bugün

Bir restoranda yemegim bitti alabilirsiniz demenin yolu, çatal ve bıçağı çapraz şekilde tabağın üzerine bırakmaktır. Bez peçete de kucağa tam olarak açılıp konulur. Masaya temas ettirilmez.
bir ortama ilk girdiğinizde kadın kişisi selam verir veya elini uzatırsa tokalaşmak için karşılık verilir. yoksa ilk erkekler selam vermez .
1'iyle baş başa iken oturup sohbet edin. telefonla uğraşmayın, hele telefonunu ver oyun oynayacam hiç demeyin.

dipçe: amını sikim ceyk.
deodorant kullanmak.
klozetteki inatci boku fircayla temizlemek. saniyorum bazi insanlar sifonla gitmiyorsa kalmasi gerektigini dusunuyor. hayir efendim o bok oradan gidecek.
Asansörle iş bittikten sonra sıfır'a yollamak. Sonuçta ortak kullanım katıdır sıfır.

Götümden uydurdum, nasıl? Fazla görgülüyüm bence ben.
- önce inenlere yer vermek, alan açmak.
- bir odadan, bir mekandan, bir grup içerisinden çıkarken arkanızı dönüp değilde ön ön bir müddet (geri)ilerleyip (çıkışa yakın)son anda arkanızı dönerek orayı terk etmek.
Sana biri bir şey söylediğinde ona nezaketen de olsa bir cevap ver. Bu telefon için de yüzyüze olan konuşmalar için de geçerli.
masa adabına dair;

yemek bittiği zaman çatal bıçak beraberce, dördü yirmi geçe şeklinde tabağa konur.
Ağız peçeteyle cart curt silinmez muhteremler peçeteyi dudaklara değdirirsin çekersin değdirirsin çekersin. E yuh ya!
Sözlükte başlık olarak görmekten mutluluk duyulan kurallardır. Bilmediğimiz çok şeyler varmış. Öğrenmiş olduk. Böyle faydalı konuları görmek uludağ sözlük adına sevindirici. Artılarınızı verdim gençler.
Merdivenlerde erkek her daim alt basamaklarda olmalıdır. inerken önde, çıkarken de arkada. Maksat, kadın tökezler ayağı takılı veya düşerse müdahalede bulunabilmek, güvenlik sağlamak. Malum, topuklu ayakkabılar.

Asansörde erkek önce biner, sonra iner. FILO * gibi. Yine maksat, kadının asansörde geçireceği zamanı minimumda tutmak.
tuvaletten çıkarken el yikanmalidir.
- umuma açık kapalı-açık alanlarda hapşururken ele değilde omuza doğru hapşurmak.
- genel olarak çocuklara güler yüzle bakmak.
- yolda yürürken bir kadının arkasından (sürekli)yakın takip yapmamak.
- açık havada yemek yerken mümkün mertebe göstere göstere yememek.
- atm sırasında öndeki kişinin kıçının dibine girmemek.
kumaş, bez mendil taşımak. eskiden erkekler kadınlar için bu mendilleri taşır ve kadınların gözyaşlarını bunlarla silerlermiş.
Bir kadının gözüne 1 saniyeden fazla bakmamak, bir kadını süzmemek. Şu günümüz insanı için belki de en önemlisi.
Misal bir kadınla tokalaşınca eğer kadın sizi öpmek için yaklaşmıyorsa erkek ona doğru yaklaşmamalıdır. Yani öpüşülüp öpüşülmeyeceğine kadın karar verir. Erkek sabit durmalıdır.
Yürüyen merdivenlerde solda durulur sağ tarafta biri geçecek kadar yer bırakılır .

Bayan elini uzatmadan erkek uzatmamalı .
Emanet aldığın arabayı yıkanmış olarak Ve aldığından daha dolu bir depoyla iade etmek.

Trafikte çocuklu kadınlara yol vermek hatta arkadan veya yandan gelen öküz yayaya çarpmasın diye abartıp arabayı yola ortalayarak arkadan gelen trafiği durdurarak yapmak.

Yol Hakkı senin bile olsa trafiğin akışı uygunsa acemi olduğu hissedilen diğer sürücülere kolaylık göstermek.

Yeşil ışık yanınca kornaya basmamak.

Trafikte haklı olduğunda dahi tartışmaya sebebiyet vermemek konuyu uzatmamak.

Kamu araçlarına yol vermek.
Sözlük kızlarına zırt pırt mesaj atılmaz.
Annemin kaşının gözünün bir farklı oynaması ile hatalı yaptığımı fark ettiğim kuralladır. Mesela;

Yemek üstüne hemen kahve sorulmalıdır.
Misafirlere hızlı bir şekilde terlik dağıtılmalıdır.
Babanın önünde yanında arkasında küfür içeren cümleler kurulmamalıdır.
Yaşlıların önünde bacak bacak üstüne atılmamalı ve telefonla kati suretle oynanmamalıdır.
Akrabalara siyasi ve ya dini mesaj içeren cümleler kurulmamalıdır.
Akrabaların yanında da küfür içeren cümleler kurulmamalıdır.
Aile büyükleri yanında alkol mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Bla bla bla... Annemi çok severim de bunları yapamam aga banane.
metroya binerken önce inenlere müsade edilmesi. kaçmıyor efendim inen insin zaten bineceksiniz. her yerde böyle midir bilmiyorum ama ankarada böyle.
hesabı ödemeden masadan kalkılmaz. büyük ibneliktir.
merdivenden inerken kadının önünde, çıkarken ise arkasında olunmalıdır. eğer düşerse tutmak için.
hesap geldi, hadi garsonun elinden almadın, bahşişte bırakmak istemeyebilirsin, bak ödemekte istemeyebilirsin onu da anlarım ama 8 kişilik masada niye bana kitleniyor hesap amk!