bugün

alakalı olabilir:

(bkz: petrus şarabı)
isanın kendisinden sonra papa olarak ilan ettiği havari.
(bkz: San Pietro)
isa'nın havarislerinden biridir. ayrıca ilk papa'dır.
isa'nın katiplerinden biridir. hak ehli olan biridir.
cezalandırıldığı zaman, kendisinin hz. isa kadar değerli olmadığını göstermek için, bilinen haç'a değil de ters haça gerilmeyi teklif etmiş, kendi adında bir haçı bulunan (bkz: petrus haçı), katolik mezhebinin kurucusu olarak bilinen ve günümüzdeki papaların selefi olan, hristiyan inanışının ebu bekiridir.
(bkz: aziz petrus bazilikası)
hz isa'nın en yakınlarından olan bir havarisi olup, güçlü iman sahibi bir zattır. asıl adı simondur. kardeşi andreas ile beraber balıkçılıkla geçinmektedir. ibranice ve aramicede taş anlamına gelen petrus ismini ona hz isa nın verdiği söylenir. isa peygamberin bununla ilgili şu sözü mevcuttur.

''sen taşsın ve ben kilisemi bu taşın üzerine kuracağım.''

petrus bunun üzerine isa peygamberden sonra uzun bir yolculuğa çıkar. kudüsten ta romaya kadar gelir. romada bir süre vazife yaptıktan sonra imparatorun-muhtemelen neron- emriyle boynu vurulur.

gerçekten de hz isadan sonra başlayan papalık listesinde ilk başta kendisi yer almaktadır. liste isanın dünyadan ayrıldığı ms 33 yılında aziz petrusla başlayıp günümüze kadar uzanmıştır. ayrıca kardeşi aziz andreas da kendisi gibi 12 havariden biridir.

herşeyin en doğrusunu allah bilir.
kendi iddiasina gore gotunu kolay silmek icin etekle gezerdi, tarihi bulgular tipik bir got oglani oldugunu ortaya koyuyor.
memba çeşmesini emmeyi seven müritleri sayesinde bugün hala hatırlanır.

edit: bu müritlerde amma emme meraklısı oluyorlar, yok mu aranızda yüzde yüz yerli, isviçreli bilim adamı, bu konuyu araştırsın.