bugün

dünyanın , insanların acımasızlığını bir kez daha hatırlatan insandır.

Dünyanın bir yerlerinde, bir çocuk açlıktan ölürken, köpeğini etle beslemekten nasıl utanmaz insan, anlam veremiyorum.

Ne zaman böyle merhametsizleştirildik, ne zaman aldırdık yardım etme duygularımızı da, hep kedi çevremizdekinden ibaret gördük hayatı, derinine inememeye başladık.

kimsenin kimseyi düşünmediği, düşündüyse bile bir şey yapmadan geçip gittiği bir yer oluvermiş dünya.
Köpeğin mamasına, bakımına, aşısına verilen yüzlerce liranın yarısına bir ay ter döken insanların olduğu bir ülkede, sizce normal mi bir hayvan beslemek?

Çocuk yuvalarında elinden tutulup gezdirilmeye hasret büyüyen çocuklar varken, ipinden tutup bir köpeği gezdirmek normal mi geliyor size cidden?

Ne oldu bize, özümüzü unutturan ne oldu?
Bazı acıları hissetmek için yaşamak gerekmezken, bazı sıkıntılar bu kadar açık ve net iken, biz ne yapıyoruz?

acıyorum.
Çok...

Edit: köpek sadece ekstradan harcanan parayı temsil etmekte olup, iş bu entry boşa çarçur edilen paralar ve sokağa atılan yiyecekleri de içermektedir.
açlıktan ölen insanlar varken çöpe yiyecek atandan , hergün farklı kıyafet giyenden , bir öğün yemeğe +40 lira verenden daha insancıl ve vicdanlıdır. en azından can besler merhamet sahibidir. siz köpeği bile kovana sorun bunu ..!
(bkz: elmalarla armutlar)
hiçbir canlı varlık, bir diğer canlı varlıktan üstün değildir. ikisi de aynı geminin yolcusudur.
havlayan köpeğe hoşt dedim diye küçük bir çocukken beni sopayla kovalayan ruh hastası kadın.
o kadar israf ve lüks kaynağı varken gözü küçük masum ve muhtaç canlılara dikmek de değişik bir davranıştır. tek sorun köpekler yani. o zaman açlıktan ölen ve ailesiz bir sürü çocuk varken çocuk yapmak da gereksiz bir şey.
her insan köpekten değerli midir?
cevap veriyorum: hayır
insan türü zekası sebebiyle hayvanlardan üstündür dolayısıyla hayvanların insandan daha çok yardıma ihtiyaçları vardır.
baştan edit: bu entry, asla hayvan beslemeyi düşünmeyen biri tarafından, canlı türlerine genel bir bakış açısıyla oluşturulmuştur.
sorun edilmesi gereken son şeydir. zira altın klozetlere sıçan, bentley arabalarla gezen, bir kol saatine yüzbinlerce dolar veren vsvs tipler varken önce onlara bakılmalıdır.

ayrıca köpek besleyen insan, merhametli ve insancıl bir insandır, muhtemelen hayvan sevgisi olmayan odunlardan daha çok düşünüyordur aç insanları.
şimdi kediyi, köpeği bi kenara bırakın, türkiye'de bilmem kaç tane otel her gün çöpe tonlarca yemek döküyor. buna ne demeli? bırakın insanlar, insanlardan yaşamayı daha çok hakeden hayvanları beslesinler, ama paylaşmayı da öğrensinler.
Doğru, etrafımızda köpeklere işkence eden bu kadar (bkz: hayvan)varken, bakmamalıyız onlara, evimize almamalıyız, sokaklarda bırakmalıyız, aç kalmalılar, çocukların sopalar ile dürttüğü, çoğalınca susturularak bir köşeye atılmasını izlemeliyiz. Ekstra para harcanıyormuş hadi be oradan derler adama, o bahsettiğin bir kesimden ibaret, diğer kalan büyük kesim, evindeki yemekten veriyor, içtiği sudan veriyor. Köpek beslemek yukarıda yazıldığı gibi masraflı bir iş değildir, eğer bir kalbiniz varsa herhangi bir hayvan barınağına giderek, o köpeklere neler yapılmış olduğunu, gönüllü insanların neler yaparak çalışıp o hayvanlara bakmaya çalıştığını görebilirsiniz.
öncelikle bu adam bu köpeği çalıp çırparak mı besliyor? büyük ihtimal hayır. yani kendi kazandığı paradan bu köpeğe de pay veriyor bi yerde.
ee o zaman?
çok merak ediyorum insanoğlu olarak ne zaman bencilliğimizden ve at gözlüklerimizden vazgeçebileceğiz acaba.

