çalışma temposu, sosyalleşme aktiviteleri arasında aşk gibi ciddi bir duygusal dalgalanmaya zaman ayıramayacak olmaktır. işkolik insanlar, çevresindeki insanları görmeksizin kendilerini işlerine verirler, sosyalleşme derken bile o inşalardan bir şeyler kapmaya çalışırlar yani farklı bir gözle değil onları da bilgi kaynağı gibi görürler, dans- spor vb derken sadece kendilerine bir şeyler katma çabasında olan kimseler at gözlükleriyle bakarlar etraflarına ve bu hazırladıkları güçlü kimlikleriyle, aşka dayanabileceklerini düşünmez, ondan korkar ve bahane olarak da zamanım yok derler. aşk zaman mekan tanımaz üzgünüm, havalı havalı aşka vaktim yok demek, aslında aşktan korkuyorum demektir. aşkın da güzelliği bundandır, siz onu hiç düşünmediğinizde kalbinize giriverir. siz hiç şans yok derken bir anda karşınıza çıkar. gerçekten sevince de öyle bir zaman ayırırsınız ki. yine de kişiliğinizden ve sevdiğiniz hobilerinizden, kendinize ayırmanız gereken zamanlardan asla fedakarlık etmeyin. zira herkes biraz bencildir. benden tavsiye.
(bkz: aşka ayıracak vaktim yok diyen ev kızı)

tabi tabi.
çünkü biz daha acısıyla uğraşıyoruz.