bugün

teizmin sonunu getiren soru... bir gün bluevelve'in bunu başaracağını biliyordum.

yalnız niye auschwitz onu çözemedim. dünya bir soykırımlar, tecavüzler, cinayetler dünyası değil mi? cehennemle cennet, henüz birbirinden ayrılmamış vaziyette dünyada yaşanmıyor mu?

auschwitz ne alaka?
tanrıyı sorgulamak.

tanrı diyor ki, ey türk milleti, avrupası, amerikası hatta afrikası nazi belasıyla cebelleşirken sen neredeydin?
tanrı tarihi insanoğluna armağan etmiştir. tarihten sorumlu insandır, diye düşünürsek insan bilincini taçlandırmış olmaz mıyız.
kim bilir.
zaman zaman insanın aklına gelir. dünyada şu zamana kadar gelmiş geçmiş onca acı yaşanmışken tanrı neden bunlara müdahale etmiyor diye. haklıdır da bu soruyu sormakta. benim de hep aklımdadır, bırak geçmişi bugün bile afrikada 10 saniyede bir çocuk hayatını kaybediyor hem de acıların en büyüğünü çeke çeke, açlıktan ölerek. çocuğunun açlıktan ölmesini gören annenin çektiği acıyı düşünebilen yada hayal edebilen var mı? yani günahsız küçücük çocukların bu halde olmalarına kim dayanabilir? insanın çoğu zaman isyan edesi gelir. ancak elden bir şey gelmez. benim temennim odur ki eğer tanrı varsa ki ben olduğuna inanıyorum ya da inanmak istiyorum. o halde bunların da bir açıklaması illa ki vardır. bunu ama malesef şimdi bilmemiz mümkün değil. tıpkı ölümden sonraki hayatla veya hiçlikle ilgili bir şey bilmediğimiz gibi. son olarak çok dinle iç içe olan biri değilim ancak bakara suresinin bir ayeti çok güzeldir. gerçi bu durumu açıklamaya yetmez ama sonuçta bu da birçok bilinmeyen şeyden yalnızca bir tanesi.

--spoiler--
Olur ki hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinizedir ve yine olur ki sevdiğiniz bir şey sizin kötülüğünüzedir. Siz bilmezsiniz Allah bilir.
--spoiler--

ayrıca antitez olarak şunu söyleyebilirim ki, o da tanrı eğer böyle durumlarda müdahale edecek olsaydı o zaman insanın hür iradesinin bir anlamı kalmazdı. yani dünyanın dine göre varoluş amacı söz konusu olmazdı. bana kalırsa da dünyaya müdahil bir tanrı yok. insanlar ne yapıyorlarsa kendi başlarına kendi iradeleriyle yapıyorlar. bunun sonucunda oluşan olumsuz sonuçlar ise tanrıyla değil insanın rezil, açgözlü, birbirini öldürmek konusunda hayvandan bile aşağılık olmasıyla alakalı.

son olarak bu başlık bana yüzüklerin efendisini hatırlattı. theoden'in aragorn'a söylediği sözler aklıma geldi.

--spoiler--
Batıağıl düştüğünde Gondor nerdeydi! Her yanımızı düşman sardığında Gondor nerdeydi!
--spoiler--
insanın dünyada hür iradesiyle bulunduğunun kanıtıdır, kendi belirler cennetini, cehennemini
cehenneme gitmesi gereken insan cehennemlik olduğunu bu dünyaada belirler
imtihan denilen olgu budur .
sodom ve gomore'de millet birbirine kayarken vardır ama auschwitz'de yahudiler, srebrenitsa'da müslümanlar ve bilumum yerlerde insanlar katledilirken nedense yoktur.
ateistlerin en anlaşılmayan tepkileridir.

olum, katliam sözkonusu olunca mı hatırlıyorsunuz tanrıyı?

evrim bu. evrimin suçu. evrimin suçu olamayacğına göre, bir gereği. güçlü zayıfı ezer. sellection naturelle... çaktın köfteyi?
ateizmin, ''kötülük sorunu ve ya tanrının zalim olması '' fikriyle ıkına ıkına mantıksal zemin aradığı argümanlardan biridir. değişik varyasyonları da mevcuttur. etiopyada insanlar açlıktan ölürken tanrı neredeydi, tanrı varsa insanlar depremden neden ölüyor, dinozorlar günümüzde hala niye yok, alp er tunga neden öldü, acun neden ıssız kaldı gibi uzatılabilir kanımca.

bunun müsebbibi darwindir aslında. kötülük sorunu üzerine düşünüşlerini arkadası hooker'a yazdığı mektuplarında bulmak mümkündür. misalen bir insana yıldırım çarpmasını, tanrının bunu neden yaptığına yoran ve bu yorumu zalimlik olarak algılayan bir düşünce sistematiği geliştirmiştir darwin. sonucunda da vay sen misin üzerimize yıldırımdı, afetti, kasırgaydı gönderen deyip yoksun lan sen, inanmamıyom sana demesiyle başlamıştır bu süreç.

tabi bundan etkilenen, sorgulama fakiri arkadaşlarımız olmuştur elbet. saygı duyarız kendilerine. tanrı neredeydi sorusuna gelince.

o heryerdeydi. ancak kötülüklerin var olması tanrının zalim olmasından değil, iyilerin sessiz kalmasından kaynaklanıyordu.

