bugün

Bir yerimiz ağrımıyorken çok nadirdir sağlığı önemsediğimiz veya sağlıklı olduğumuz için şükrettiğimiz. Hayattaki en önemli şeyin sağlık olduğunu bedeninize vura vura size hatırlatan şeydir ağrı.
Türkiye'nin en büyük dağına sahip ismini de bu dağdan almış olan şehrimiz.
Plakası 04 olan; ığdır, kars, erzurum, muş, bitlis ve Van ile komşulukları olan ilimiz.

Ağrı’da yaşamış olan, misafir olarak ya da gezmek için giden birisi var ise beni biraz bilgilendirebilir mi?
Trakya bölgesinde doğmuş ve büyümüş, Konya’dan öteye gitmemiş biri olarak Doğu Anadolu, Güney Doğu anadolu illerimiz ve kültürü hakkında bilgi Sahibi değilim, bu konuda çok cahilim.
Medyanın yansıttığı gibi yerler olduklarını düşünmüyorum ama tek başıma gideceğim için de biraz endişeleniyorum. Genel olarak insanı, insanların tutumu, kültürü nasıldır?
Tarihi mekanları meşhur.
isminin kökeni urartuca olan ilimizdir.

ararat ("kral ara'nın dağı") demektir. .
Rüyamda buranın bir ilçesine asker olarak gidiyordum. Baktım aynı ilçede bir de jandarma karakolu varmış.
Biraz heveslendim.
Ağrı ilinde mukim sözlüktaşlarımız var ise irtibata geçebiliriz. Mesaj bir gün içerisinde kendisini imha edecektir.
görsel

Ağrı 1960 yılı. Hz. Nuh’u arama çalışmalarına katılan insanlar ...
Askerde 1 senemin geçtiği memleket
Bi daha gider miyim?
Sikseler gitmem
ismimin 4 harfini içeren il.
Ağrı fiziki ya da ruhsal nedenlerle oluşmuş hoşnutsuzluk hissidir. Ağrıya örnek olarak ayağı bir yere çarpmak, parmak yanması veya bir kesiğe alkol dökmek verilebilir. Uluslararası ağrı çalışma grubu ağrıyı şu şekilde tanımlamıştır: "Ağrı mevcut veya olası doku hasarıyla ilişkili olarak duyusal ya da duygusal hoşnutsuzluk hissidir.
karaköse gibi halihazırda türkçe bir ada sahipken, neden ağrı ismi verme gereği duyulmuş merak ettiğim.

ağrı'nın bir anlamı, olayı da yok.

zamanında ağrı'daki isyanlara ithafen, unutulmasın denerek mi ağrı denmiş anlayamadığım.
bilinenin aksine ağrı şehrinin ismi dilimizdeki -acı- anlamına gelmez. türkiyenin en yüksek tepesi olan ağrı dağı bilindiği üzere ermenistan başkentine çok yakındır. ermenilerin koyduğu ararat ismi, selçuklu türkleriyle beraber eğri dağı adını alır. zamanla türk boylarınca ağır dağ ismi konur, en sonunda da halk ağzıyla değişerek ağrı dağı adını alır. ağrı şehri de adını bu dağdan almıştır.

ayrıca karakilise/karaköse de eski ismidir. eleşkirt ilçesinin şu anda bir köyünün adından gelmiştir o da.
Alayı orta Anadolu illerinde besicilik, istanbul’da hamallık yapan yaratıkların şehri.
Yükle yükü taşısın aq. 8 teker kamyon gibiler.
1 sene askerliğimin geçtiği yer
Bi daha gel deseler iki bileğimi keserim yine gitmem.
türkiye genelinde hayatım boyunca hiç gitme fırsatım olmadığı 20 şehirden biri maalesef; ama gelecek seneye giderim inşallah.
ishakpaşa sarayı için gidilebilir.
görsel

tüik verilerine göre nüfus artış hızı eksilerde. türkiye de tersten birinci sırada nüfus artışında. savcı sayan şov yapacağına gençlere iş bulsun da gençler evlensin, çocuk yapsın.
işkur müdürü o işi gayet iyi yapıyordu aslında:
Tutak, Taşlıçay, Eleşkirt ilçelerinde yerli türk nüfusuna sahip il.
Biri de üniversite arkadaşımdı ve açıkçası ben başta inanmamıştım. *

Son seçimde;
Tutak'ta HDP %17'de kalırken BBP belediyeyi alabilmiştir.
Yine Eleşkirt ilçesinde HDP %8 oy ile ancak 4. Olabilmiştir.
kolun ağrıması bilinen bir nedenden, örneğin ağır kaldırmaktan, ileri gelmiyorsa, kalp sorunununa işaret edebilir.
(bkz: eleşkirt)ilçesi olan şehir.
En çok analjezik satılan ilimiz. *
Ağrı dağlarının bir adı da ''Eğri''dir. Ağrı dağları Nuh Tufanı ile ünlü olmuş, çeşitli gravürleri bile yapılmıştır. Nuh Tufanından sonra gemiden karaya çıkanların bu dağ eteklerinde bir köy kurdukları söylenir.

Ağrı ilinin eski adı Karaköse'dir. Efsane ve Tarih ile içiçe bulunan Ağrı'da bulunan ishak Paşa Sarayı, 1784 yılında Çıldır Valis ishak Paşa tarafından yaptırılmış, dünya çapında büyük bir eserdir.