bugün

Cnn türk teki muhabir iyi oynuyor.
Adı üstünde savaştır, daha ne yazılabilirki.
Ülkem bombalanıyor, şehrim bombalanıyor, doğduğum toprakları hiç görmedim. korkuyor muyum? Evet korkuyorum. Şimdi beni kınarlar. Artık milliyetcilik laflarını bırakacak, kör cesaretin anlamsız olduğunu bilecek yaşa geldim sanırım. Bu gecede uyuyamadım, bilmiyorum neler olacak. Yarınım belirsiz, bugünüm zaten yok. Benim kaderimde böyleymiş diyip kabul etmek lazım bilmiyorum. Bu boşluk hissi daha önce hiç yaşamadığım birşey.
nerede lan o evden topladığı perdeyi sözde kefen yapıp

reyiz bizi afrine götür diye anıran ak- şarlatanlar ?

askere gitmesin diye banka kapısında kuyruk yapan

bordo klavyeli eşşekler ?

bak ermeni genceyi düdükledi

bir işe yarayında gidin vuruşun

yer mi ?

tabii ki yemez

annca pelikandan aldığı yevmiye karşılığı

internetten havlayabiliyor hayvanlar

önemli not dinciler hırsızdır çalar.
Can Azerbaycan'ın zaferi ile sonuçlanacak savaştır. Kimsenin şüphesi, hainlerin ise umudu olmasın.

insanlarımız Ermeninin ne olduğunu bilmiyor. Sorun bunların ermeni, yunan, zulu veya Eskimo olması değil, hastalıklı bir nefret kültürü ile yetiştirilmiş olması.

Hepimiz hiç değilse liseyi bitirene kadar okumuşuzdur. Okulda Ermeninin, yunanın yaptığı zulümler ile ilgili ne öğrendiniz? Hiç bir şey! Sebep? Bu devletin bilinçli bir tercihi idi. Eğitim programımızda ne onların yaptıklarına, ne de bizim yaptıklarımıza yer verilmedi ki yeni nesiller hastalıklı bir nefret ve intikam kültürü ile yetiştirilmesin.

Oysa bunların okul kitapları tek taraflı, kimisi doğru, kimisi abartılı, kimisi yalan hastalıklı bir tarih anlatımı ile doludur. O sebep türklerden nefret ederler. Kin ciğerlerine işlemiştir bunların..

Devletin bu doğru politikasının bir de kötü yan etkisi var: insanlarımızdan bazıları Ermeninin, yunanın anlattıklarını duyunca, sanıyor ki bunlar masum olduğu halde biz çok kötü fena şeyler yapmışız! Kendisinden bir şeyler gizlenen insanların biraz uyanınca kendisini aldatılmış hissetmesi, böyle tepki vermesi şaşırtıcı değil tabi. Bununla birlikte kendilerine bu kadar saf olmamalarını, olayın diğer tarafına da bakmalarını tavsiye ederim.

Yazdıklarım bir varsayım değil, yabancı forumlarda bunlardan sayısız kişinin yazdıklarını okuyan, cevap veren, karşılıklı yazışan bir kişi olarak şahsi gözlemlerim.

O sebeple hayale, manasız iyi niyete hiç yer yok. Bunlar düşmanımızdır ve sadece güçten anlarlar.
Gittikçe insanlık dışı bir hal alan savaş hali. Öyle ki, savaşın bile bir onuru vardır. En ilkel savaşlardan en çağdaş savaşlara kadar. Hepsinde savaş suçu sayılan eylemler vardır.

" Barış zamanı oğullar babalarını, savaş zamanı ise babalar oğullarını gömerler." Diye bir söz var. Ama bu sözdeki oğullar bile, eli silah tutan cepheye koşabilen oğullar. Gecenin bir saatinde ağzında süt kokusu, yanında biberonu ile kundağında uyuyan oğullar değil.

