bugün

Ayasofya'nın müze statüsü kaldırıldı. Danıştay Ayasofya'nın müze yapıldığı Bakanlar Kurulu kararnamesini iptal etti.

https://www.sozcu.com.tr/...aylar-belli-oldu-5923145/

görsel

istanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından cami yapılan Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrildi. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve turistlerin istanbul’daki ilk uğrak yerlerinden biri olan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması uzun süredir gündemi meşgul ediyordu.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından 2016 yılında Danıştay’a dava açmış, Ayasofya’nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 86 yıllık Bakanlar Kurulu kararının iptalini istemişti. Dernek karardaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın da sahte olduğunu öne sürmüştü.

KARAR iPTAL EDiLDi

1934 tarihli Atatürk tarafından imzalanan, Ayasofya’nın müze olmasını öngören Bakanlar Kurulu kararnamesi iptal edildi.

Böylece bugüne kadar çıkarılan kararnamelerin de iptal yolu açılmış olacak.

Ayasofya’nın bir bölümü 1994 yılından beri ibadete açık ve 5 vakit ezan okunuyor.

Caminin müftülük tarafından atanan kadrolu imamı da bulunuyor…

--spoiler--

Sözcü..

--spoiler--

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun..
konunun özeti budur arkadaşlar.

''1934 tarihli Atatürk tarafından imzalanan, Ayasofya'nın müze olmasını öngören Bakanlar Kurulu kararnamesi iptal edildi.''

olay tamamen Mustafa Kemal Atatürk.

hüloooğğğ artık osmanlı eski ihtişamlı günlerine döndü. hasiktir cebimde 3 lira varmış gidip makarna alayım.
umurumda değildir tek umurum da olan Ayasofya'dan gelen yıllık 400 milyon tl gibi bir paraydı. olsun onuda öder bu ''eşek'' halk.... vergi falan gelirse şaşırmayın.
tüh büyük bir kozumuzu kaybettik dünya politikasında.
oleeey be artık yarın dolar 1.3 tl olur, işsizlik diye bi şey kalmaz, bu olağanüstü hamle karşısında virüs topraklarımızdan çıkar, çıkmasa bile bu hamle ile dünyanın en saygın okulları arasına girecek üniversitelerimizden biri aşısını bulur. şah-mat!
buyurun.

(bkz: 15 temmuz ayasofyanın açılışı)
Çok iyi oldu o bölgede hiç cami yoktu, cemaat camisizlikten kıvranıyordu.

Yalnız müzeyken girişler baya bir geçirmece ücretliydi, şimdi cami çıkışı zorunlu bağışla mı toplanacak para acaba?

Az çok demeyelim çamimise yardım.

Avizelerimiz mavizelerimiz her şeyimiz eksik paranızı esirgemeyin.
beklenen olaydı. gerçekleştiğini görmek, bu tarihi olaya şahit olmak güzel bir duygu
Suan istanbula bilet alip geliyorum.namaz kilcaz sonunda, allah razi olsun açanlardan.
O değilde cuma yardımları nezaman başlar acaba?yok artık açılıştada olmaz ya.
Henüz açılmadı danıştay topu iktidara attı. Al ben kararnameyi kaldırdım açabiliyorsan ac bir engelin kalmadı dedi. Bu kararın arkasında duracak ve gereğini yapacak olan iktidardır. Mahkemeler icraat makamı değildir. Göreceğiz bakalım açıp açamayacaklarını. Yalnız var ya bu kararın üstüne açılmazsa bu millet sizinle çok pis dalga geçer haberiniz olsun.
ümmete büyük bir müjdedir. cehapeliler rahatsız tabi.
Siyasal rant para rantini yendi.
Bomboş sözde kararımsı.
kahvede veresiye aldığı çayı içerken ayasofyayı dert edinen ülke gencinin dimağını........
Avrupadaki tüm camiler kiliseye dönüştürüldüğü zaman hülooğ diye bağırırsınız.

Zaten ben ibadethanelere karşıyım herkes evinde yapsın ibadetini.
akp o kadar koseye sikismis durumdaki gundemi dagitmak icin yapilacak en sacma hareketlerden birini yapti.
ayasofya hk yeni karar ile turist sayisinda kil payi azalma olacaktir, gelirlerden mahrum kalacaklar ki yine bir yol bulup namaz vakti disinda para ile iceri sokarlar turistleri belki; uluslararasi siyasette daha da koseye sikisacak, saldirganlasacak ve yanlizlasacaklar; ustune en onemlisi oy falan da getirmeyecek!
su an ayasofyagoygoyundan ziyade baro sisteminin katledilmesi ve hukuksuzluklar gundemde burada! nereleri ile gulecegini sasirdi millet!
isyerindeki depocu ingiliz bana neden boyle sacma seyler yapiyorlar, dun gece avukatlarin yerlerde suruklendiklerini gordum, polis siddetini gordum diyor! depocu ha! batida bir cok insan depocusu bile dunya siyasetiyle global konularla ilgili! bizim mahalle disina cikmamis amcalarin dij gujler yigenhim tadinda degil!
sultanahmet doldu mu ki ayasofya açıldı?
recep böyle demişti bir zamanlar, demek ki dolmuş, hayırlı olsun.
ayıp denen bir şey var, adamların kutsal yerini niye cami yapıyorsun, o kadar geliri niye çöpe atıyorsun, her dinin ortak mekanı yapabilirsin hem dünya barışı hem turizm açısından güzel olur ama neden bencillik yapıyorsun be Türkiyem, sadece birkaç oy için, onu yapacağına adam gibi ülkeyi yönet adil tarafsız bağımsız bir şekilde düzelsin ekonomin, yanlısı yanlışla düzeltmeye çalışmak çok komik.

ben utanıyorum, sizi bilmem.
siyasi şov. samimiyetten uzak seçim yatırımı. ama her şeye rağmen açılmasını istiyorum. lakin birkaç ay/yıl öncesine kadar ki söylemleri hatırladıkça bir türlü samimi bulamıyorum. Ayasofya açılınca dolar düşmeyecek, insanlar imana gelmeyecek, her şey düzelmeyecek, islam dünyası bizi beklemeyecek, tam ve özgür, bağımsız filan da olmayacağız. ama her şeye rağmen açılması gerekiyordu. bunun bilincindeyim lakin diğer yandan saydıklarımın da.
Kudurun amk.
Hayırlı olsun. Hayatımda bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. Bedava olursa en azında görmemiz için fırsat olur. Evet.
Sözde dincilerin sözde sevindirik olduğu durum.
Biz,kısık sesleriz...minareleri,
Sen,ezansız bırakma Allahım!
Ya çağır şurda bal yapanlarını,
Ya kovansız bırakma Allahım!
Mahyasızdır minareler...göğü de,
Kehkeşansız bırakma Allahım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allahım!
Bize güç ver...cihad meydanını,
Pehlivansız bırakma Allahım!
Kahraman bekleyen yığınlarını,
Kahramansız bırakma Allah'ım!
Bilelim hasma karşı koymasını,
Bizi cansız bırakma Allah'ım!
Yarının yollarında yılları da,
Ramazansız bırakma Allah'ım!
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
Ya çobansız bırakma Allah'ım!
Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!
(bkz: ekrem imamoğlu zamanında olmuştur)