryleri de açıklar olduk !
Bolluk ve bereket günüdür. Kazanlar kaynar aşureler pişirilir. Komşulara dağıtılır. Dualar okunur.

Hz. Nuh'un gemisinde yemek kalmayında tüm insanların elinde avucunda ki kalan son yiyecekleri bir kazanın içine atıp pişirmesi ile ortaya çıkan yemek ve gündür. O gün tufandan da kurtulmuştur herkes. O gün bir kazan aşure ile gemide ki herkes doymuştur. Bu yüzden bereket günü olarak ta bilinir.

Aynı zamanda aşure günü bir sürü önemli olayın yasaşndığı tarihe denk gelir.

* Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61′de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim, 680) Kerbelâ'da Yezid'in ordusunca katledilmiştir,

* Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi,

* Hz. idris'in diri olarak göğe yükseltilmesi,

* Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması,

* Hz. ibrahim'in ateşte yanmaması,

* Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması,

* Hz. Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi,

* Hz. Musa'nın Kızıldeniz'den geçip israiloğulları'nı firavun'dan kurtarması,

* Hz. Yunus'un balığın karnından çıkması,

* Hz. isa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi.
hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayının onuncu günüdür. islamda bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir.
Bu günde sadece ve sadece hz huseyn'in şehadeti gerçekleşmiştir. Geriye kalan bütün hikayeler bu cinayetin üstünü örtmek için emeviler tarafından uydurulan yalanlardan ibarettir. Maalesef bu yalanlara inanan insanlar bu günü mübarek bilerek bayram gibi kutlamaktadır.
bugündür.

tüm islam aleminin aşure gününü kutlarım.
Muharremin 10. Günü olan bu gündür. Muharrem islam alemi için hüzün dolu bir aydır.
Getiren olsa da yesek.

Beklenen gündür.
Kuru fasulyeden, nohuttan, buğdaydan tatlı yapmayı akıl edip, şahane lezzet yaratan zihniyet karşısında, diz çöküp, tövbe edilmelidir.
Nohut ve tatlı! insanlık şookkk!
2017 yılında 30 Eylül Cumartesi'ye denk gelmektedir.
la bu dincilerin yiyip içmekden başka derdi yok amk.

ya aşure, ya kavurma, ya şeker.

ya darwin ya marks ile.
Değerli bir gün.
Rivayet:
Hazret-i Adem’in tevbesi bugünde kabul olmuş.
Hazret-i Nuh tufandan bugünde çıkmış.
Hazret-i Yusuf kuyudan bugün kurtulmuş.
Ve kıyamet bugün kopacakmış.
kesinlikle ölmüş.
dun anneme: "anne niye kimse asure getirmedi bu sene." dedim. annem: "bilmiyorum." dedi... bugun de getirmediler ve dedim ki, cidden komsuluk olmus...

tanim: onemi yitirilen gundur..
bizim eve aşure gelmedi ağlıyorum.
(bkz: aşure günü resmi tatil olsun teklifi)
çok sevdiğim ama fallik komşularımın dağıtırken beni adamdan saymadıkları gündür. çok mahsunum çok.
diyelim ki hz nuh bugün karaya çıktı. Diğer peygamberler de bugün kurtuldu. Hz muhammed bugün yaşasaydı torununun şehadetine mi üzülürdü yoksa diğer peygamberlerin sözde kurtuluşuna mı?
Bir Allahın kulu da getirmedi ya.
Sevdicek aşura yapmayı biliyor mu acaba diye düşünmeye başladım.
Komşu getirdi valla, teşekkürler komşu.
biraz önce karşı komşumuzdan sıcacık aşure geldi.