Ermenistan'ın sivil yerleşkelere saldırması savaş suçudur. insanlık katliamıdır. Ama neticede Ermeni işte. Tarihi ne ki bugünü ne olsun. Zamanında kıyım yapıp yapıp kaçtıktan sonra, kıyıma uğradık yalanını atanlardan ne beklersin.

Ateşkes sonrası ikinci ihlalleri. Ateşkes için naralar atanların şimdi sessiz kalması ile çok manidar. Ateşkes çift taraflı olur. Dün koskoca bir şehre füze saldırısı atıldı ama dünyada gündeme bile gelmedi. Ama Ermenistan'a ait bir ev, rüzgardan bile yıkılsa tüm ajanslar son dakika geçerdi.

Yazık. Bakalım bu savaş suçuna, bakalım bu onursuz savaşa kim dur diyebilecek.
Adını koymak gerekir veya üzülerek itiraf etmek gerekirse azerbaycan başarısız bir harekat sürdürmektedir.

Savaş veya çatışma sadece futbol maçı gibi sadece sonuca bakılan bir şey değil. Almanlar girit adasını muazzam bir paraşütçü komando operasyonuyla almış fakat hitler operasyondan memnun kalmamıştır çünkü kayıp gözden çıkarılanın çok üzerindedir.

israil ve türk silahlarıyla dört dörtlük bir ordu olan azerbaycan, rusların bile kendi haline bıraktığı saçı başı ağarmış adamların savunduğu bölgeyi şu ana kadar çoktan ele geçirmeliydi.

Paşinyan yavşağı hala putin'e diz çökmemişken bu iş bitirilirse bitirilir, ruslar devreye tam olarak girdikten sonra azeri ordusu kurtardığı yerlerden bile çıkartılabilir yoksa.
(bkz: lord of the pilihoz) ermeni erkekleri gitsin bizene, zeytin dalı operasyonunda ben azeri görmedim.

T:azeriler topyekûn girmezse ermenilerin kazanacağı savaş.
Azerbaycan'ın başarısız olduğu iddia edilen savaştır.

Aha da az önce Fuzuli'nin kurtarıldığı haberi geldi, nasıl başarısız oluyorlar?

Harekatın hızlı ilerlemediği doğrudur. Fakat şu anlaşılmalıdır ki harekatta ordumuzun YPG ve IŞiD'e karşı başarıyla kullandığı taktikler kullanılıyor. Yani düşman mevzileri topçu ateşi ve hava unsurları ile iyice ezilmekte, piyade ve zırhlı birlik harekatı müteakiben ve dikkatlice yapılmaktadır. Hatırlarsanız bizim harekatlarımız da uzun sürmüştü. Karşında yalçın dağlara döşenmiş mayın tarlaları, 26 yıl boyunca güçlendirilmiş koruganlar varsa ve kayıpların az olsun istiyorsan, bu iş böyle yapılır.

Bir de şu ermeni askeri az hikayesine gelelim. Ermenistan'ın nüfusu 4 milyon. Hiç değilse 100.000 asker çıkaramıyor, meydan ilk savaşta rol almış azgın katillere kalıyorsa, onların sorunu. iyi oluyor, bari yataklarında ölmeyip, paramparça oluyor puştlar.
Önünde sonunda Azerbaycan ın kazanıp, topraklarını alacağı savaştır.
şu an herkesin medyada pompalanan hamasetten nasibini aldığı siyasi kavgalar yüzünden süren bir savaştır.

görüntülerin birçoğu kurmaca, suriye savaşı’nda ölen bebek görüntüleri falan paylaşıyorlar. gerçek olanlar da var fakat zaten gösterilmemesi gerekiyor. savaş bu. tek taraflı değil, ermenistan’dan da kimse ölmüyor mu sanki? ne korkunç bir zihniyet. dün gece azerbaycan şaşi’yi bombalarken orada siviller yok muydu? siz kimi savunuyorsanız o haklı zaten. sizi manipüle etmelerine bile gerek ecdad bayrak devlet diyerek iki dakikada savaş meydanına gidecek kadar yönlendirilmeye, yönetilmeye açsınız.

suriye’nin anası ağlatılırken biz savaşa hayır dediğimizde suspus olanlar bugün çıkmış ağlaşıyorlar. günaydın canım savaş böyle bir şey. savaşın milliyeti yok. savaş savaştır ve tüm savaşlar kötüdür.
Kimisinin cici ermenilerine laf edildiği için pek rahatsız olmasına vesile olan savaştır.

