bugün

"oruçlunun, acıkmaktan doğan ağız kokusu allah için miskten daha güzeldir" (mûslim, savm 161) şeklinde kitapta kendine yer bulmuş olsa da, toplum içinde rahatsız edici olabilen insandır. dininin gereklerini yerine getirmesi güzel fakat sahurunu yaptıktan sonra dişini fırçalamalı, ağzında kalan yemek artıklarını tam anlamıyla temizlemelidir. iftar saati yaklaştıkça açlık bir ağız kokusu yapacaktır, ki bu da biyolojik bir olaydır diyecek laf yok. böyle durumlarda da insanlarla yakın mesafeden konuşmamaya özen göstermelidir. zira toplum içinde yaşıyoruz, dinini uygularken diğer insanlara zarar vermemek, bir müslümanın bilmesi gereken bir şey.

oruçlunun ağız kokusu mistir helaldir çekmek zorundasın hohhhh din düşmanı dine saygısızlık kemalist ataiz kafir gibi söylemlerde bulunacaklar için, gayet insani dille yapılmış bir tanım ve tavsiyedir. biz saygı gösteriyoruz, siz de gösterin. insanları rahatsız etmemek için biraz özen göstermek yerine oruçlunun ağız kokusu mistir lafına atlayıp etrafta muk gibi gezmenin manası yok.

edit: ayrıca ayette belirtildiği gibi o koku allah için miskten güzeldir, insan için değil. yine ayette belirtildiği gibi "acıkmaktan doğan ağız kokusu" ki bu da öğleden sonraya denk gelir yamulmuyorsam.
gerçekten rahatsızlık verebilen insandır. hatta kendimden rahatsızlık duyuyorum oruçluyken.
mis kokulu insanlar olduğu söylenir.

ben hiç güzel kokana rastlamadım.
sözü geçen şahıs (bkz: adamın ağzının içinde ne arıyon x abi) diye sorgulanabilir.
oruçlu olmayan insandan daha az ağzı kokan insandır. çünkü ramazanın bereketi ağız kokutmaz.
oruçlunun, acıkmaktan doğan ağız kokusu allah için miskten daha güzeldir.
ama insanlar için bu ğeçerli değil.
o yüzden sahurda yemekten sonra dişler fırçalanmalı.
yada misvak diye bir şey var.
bazısı da dişini fırçalamayıp oruçluyum ayağına takılıyo. misal ben.
ağzı kokan oruçsuz insandan bi tık daha çekilebilir insandır.
üzerinden islam fanatizmi yapılan kokudur.

berbat bir kokudur işte bunun başka açıklaması yok. uykudan kalkmış insanın ağız kokusundan bile kötüdür.

islamın şartların da oruç tutmak var. oruç tutanın ağız kokusunu delicesine övün, bunu belirtene de saldırın yazmıyor. hemen kompleks yapmaya da gerek yok.
Dişlerini sabah akşam fırçalarsa ağzı kokmayacaktır.
öyle pis kokuyorki anlatılmaz yaşanır cinsten, bu konuda bile islam dinini göklere çıkartmak ne büyük bir saflık.
Ne yazıktır ki kendiliğinden, sonucu kendisine bağlı olmayaraktan istemdışı oluşan bir konuda böylesine yerden yere vurulan insandır, biraz düşününce içinde bulunduğu durum iç acıtır..yazıktır, günahtır.