(bkz: allah haktır)
auschwitz'deki barbarlıkları işleyen kitaplar okuyup filmler izlediğinizde kan beyninize sıçramış halde sorduğunuz soru.

Soran insanlar haklı: Öyle iğrençlikler, keyfi işkenceler yapılmıştır ki okunması izlenmesi hiç tavsiye edilmez, ruh sağlığınızın tepetaklak olması gayet mümkündür. Siyam ikizlerinin birbirlerinden canlı canlı ayrılmaları halinde ne kadar yaşayacaklarını merak edip bıçakla sırtlarından kesen vahşi doktorlardan bahsediyoruz burada. Veyahut dört yaşındaki çocukları ikinci kat balkonundan tekrar tekrar aşağı atıp beşinci seferde gözü çıktı onuncu seferde kafatası parçalandı diye notlar alan gözlemcilerden.

Bir başka tiksindirici nokta da, bütün bunlar olup biterken Tanrı'nın dünyadaki elçilerinden isa peygamberin kilisesi Vatikan'ın seyirci kalmasıdır, hatta bu soykırımdan maddi kar elde etmesidir.

Hitler'in gücünden tırsan Vatikan ve Papa ilk önce Hitler'le saldırmazlık paktı nevinden bir anlaşmaya varmışlar bunun karşılında Yahudilerin katledilmesine cevaz vermişlerdir. Daha ilerleyen günlerde, katliamın meşruluğu yönünde demeçler vermeleri (veya en azından sessiz kalmaları için) Naziler, Yahudilerden ganimet olarak aldıkları, dişlerinden erittikleri altınların belli bir yüzdesini Vatikan'a vermiş, altınlar, Alpler'den italya'ya geçen gizli dehlizler yoluyla Vatikan'a iletilmiştir. Vatikan hala bu kanlı altınların üzerinde oturuyor.

Anlaşılan Vatikan, Tanrı'nın pek sesini çıkarmayacağını biliyordu.
ölen de öldüren de insandır. bunların hepsi insanın kendi seçimleridir. o gün orada öldüren tarafta olmayan/olmak istemeyen insanlar da bu seçimlerle olmamıştır. allah bize özgür irade verirken herhalde olacakları biliyordu. iş kötüye sarınca el atsaydı, kuklaya dönerdik.

(bkz: her şey seçimlerin sonucu oluşur)
pompei de insanlar birbirini zikiyo diye insanları taşlaştıran ın yine insanlar birbirini öldürüp ırzına geçerken türlü şeyler yaparken ortalarda olmamasıdır. ben şunu anlarım insanı öldür, peygamberi öldür, sat, haram ye ama adam gibi seviş ki taş olmasın. bu başlığın ve yazılanların aklıma getirdikleri budur.

ayrıca aklıma aman tanrım filminde jim carrey' nin oynadığı bruce karakteri ile tanrı yı oynayan morgan freeman'ın arasında geçen konuşma geldi.

--spoiler--
tanrı:insanların dularını isteklerini görmezden gelemezsin
bruce: ne yani tanrı tatil yapmaz mı?
t: karanlık çağlar diye birşey duymadın mı sen?
--spoiler--

belkide o zamanlar da tatildedir olamaz mı?
Dunya uzerinde yapilan her iyiligin ve her kotulugun sorumlusunun insanin oldugunu bilmeyen aptallarin soracagi bir soru.

Yapilan her kotuluge 'yaratici' mudahele etseydi herhalde buraya dunya demezdik dimi. 'cennet' derdik.
(bkz: angel of death).
hiçbir yerde değildi. hiç olmadı.
--spoiler--
pompei ile sodom gomore ile ilintilenmeye çalışan ezik düşünce.
beni kötü konuşturacaksın evladım !
birbirine uyduran erkeklerden sağlıklı bir nesil çıkmaz, evrimsel süreçte bu sağlanmalıydı ve sağlandı. kalçandaki lobları kullanacağına beynindekileri kullan biraz !

misyoner sitelerden toplayıp toplayıp başlık açmayın daha dünkü yetmesiniz amk. kötü konuşturmayın beni.
--spoiler--

yazma demiyorum hobi olarak yine yaz ama saçmalama.
--spoiler--
evrimsel süreçte bu sağlanmalıydı ve sağlandı.
--spoiler--

Hz Darwin diye espri yapıp birbirlerini pohpohloyanların "evrimsel süreç"ten bahsetmelerine gülsem mi ağlasam mı bilemediğim başlık.