öncelikle bencillikten başlayalım. bunları farklı farklı ortamlarda defalarca anlatmaktan bıksam da, genel olarak, bu dünya sadece bizler için yaratılmadı. sen kendinden başka hiçbir şeyi düşünmezken nerde kaldı inançların? sadece müslümanlıktan bahsetmiyorum, allah, tanrı, enerji artık neye inanıyorsan hangisi insanı kutsallaştırmış ve diğer canlıları değersiz kılmış acaba? bir köpeğin, kedinin, kuşun karnının doyurulması neden zoruna gidiyor. sevmeyebilirsin, korkabilirsin ama onları görmezden gelmen veya aşağılaman sırf sen böyle düşünüyorsun diye onları önemsizleştirmiyor. onlar da yaşama hakkı olan, üşüyen, acıkan, duygularla donatılmış ve yeri geldi mi senin vereceğin bir lokma yemeğe suya muhtaç olan canlılar. bu kadar bencil olup da 'insan' olarak kendini üstünleştirmeye çalışman boş, anlamsız ve haksız bir çaba.

at gözlüğü konusuna gelince, evinde ya da sokakta kedi köpek besleyen kişiler, anlamsız bir şekilde sadece onlara yardım ediyormuş da insanları görmezden geliyormuş gibi bir bakış açısı geliştiriliyor. bunun da 'köpek giren eve melek girmez' zihniyetindeki şakirtler tarafından yapıldığına inanıyorum. maksat çamur atmak. yahu bir insanın evcil hayvan beslemesi insanlara yardım etmediğini mi gösterir? vakıflara, okullara, çocuklara vs vs yerlere destek olmadığını mı gösterir? kediyi köpeği görüyorsun konuşuyorsun, ne yapacak bak ben şu kuruluşa yardım ettim diye kapısına, boynuna yazı mı asacak? bu kadarcık mı düşünebiliyorsun?

bir de bu şekilde başkalarını yargılayan insanlardan kaç tanesi bir yere yardımda bulunuyor, kaç tanesi yemek artığını boşa gitmesin diye sokaktaki hayvanlara götürüyor, kaç tanesi açlıktan fakirlikten ölen çocuklar üzerinden propaganda yapmayı bırakıp gerçekten onları kurtarmaya çalışıyor, büyük merak konusu!
kendi türünden kaçan insandır.
(bkz: ölen köpekler varken insan besleyen köpek)
o sıçtı ben sıvadım.
boş yere para çarçur edilen o kadar şey varken köpeklere verilen bir parça ete olan bu hazımsızlık niye?sanki sosyal adaletsizliğin sorumlusu hayvan severler.
Ofisimin civarında oturan bir adam bu konuya cuk oturacaktır. her sabah orta yaşlı bir adam bir tasmaya bağladığı tam 4 köpeğini gezdirmekte. bunlar pahalı cinsten köpekler. market alışverişinde de gözlemlediğim bu adam hep mama alıyor. dev boy. giyiminden anlaşılacağı üzere öyle aşırı bir zengin tipi de yok. şimdi bu adamın bunca köpeğe aylık bir sürü para harcaması normal midir? hayvan düşmanı ilan etmeyin iki tane muhabbet kuşum var. alıyorum 4,90.Tl'ye mamasını 5 ay gidiyor. her ay 50 lira bir ilköğretim öğrencisine yardım yapıyorum. bu adi adam 4 tane zebellah gibi köpeği besliyor. tamam yardım yapıyor olabilir o da ama o hayvanlara harcadığı parayla daha çok insan doymaz mı? 1 tane beslese geberir mi? insanı sevmeyen hayvanı nasıl sever? yazıklar olsundur bu ve bunun gibi terazisi şaşmış hayvan insanlara.
prensip olarak insan sevmiyordur.
gerçekten garip durumdur tabiki hayvanlar aç kalsın demiyoruz ama o kadar lükse gerek yok sonuçta hayatlarını devam ettirebilirler ama insanlar sokaklarda sefalet içinde yaşıyor bunları görmezden gelmek büyük saçmalık.
ekmek yokken pasta yiyen insandır. yazıktır.
Hata yapan insandır. Yalnız köpek beslediği için değil. Yani aslında burada köpek sadece emsal. israfın emsali. Maksat aç çocukları doyurmak ise lokantalarda dökülen yemeklere de tepki vermek lazım ve evde dökülen yemeklerede... Hep başkasına suç atarız. Köpek besliyormuş da çocuklar açmış. Sen ne yaptın şimdiye kadar diye sorarlar adama. Hep başkasını karalamak işimiz gücümüz.
Eğer adam gibi yardım vakıfları olsaydı, bu ülkede çok az aç insan kalırdı. Fakat verilen paralar, direk kendi ceplerine inince, insanlara yardım ulaşamıyor. Halkımızın yüreği çok zengin. Ama yöneticilerimizin gözleri o kadar aç ki, ancak toprak doyurur. Ondan dolayı, hala fakir insanlar sokakta ve açlıktan ölebiliyor. Ben ne kadar kötümser bir insanım, ekonomi büyürken, ''fakirler açlıktan ölüyor '' diyorum.

işin hayvan besleme tarafı ise, anca onu gözüyle görüyor insan. Verdiğinin nereye gittiğini biliyor, eğer dürüst insanlar olsaydı hayır vakıflarında, o para gitmesi gereken yere gitseydi neler olmazdı ?
aç olan köpeklerin, insanlık ürünü olduğu düşünülünce ve o açlıktan ölen çocukların ebeveynlerinin neden çocuk yaptığı düşünülünce sonuc aynı cıkıyor. suçlu insandır.
Dünyada buna gelene kadar,ironiler dünyasında yaşıyoruz.Yine bu iyi birşey ya silahlara,kozmetiğe lükse harcanan parayı bir düşüncesiniz bir dünya kadar insan el bebek gül bebek beslenir ve yaşar.
çocukların aç olmasını geçin, kediye köpeğe para harcayıp, hizmet eden insandır. akıl fikir versindir.
insan mı beslicek amk napsın , bence hayvansever insan iyidir.