La Azerbaycan'ın nüfusu 10 milyon, bunlar ilk savaşta 1 milyon kişiyi yerinden ettiler. Ya ne olacaktı? Yanlarına kar mı kalacaktı?

Dünya böyledir. Yutamayacağın lokmayı ısırmayacaksın, boğazına takılırsa da şikayet etmeyeceksin yiğen..

Ermenilerin anlaşmak için tam 26 yılları vardı. Hiçbir taviz vermediler, şımarıkça şımardılar. Şimdi yaptıklarının cezasını çekiyorlar.

Bunların son krallığı, önce haçlılarla, sonra moğollarla işbirliği yaptıkları için yıkıldı. Ruslarla işbirliği yaptıkları için de Anadolu'dan sürüldüler. Hala bir akıllanma belirtisi yok.
yayınlanan videolara bakılırsa ermeni askerlerini havadan çatır çatır safdışı ediyor azerbaycan.

lan hakkat şu dronlar çok etkili. kameradan siperdeki askerler keklik gibi ayan beyan gözüküyor. siper miper işe yaramıyor ama adamlar çok siper kazmış iyi mi?
tahkimatlı siperler lakin drone tepeden baktığı için siper dezavantaja dönüşüyor. hani herkesi toplamışın bi yere, etraflarını da toprak duvarla örmüşün gibi.

ya bu ermenistan ermenileri ya hesap kitap bilmiyor ya da birileri bunları zorla ölüme gönderiyor.
hayır senin gücün belli. o güçle gidiyorsun toprak işgal ediyorsun.
azerbaycan kuvvetlenip seni kat be kat geçiyor, askeri güç olarak.
hala adamın toprağını geri vermiyorsun.
Ölenler yine masumlar olacağı bir savaş.
an itibari ile, iki ülkede "insani amaçlı ateşkes" konusunda anlaştığını bildirdi.
(bkz: #44016338) Ne korkaksınız ya almanya iki Dunya savaşı cıkardı kardeş devleti icin, sonu hüsran oldu ayrı konu ama türkiye yine bi şey yapmicak zaten.
türkiye medyasının iddialarına göre şuşa işgalden kurtulmuş, amma azerbaycan savunma bakanlığı bu haberi yalanlamıştır. en ilginci olan şey, haberleri ilk önce türkiye savunma bakanlığı paylaşıyor ve azerbaycandan olumlu cevaplar geliyor.
p.s.
r.t.e.-nın damadının silahları işimize çok yarıyor.
Benim öngörüm Azerbaycan karabağ ı alıp, akabinde iran ile Ermenistan ın kara bağlantısını tamamen koparacak gibi. Akabinde güney azerbaycan ile birleşmek isteyebilir ki bunun için arkasında ABD ve israil var. Önümüzdeki çeyrek asır çok farklı şeyler olabilir.
Bizi ilgilendirmemesi gereken savaştır

Misal aynı apartmanda iki komşu kavgalı hergun kavga gürültü
Gidip iki komşuyu barıştırirmisiniz
Yoksa aman banane mi dersiniz

işte ben banane derimciyim..
Rusya'nın eski ekonomik kalkınma bakanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı Maksim Oreshkin:

"Azerbaycan güvenliğini korumaya başlayınca ermeniler türlü oyunlar kuruyor Önce kendileri başlarlar, sonra ondan- bundan yardım isterler. Azerbaycan, Güney Kafkasya'nın kilit devletidir ve haklıdır. Sizin yüzünüzden Azerbaycan ile ilişkilerimizi kesmeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın ve yola gelin. Ne batı ne de bir başkası size yardım eden değil."