Ne dediğinizin, neyi savunduğunuzun da farkında değilsiniz.
çünkü tanrı, hala daha algılayamadığınız şekilde müdahele etmez. sizi izler, ne yapıyorlar diye. sizi birbirinizle sınar. ister bir milyon, ister bir kişi öldür bu sınavdır. mucizevi güçlerle bir önleme girişimi yoktur, olsa da siz görmezsiniz. kutsal kitaplarda bahsedilen pompei'yi, o zamanlarda yaşasanız hiç de böyle bir hikmet olarak almazdınız. sıradan bir yanardağ felaketi olarak görürdünüz.
tanrının katledildiği bir kamptı auschwitz.

tanrı inancı ile daha iyi bir dünya için demişti hitler. suçları, tanrının gönderdiği söylenen üç dinden yanlış olanına inanmaktı o masum insanların.

tanrı yanımızda değil, içimizdedir. ve nazilerin içinde tanrıyı ya da insaniyeti aramak darwin'i maymun olmakla suçlamakla aynı kategoridedir.
ateist zırvası.

geçenlerde ayak serçe parmağımı kapıya çarptım, hala acıyor... valla. şimdi soruyorum kendi kendime; ben ayağımı kapıya çarparken tanrı nerdeydi. neden müdahale etmedi... neden engellemedi.
nazilerin tanrısı onlarla beraberdi ve soykırımı destekliyordu. nazilerin tanrısı, şüphesiz şöyle düşünüyordu: "yahudiler, çingeneler ve diğer aşağılık insan toplulukları daha iyi bir dünya için yok edilmelidirler. adil olan, ahlaklı olan, gerekli olan budur".

yahudilerin ve çingenelerin tanrısı ise öte dünyada onların yanındaydı: "bu dünyada yaşadığınız acılara sabrediniz. öte alemde gerçek adaleti sağlayacağız".

(bkz: herkes tanrısını kendine benzetir)
dogrusu "dunyanin herhangi bir yerinde insanlar zulum gormekteyken ben neredeyim*" olmalidir.
yaratan mekandan, zamandan münezzehtir. münezzeh olan, her yerdedir.

şeytanın, "allah varsa bu uçurumdan at kendini" sözlerine karşın, hz. isa bile, "allah sınanmaz" demişken biz kim oluyoruz da bunu tartışıyoruz. benim inancım bana bunu emretmiyor.
bak kardeşim.

tanrı bazı insanları sadece kötülük yapsın diye yaratır.

bazı insanları da iyilik yapsın diye.

örneğin kötülük için doğmuş bir insan bir kızın başını keser, ya da bi darbe yapar onca insanın günahına girer ama marmariste keyif çatar, ne bileyim en basiti lotoyu 4, 6, 8 kere tutturur ve bu adamların şansı hala yaver gider.

ama sen yolda bir para bulursun cebinden 10 misli para çıkar. bakkaldan bi sakız yürütürsün anında enselenirsin,, birinin canını yakarsın hemen karşığında kolunu bacağını kırarsın gibi gibi.

ben mesela garsonluk yaparken 3 5 götürüyodum. * ama sonrasında araba kazası yaptım cebimden 10 misli para çıktı.

yani ; bazı insanlar diğer insanları sınar. tanrının sistemi böyle işler. yapacak bir şey yok.

zorunlu tanım : tanrının sistemidir.
slayer ın gitarının telindeydi. *
(bkz: angel of death)
" israil şu an anamızı sikerken, allah neden hitlerin yenilmesini sağladı ? " da dedirten durum.

not: "Bir gün gelecek bütün yahudileri öldürmediğim için bana küfür edeceksiniz" Adolf Hitler.
* *
"Yeryüzündeki tüm kötülükler yahudilerde vücut bulmuştur, onları yok etmek Allah'ın bize verdiği bir görevdir. Bir gün öldürmediğim her yahudi için bana lanet okuyacaksınız" diyen bir hitler, ve nazilerin yaptıklarını, yahudilere karşı da geldi diye meşrulaştırmaya çalışan bir islam devleti önderimiz varken(evet ahmedinejad) cevabı çok aşikar olan soru. elbet nazilerin yanındaydı allah. hele hele hitler'i ve nazileri ateist sanan embesiller var, çarpılırsınız.