bugün

hakikaten ciddi olarak yazıyorum bunu dün çıkardığı kadro ile ilgili eleştirileri hak etmiyor. bak herşeyini eleştir ama dün bebeleriyle sahaya çıkan rakibe karşı çıkardığı kadronun 3-0 yenilmesi aykut' un değil sahaya çıkanların ayıbıdır. 11 oyuncudan sadece 4' ü 25 yaşının üzerindeydi rakipte. kalan 7 oyuncudan birisi 23' tü, diğerleriyse 20 ve 21 yaşlarında bebelerdi.
en iyi şirketin başına koy, müdürü kovmazsa şerefsizim. öyle bir adam. ha alternatifi var da mı yapıyor? yoo. cins işte. sucu olsun sucu.
görsel
iyi niyetli ama yetersizdir.
Adettendir not: Fenerbahçeliyim.
emre ve alex ten sonra stoch un da kellesini alacak kelle avcisi.
şampiyonluk yaşattığı için desteklememiz gerektiğine inanılan teknik adam.

o kadroyu son haftada şike sorunlarıyla avarajla değil, 150 golle 100 puanla şampiyon olması gerekiyordu. kadro dağıldıktan sonraki sene şampiyonluk umudunun son haftaya kalmasının tek sebebi adamlığıydı; teknik olarak takımı eleştirmedik bu sebepten dolayı geçen sezon.

stratejisi ve sistemi olan bir teknik direktör değildir; zico, daum, aragones 2 yılda herşeyi oturtmuşlardı, bu hala yok.

tüm hatalarını görmezden geldik varsayalım, alex'i gönderen o değildi diyelim.

aykut hala rakibe göre sistem geliştiriyor. fenerbahçe rakibine göre top oynamaz, rakibi fenerbahçe'ye göre sistem geliştirir. fenerbahçe elazığspor'a karşı kapanıp oynayacak takım değil.

bıraksın artık.
bugünlerde fatih terimle karşılaştırılıyor sözlük yazarlarımız tarafından. fatih terim bir futbolcuyu kazanmaya ne kadar meyilliyse aykut kocaman da o futbolcuyu harcamaya o kadar meyillidir. otorite koyup futbolcunun kıçına tekmeyi basmak kolay, zor olan fatih terim gibi arıza futbolcularla başa çıkabilmek, onları kazanabilmek.
Miroslavı kadroya almayarak ne kadar egocu olduğunu ortaya koyan teknik direktör aday adayı.
iyice suyu ısınmıştır.
Fenerbahçeye geldiği ilk sezonda şampiyonluk yaşamış. şike soruşturma falan derken santos, emenike, lugano vs oyuncularını kaybetmesine rağmen sonraki sene son maçta galatasarayla berabere kalarak şampiyonluğu kaçırmıştır. ve fenerbahçenin tam 20 küsür yıldır alamadığı türkiye kupasını almasına rağmen hala yerden yere vurulmaktadır. Şuan sanki küme düşmüş gibi anlatılan fenerbahçenin hocasıdır ve lider galatarasayın 2 puan gerisindedir. Aragones gibi bir kamille bu adam la kıyaslayanlar bile var hala aragones fenerde ne başarısı olmuştur da böyle anlatılmaktadır. bazıları tarafından öve öve bitirilemeyen bu aragones ama 14m euro civarı bir miktara guizayı almıştır oysaki Aykut kocaman döneminde Niang, Emenike ki oda şike soruşturmasından gitti ve chelsea ye transfer olması bile gündeme gelmiştir ve şu an kalitesi oynadığı her maçta görülen sowda aykut kocamanın döneminde transfer edilmiştir. Aragones döneminde guiza gibi bir futbolcuya 15 m euro ödenmiş aykut kocaman döneminde ise 10 m euro olması lazım tam hatırlamıyorum sow gibi kaliteli bir forvet transfer edilmiştir. Aldığı futbolculara bakarsak; Stoch, Sow, Kuyt, Meireles, Yobo, andre santos, emenike vs gibi aldıkları paranın hakkını veren oyunculardır. kısacası kesinlikle kalmalıdır; Sezon sonunda ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılacaktır.

