bugün

allah'ım sen aklıma mukayyet ol...!!!

ayasofya'daki freskler, yüzler, suretler ve ikonalar namaz kılınabilmesi için lazer ile kapatılacakmış.
bu fresk ve ikonaların sadece yüz bölgeleri lazer ile kapatılacakmış.

yani bir melek freskinin sadece yüz bölgesini kapatacaklar, ama kanatları görünür olacakmış.

ne için yapılıyor bunlar?
namaz kılınması için.

ulan 1500 yıllık fresk ve ikonalar var orada.
normalde fotoğraf bile çektirmiyorlar sırf bu eserler zarar görmesin diye.
ama bizim aklı evveller, fotoğraf dahi çektirilmeyen fresk ve ikonaları lazer ile kapatacaklarmış.

tekrar ediyorum, lazer ile...

bunu nasıl yapacaklarını şu an kendileri de bilmiyor gerçi.

haberde bahsedilene göre; "Bunun için özel bir sistem üzerinde titiz bir çalışma yürütülüyor" muş.

özel bir sistem ve titiz bir çalışma.
tam akp'ye göre bir iş.

içim daraldı.
düşünsene ayasofya diyanet'e devredildi ve diyanet işleri görevlisi namaz vaktinde 1500 yıllık fresk ve ikonalara lazer tutup orada namaz kılınmasını sağlayacak.

bir diyanetçinin elinde bir lazer ve 1500 yıllık bir tarih var.
sonuç sizce ne olur???

kaynak;
https://t24.com.tr/haber/...isikla-kapatilacak,890183
Alıştık artık her şeye. Tarihe de tarihi eserlere de saygı yok. Tepki göstersek terörist, fetöcü, chpli falan oluyoruz. Halbuki hiçbiri değilim.
Ayrıca resimlerin bir zararı olacağını düşünmüyorum. Niyet ve kalp önemli. ibadetini yap, duanı et çık.
Adamlar insan, doğa, tarih ve hayvan katili.

iki yakası gelmez bir araya bu ekibin.
Eee gelip kaza namazı mescit namazı kılacaklar ne olacak dayı şu lazeri aç da Bi namaz kılak mı diyecekler puhahaha.
diyanetten daha mı iyi biliyorsunuz dedirten durumdur. yazık.
Tengir in derdi orada namaz kılınacak olması. Ama ne acı ki çıldırsa bile o namazı canlı yayında izleyecek.
Umarım o güzelim fresklerin sonu diğer restorasyonlarda mahvedilen eserlere benzemez.
Taliban zihniyetinin yeni marifetidir.

Birisi de kalkmış niyet mühim diyor! E öyleyse neden bu rezillikler? Niyetinizden emin değil misiniz?
RTE: yemişim tarihinide, freskinide... Oy geliyor,oy !!!!!
Moskovaya ayar verdiler anlaşılan, yoksa bizi istikametimizden saptıramazlar dedikten sonra ayasofyayı camii olarak açmak sadece oy ve siyaseten olur.

Düşen rus uçağı, öldürülen konsolos, s 400 anlaşması, 33 askerimizin şehit edilmesi, bakınız hepsinde rus oyunu var.

Yani ben sadece bir ampül yaktım. Belki beyinleriyle düşünmeyi bilenlere bir ışık olur.
Hazreti isa müslümanların kabul ettiği bir peygamber değil mi?resimlerinin gozukmesinin ne sakıncası ki.
Ayasofya veya o dönemlerde kullanılan renk elde edilirken istifade edilen materyaller organik olarak elde ediliyordu.
Bunun için forograf çekimlerinde flaş kullanılması müzelerde yasaktır.
Işıklandırma bile sergilenen ürüne zarar vermemesi için müzelerde azami dikkat edilir.
Mekan içinde (tarihi yapılarda, müzelerde, sergilerde) tripod kullanımına bile zemin, devrilme ile eserlere verilecek zarar düşünülerek izin verilmez.

Flaş konusuna değinmeye, fotonlar mor ötesi vb konularla işi uzatmayalım.

Bugün elde edilen ve inorganik olarak hayatımızda yer alan çoğu renk eşyalarda zamanla nasıl sönüyor değişiyor.
Resimler tablolarda bunu görüyoruz.

Eğer lazer ışığını ayasofya içine sokarsanız, lazer ışığının organik doku yapı üzerinde zararını hesap edin.
Flaş, 5 yaşında bir Çocuğun size yumruk atması ama lazer de profesyonel ağır sıklet boksörün size yumruk atması gibidir deyim de anlayın.

Peygamber doğmadan önce yapılmış bir bina, buraya lazer veya yazı asmak için bile bir çivi çakamazsınız.
Bu lazer konusunu kim akıl etmiş bunu kim düşünmüş?
Resim sfenks mozaik vb eserleri yaparken kullanılan Organik materyaller düşünülürse...
Bunların üzerine lazer tutmak...
Bu insan aklına hakaret olur.
Lazeri boşverip üstüne örtü örtsünler. 1500 yıllık tarihi eser yok edilemez.
lazer ile kapatmak konusundan zerre bir şey anlamadım. ama konu ışığın eserleri eskitmesi ise bu lazer zıkkımında uv ışını yoksa bir şey olmaz eserlere. bu adamlarda mal değildir herhalde bi uv filtre koyarlar.
kendim bizzat müze aydınlatması yaptığım için biliyorum. uv'den ayrıştırılmış ışık kullanılır. fakat hale lazer ile nasıl kapatılacak çözemedim. bir tür ışık oyunu herhalde.
Bunların tarihi korumaktan anladığı şey, eserin üstüne çimentoyu boca etmek. Lazer mazer boş laf bunlar.
"Ayasofya yi nah açarlar"dan, "freksleri lazerle kapatacaklarmis allahim sen aklıma mukayyet ol"a.

Tengir i yakında ayasofya da saf tutarken görürseniz şaşırmayın.
Hobaaaaa.
görsel
(bkz: disko)
Ulan bizim fresklerimiz bizim camimiz, Sanane tengir. Beğenmeyen Yallah Yunanistan'a hadi bakem.
Bu siyasal islamcilar niye tarihe doğaya yeşile maviye düşmanlar.
Dokunmadığımız bir Ayasofya kalmıştı. Onu da yok ederler artık.
ayasofya'nın bir kaç sene sonra sinagog olacağını düşünüyorum.