bugün

inanç sahibi insanlar nedense ya dinler yalansa kısmını hiç düşünemiyorlar, çünkü körü körüne bağlanmışlık, adanmışlık, sorgulamamazlık, kabul edememezliği yanında getiriyor inançlar.

kardeşim sen git istersen tuvalet kağıdına tap, bana ne? adalet dediğiniz şey fanilerin temennisi.

bu mantıkla nasıl olsa öteki dünyada adalet sağlanacak diye bu dünyadaki hapisleri de kaldıralım, cezaları da boş verelim.

bu da şuradan geliyor, sen allah'ın yarattığı kulun yaptığı davranışlara göre nasıl cezalandırabilirsin ki? nasıl olsa allah yaratmadı mı, adaletini de o vermeyecek mi? eee sen neden burada gücünü kullanarak cezalandırıyorsun sana göre suçlu olanı?

sen allah mısın?

o zaman birine ceza vermek allaha şirk koşmak demek değil midir?

boş bir inanca sahipsiniz tamam da inanmayana da karışmayacaksın, ne düşündüğüne saygı duyacaksın.

mesela ben de inançlıların manevi boşluktan ötürü inançlı olduklarını düşünüyorum.

yani biraz malsınız ama bunu söylemiyorum değil mi?
"bu mantıkla nasıl olsa öteki dünyada adalet sağlanacak diye bu dünyadaki hapisleri de kaldıralım, cezaları da boş verelim."

hala boş konuşuyorsun canım, o kadar şey yazmışım aradan ya varsa kısmı ile ilgili yorum yapıyorsun.

ben de diyorum ki, madem öteki dünya var, madem yaptığın yanına kar kalmayacak, o halde bu dünyada cezalandırma yoluna gitmek allaha şirk koşmak değil midir?

sen buna cevap verecek misin yoksa saçma sapan yorumlara devam mı edeceksin?

ben inanmıyorum, ya varsa kısmını da düşündüm zaten, sen varsa kısmını neden sadece islam olarak görüyorsun ki? neden başka bir din gerçek olmasın? hadi tamam islam doğru diyelim, sonuçta her türlü cennete gitmiyor muyum? ee yaptığım kötülüklerin (ki muhtemelen senden de iyi bir insanım) cezasını çekeceksem burada seni ilgilendiren nedir? zararlı çıkacaksam da ben çıkacağım ama konu bu mu?

neyse, inançlı insanların genelde ufku dar oluyor, geniş yelpazede bakamıyor.

diyorum ki, madem ahirette adalet var, bu dünyadaki adalet sistemini yok etmemiz gerekmez mi?

sen allah mısın?
karşılıklı cevap vererek konuyu uzatmak istemiyorum ama...

bunu allah bilir deyip de allah şöyle yapar böyle yapar diye nasıl yorum yapabiliyorsun? allahla mı konuştun, kesin bilgi mi?

bütün dinleri araştırsan en hak dinin islam olduğunu göreceksin demiş arkadaş, sen bütün dinleri araştırdın mı? 4-5 bin civarında din var da dünyada, hani bunların hepsini araştırıp da bu yorumu yapıyorsan tamam, ancak kuranı bile okumadan ahkam kesiyorsan kendi inancına göre en büyük günahı işliyorsun demektir.

bana göre de en hak dini hümanizm, aksini nasıl kanıtlayabilirsin? neye göre hak mesela? kıstası nedir islam'ı hümanizmden daha iyi olduğunu kanıtlayan? ya da neden budizm değil de islam?

size ilk oku demiş kitap okumuyorsunuz, dünyada kaç farklı inanç var bilmiyorsunuz, araştırmıyorsunuz, soruşturmuyorsunuz, varsa yoksa temel kalıplardan çıkamayan sığ bir bakış açısıyla konuşuyorsunuz.

ben gitmişim tüm semavi dinleri araştırmışım, saçma bulmuşum ateist olmuşum, elhamdülillah müslümanım diyen ama kuranı okumamış bir sığ gelip beni eleştiriyor, ahkam kesiyor. ben buna ayar oluyorum işte.