Edit: Yazım hataları.
Aragones e hala iyi diyenler var bu da olayın içinden bir anlatım ben daha bir şey demiyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=yTnL8ovXbko#t=11m11s
Fenerbahçe tarihinin en çok gol atan futbolcusu ve ülke çapında efsane bir golcü olmasına rağmen. Takımını adeta 8 savunmacı ile oynamaya mahkum eden teknik direktör. Futbolcu olarak mükemmel bir hücum oyuncusuydu ama teknik direktör olarak sanki yıllarca kalecilik yapmış bir oyuncu gibi.
bir galatasaray taraftarı olarak 70 yaşını görürsem aklımda "alex' i bititren adam" olarak kalacaktır.
vizyonu düşük hocadır. ulan daha geçen hafta pendikspora karşı ikinci bir facianın ucundan dönmüş kadroyu sen tutup avrupa kupası maçında oynatıyorsun. amacın ne? oyuncular maç temposuna alışsın, kadroya giremeyenler oynasın, uyum sağlansın falan filan. şu ülkede insanların ender mutluluk yaşadığı hadiselerdendir avrupa kupası maçları. bu bakımdan bu maçlar sakızına dahi olsa oldukça önemlidir herkes için. sen kimsin ki böyle bir takımı tümden rotasyona götürüp, böylesine bir hezimeti kabul edebiliyorsun. madem rotasyona gidiyorsun ikinci yarı as oyuncuları oyuna almanın amacı ne? baktın farka koşuyor adamlar tutuştun tabi. zannediyorsun ki nasıl olsa adamlar da garantilediler ya lay lay bir maç geçer. vizyonun düşüklüğü bu noktada başlıyor. sen 7-8 maçtır avrupada yenilmemiş, bu sayede özgüven kazanmış, kazanma alışkanlığı edinmiş bu takımın içine sıçtın. neymiş efendim manchester united'da yapıyormuş. e be salak kendini kimlerle kıyaslıyorsun öyle? tabi ki adamlar yenildiğinde dünyanın sonu gelmez. çünkü yıllardır tutturdukları düzen bu zaten. ama sen bir türk takımının başındasın. ezeli rakibin haricinde şu ülkede kayda değer hiçbir başarı kazanan türk takımı mevcut değilken, avrupada kazanılan her maç bir moral, bir başarı iken sen tutup rotasyona gidiyorsun. bu hafta belediye ile berabere kalsaydın ne olurdu tahmin edebiliyor musun? yok edemezsin çünkü sığsın. elinde son yılların gelmiş geçmiş en iyi kadrosu var, alex gitmiş, takımı istediğin gibi yönetebilecek yetkilere sahipsin ama bir bok başarabildiğin yok. senin yerine beni koysalar zaten bu takım yine ilk ikiye girer. madem seviyorsun fenerbahçeyi, ya kendini şu takıma ver ya da bırak artık.
iyi transferler yaptığı söylenilen keklik direktörümüz.

stoch, sow, kuyt, meireles, yobo, andre santos, emenike transferlerine yerinde denmiş, tamam oraya kadar doğru.

fenerbahçe aykut kocaman döneminde sadece bu futbolcuları mı transfer etti?

Serdar + Topuz + Özgür + Salih + Bienvenu = yaklaşık 25 milyon hatta fazlası. bunun alınırken bi ton para verilip sonra bedavaya bırakılan özer'i var, oynadığı maçlardan sonra 'gökhan'ı satalım da oynasın şu çocuk dediğimiz' ama 1 ay içinde bitirip devre arası gönderdiği okan'ı var, daum kanat oyuncusu istediğinde aldığı gökhan ünal'ı var..

sırf kendi aldı ve o kadar para verdi diye takımdan kesemediği christian'a hiç girmiyorum.
kaderi 3 kişiye bağlı olan adam.

volkan 90dan çıkaracak, meireles 90 dk top kapacak, sow sürekli 90a takacak.

