bugün

Kontorland, snopy tarzı dandik oyun araç gereçleri üreten firma. Geçen gün yokluktan ve bizim yurttaki arkadaşların canının pes çekmesinden mütevellit en yakın avmye girdim, bilimum 5. kalite kol modeli arasında kendileri en ucuzu oldukları için bu beyefendiden 2 adet satın aldım. 20 + 20 = 40 papel.

Şimdi olay sadece para mevzusu değil tabiki. Ben ki bilgisayarında crackli bir oyun dahi bulundurmayan adam, kalkıp niye en boktan kolu alayım dmi ? Arkadaş bunu bana değil logitech'e microsoft'a söyleyeceksiniz. 2 sene önce gittim güzel, kaliteli marka diye logitech f710 mudur nedir ondan aldım. Tetiği desen kamyon amortisörü gibi sert, tasarımı desen herhalde kürek gibi elleri olan insanlar için tasarlanmış böyle tombul tombul. Bana ters abi böyle aletler. Bana standart ps3 kolu tarzında kol lazım. E bunu da sanıyorum üreten üç firma gördüm şimdiye kadar, kontorland, snopy ve bu. Sıkıntı yok yani kardeş oynarız her türlü ...

Gelelim kolun performansına, kolun tek artısı kablolu olması, iyi ki kablolu almışım harbiden, bunların kablosuzunu alanların falan yorumlarını okudum, 1 metreden çekmeyeni mi dersiniz, 1 saniye lag olanı mı dersiniz ... Çekilecek dert değil.

Eksi olarak dönen muhabbet de efendime söyleyeyim klasik start tuşu yerine selectin çalışması, fifada falan sağ analogun çalışmaması vs. Bunun da çözümünü buldum, iki aşamalı bir çözümü var, buraya da yazıyorum muhtemelen snopy tarzı diğer kıytırık kollarda da işler aynı yöntem.

a) Sağ analogu ve diğer tuşları sisteme tanıtmak :

1- windows tuşu (sol en alttaki tuşun bir sağındaki) ve r ye aynı anda basın.
2- çıkan boşluğa regedit yazıp enterlayın.
3- çıkan yerden sırasıyla HKEY_CURRENT_USER ardından System ardından CurrentControlSet ardından Control ardından MediaProperties ardından Joystick ardından OEM'e çift tıklamak suretiyle girin.
4- burada VIDbilmemkaç gibi 1-2 tane klasör göreceksiniz teker teker basıp sağda OEMName olanı bulun.
5- OEMName olanı bulunca, sağda OEMName ye sağ tıklayıp değiştire basın.
6- Çıkan boşluğa Hama Flashlight Pad (H büyük F büyük P büyük harflerle) yazıp tamam diyin.

b) Sağ analogun yön ayarını yapmak :

1- Az önce kullandığımız VIDbilmemkaç lı klasöre sağ tıklayıp yeni anahtar diyin. Adını da Axes (A büyük) koyun.
2- Aynı şekilde Axes klasörüne sağ tıklayıp yeni anahtar diyin. Adını da 2 koyun.
3- Yine Axes klasörüne sağ tıklayıp yeni anahtar yapın. Adı da 5 olsun.
4- 2 isimli klasöre çift tıklayın. Sağdaki boş alanda sağ tıklayıp yeni ikili değer oluşturun. Adını Attributes (baştaki a büyük harfle) yapın. Değerini de 00 00 00 00 01 00 35 00 yapın.
5- Bu sefer 5 isimli klasöre gelip çift tıklayın. Sağdaki alanda yine sağ tıklayıp yeni ikili değer oluşturun. Adını yine Attributes (baş harfi olan a büyük) yapın. Değer kısmına da 00 00 00 00 01 00 32 00 yapın tamam deyin.

Bu kadar artık 20 liralık boktan gamepadiniz sanki safkan bir xbox 360 koluymuşcasına çalışacaktır.

Ha buradan niye maksimum ömrü 2 ay olan boktan kollara para veriyorsunuz, 20-30 daha verip kablolu logitech alsanıza diyen arkadaşlara eserimin 2. paragrafını baştan okumalarını tavsiye ediyorum.