git bütün dinleri araştır diye öğüt veriyor bana ya, sen git araştır bence, ben 20 sene önce falan araştırmıştım zaten, ondan doğru yolu buldum.
görsel
Dini inancı değişen kişinin öldürülmesini emreden bir dinin mensuplarına dert olmuş anlayıştır. islamdan adalet örneği vereyim benim kardeşimi öldüren kişiyi para karşılığı affetme hakkım var ne güzel adalet değil mi? Dur dur bir de şu var benimle aynı inanca sahip olmayan insanları köleleştirip mal gibi alıp satabiliyorum vay be çok adilmiş!
Adalet doğa ile ilgisi olmayan soyut bir düşüncedir sadece.
adaleti vicdanı olabilir. yaratıcıdan korktuğu için zoraki adaletli olmaya çalışan birisinden tabii ki yeğdir.
yaratıcıdan korkuyormuş gibi yapıp adaletli olmaya çalışan birisinden de yeğdir.
adaleti yaratıcı için diğer tarafta bir mükafat veya ceza kaygısı için değil olması gereken bu olduğu için kendi çapında uygulamaya çalışır.

"ateist önderleri" ne demek bilmiyorum açıkçası ama bir lider sizin deyiminizle bir peygamber ihtiyacı yoktur ve birisinin yaptığı kötü bir davranış onun kendi hatasıdır.

hristiyan bir lider katliam yapınca tüm hristiyanlar suçlu mu olur?

son olarak, kaldı ki madem bir yaratıcıya inanıyorsunuz ateisti de o yarattı. bırakın o uğraşsın.

ateist falan değilim.
dogmalara dayanmayan hukuk kuralları "ilahi adalet" anlayışından uzak olduğu için işi bu dünyada görme çabası daha başarılı olur. sonuçta daha mirası bile düzgün pay edemeyen dinlerden bahsediyoruz abidin. ne dini, ne adaleti?
herşey insanın içinde bitiyor. ateizm bir kurum yada kuruluş değildir. kanunları , kuralları yoktur. ateizm'de ahlak yoktur, vicdan yoktur, adalet yoktur demek ahmaklıktır. inanan yada inanmayan insanların iyi yada kötü insan olmaları tamamen kendi seçimleridir.

kaldı ki, madem kutsal kitaplar ahlak dersi veriyor, neden o zaman insanlar suç işliyor, hapise giriyor? küçük bir düşünün ve oranlama yapın kafanızda. sizce içeride ki insanların yüzde kaçı müslüman, yüzde kaçı ateisttir?

kutsal bir kitaba inanıyor diye insanın düzgün bir insan oluyor olması safsatadır diyebiliriz o halde. ve kutsal kitap sana günah işlediğinde bunun cehennemde hesabını işkence ile soracak diyor diye günah işlemiyorsan, bu da iki yüzlülüğün alasıdır. içinde kötülük varsa ve kendini sırf cehennem azabı yüzünden alıkoyuyorsan; s.ktr git senden daha insan olmamıştır.
Ateizmde kurallar ve kanunlar yoktur ki.. Ateist insan, kendi kişiliğinin özünde bulur adaleti, ahlakı ve diğer evrensel değerleri.. Vicdanını dinler yani.. Bir ateist ahlaksız da, adaletsiz zalim de olabilir.. Bir müslüman da bu özelliklere sahip olabilir.. Yok mu sanki.. Var?? Onlar Müslüman değil diyemezsin, adam müslümandır, islamın bütün şartlarını yerine getiriyordur ama kötüdür, ahlaksızdır.. Kendine hâlâ müslümanım ben, dinimin gereklerini yerine getiriyorum diyordur.. Bayağı müslümandır bu kişi..

Ateistler, bir kitaba bağlı kalarak ahlakı ve adaleti bulmaz yani.. Karakterinde ve özünde bulur tüm iyi şeyleri.. Dini ve tanrıyı reddiyor, o zaman bulamaz gibi bir şey, söz konusu değildir.. Gayet de bulur. Çok gördüm böylesini.
(bkz: insan Hakları Evrensel Beyannamesi)

benim için budur, bütün dini kitaplardan çok daha insancıldır.
ateizmin adalet anlayışı, müslümanın adalet anlayışı diye bir şey yoktur.

adalet, merhamet, hoşgörü, sevgi, saygı falan tamamen bireyseldir.

bütün insanları işin içine katarak genelleme yapılmaz.
"ilahi adalet diye adaleti göklere çıkardılar ki yeryüzünde ondan söz edilmesin"

Ali şeriati.