bunlar da insan, 3-5 hafta formsuzluk yaşayacak elbet bir gün.

o günü bekliyoruz büyük bir umutla..
(bkz: düz adam)
16 aralıktaki derbi öncesi 8 savunmacı ile mi oynasam 9 savunmacı ile mi diye düşünen teknk direktör.
Gülümseye tepki olarak doğmuş, kim bulduysa ağzına, düşüncesine sağlık, cidden ben çok güldüm *
insan merak ediyor;

teknik direktör aykut kocaman; futbolcu aykut-rıdvan-oğuz'un teknik direktörü olsaydı Fenerbahöe yine 103 gol atabilir miydi?

veya galatasaray karşısında ilk devre 3-0 mağlup durumdayken maçı 3-4e getirebilir miydi?

16 aralık 2012 günü galatasaray derbisi var.

maça çıkmadan önce bunu bir düşünsün lütfen.
16 aralıkta ki maçta en beraberlik alarak kalitesi konuşturacak olan hocadır ahanda buraya yazıyorum. Fenerbahçe sakatsız bu taktikle bu kalitedeki adamlarla kolay kolay gol yemez. Çoğunun Şampiyonlar ligi, uefa, dünya kupası, euro bilmem kaçlar tecrübeleri var. Mental olarak baskı altında dagılmayan bir takım olmasıda nedeniyle en az beraberlik. Heyecanla bekliyoruz maçı hadi bakalım.
düğün gecesi yaklaştıkça kız tarafı tarafından kendisine laf atılan kocaman adam. kedicikler, gidin de imparatorunuzun altına entry girin çünkü aykut hoca onu geçmiş durumda.

bu adam hakkında yazılanlara dikkatle bakıyorum da elle tutulur bir eleştiri yok. yok şunu oyundan çıkardı, yok bunu almadı gibi içi boş tenkitler var. gençleri oynatınca "bu maçta gençler onar mı?" yaşlıyı kadroya almayınca "sinsi"

fenerbahçeli olma nedenlerimden en büyüğüdür aykut kocaman. çocukluğumuzda geldi fenere (yıl 88), sayısız sevince boğmuştur bizi. şimdi de teknik adam olarak fenerbahçeyi yenilmez armada yapmak için uğraşıyor. bu amaçla değil aleks, stoch babası olsa acımaz. kendimden biliyorum çünkü, ben de olsam öyle yapardım fenerbahçe için.

adam olmayanlar bu adamı anlayamaz. anlamasın da zaten, fenerbahçeliler inansın yeter. cemaatçi, çıkarcı ve satılık kalemlerin gazına gelip boş beleş eleştirmesinler.
kireç gibi suratı olan adamcağız..
bugüne kadar tek bir maçı teknik direktörlüğü ile karşı taraftan alıp kendi takımına kazandırmamıştır..
korkak.

geleceği kazanmaya değil, kupa kazanmaya odaklı.

dün 1461 trabzon'un galatasaray'ı elemesinden ötürü 'ya biz de elenirsek' korkusundan dolayı yedek kadroyla veya karışık bir kadroyla çıkmaya cesaret edemedi.

bu yüzden kadroda (as veya eski as yeni yedek) 2 stoper 3 ön libero ve sadece 1 adet kanat oyuncusu var.

bu yüzden özgür, recep, salih oynamıyor.

çünkü 'hocaları doğru zamanı bekliyor.'

yani * kupa finalinin 90. dakikasını.

sonradan aklıma gelen edit: geçen sene de yarı finale veya finale gelen takımı son maçta değiştirmişti, kupayı kazanmış olmamıza rağmen haksızlık yapmıştı. bu defa erken başladı..
basın toplantılarında kuş beyniyle laf sokmaya çalıştığı fatih terim manchester deplasmanına 20 yaşındaki semih' le emre' yle çıkarken, geleceğimiz dediği salih' i, recep' i göztepe' ye karşı dahi oynatmaya cesaret edemeyen teknik direktör. vizyonunu siktiğim.