bugün

haklı önerme.
feminizm koca buluncaya kadar, komunizm parayı buluncaya kadar, ateizm uçak düşünceye kadardır.
uçak düşmesine ölümünü anlamasına neden olacak herhangi bir olay olabilir.
Nitekim ablamız ne demişti;
(bkz: muhammedin allahına sığındım)
dönekliği genlerinde taşıyan eskiden feto şarlatanını peygamber sanan makarnaya kömüre kişiliğini satan muhafazakar söylemi.
(bkz: ooo tespit)
çok güzel bir örnektir.

ateizmi modernlik sanıyor ahlaksızlar.
katılmadığım varsayımdır. Bizzat kendim yaşadım, hava çok bozuktu, uçak deli gibi hareketler yapınca, uçaktan çığlıklar yükselince, düşeceğine emin oldum ve ailemi ve sevdiklerimin ölümüme nası üzüleceğini düşündüm. Son olarak da yanımdaki hatunun elini tutayım bari dedim. Aklıma zerre kadar öbür dünya falan gelmedi.
mühim olan ölümden değil ölümden sonrasından korkmaktır. öleceğini anlayan insan dünya hayatının fani olduğunun farkına varır ölüm gerçeğiyle yüzleşince hayatın bir bilgisayar oyunu olmadığını anlar ve aklı başına gelir. inşaallah geç olmaz.
(bkz: her canlı ölümü tadacaktır)
güldüğüm önermedir. Salaklığınıza gülüyorum. 15 16 yaşında filan mısınız siz? Hala, hayata biz neden geldik sorusunu sormadınız mı kendinize? Bir tanrı var mı yok mu, varsa da neden görünmüyor diye aklınızın derinliklerine inmediniz mi? Yoksa, babam, annem öyle işte o yüzden ben de Allah'a inanıp doğru yolu buldum kafasında mısınız. Gerçi buradan bakınca annenizle babanızı taklit ediyormuşsunuz gibi geliyor.

Ateistler uçak düşerken iman edermiş vs. Lan kamil ne alakası var. Sizin Allah dediğiniz şeye ben inanamıyorum, inanmak zorunda da değilim, ister uçak düşsün, ister bomba. ister ölümün eşiğinden saliseler ile kurtulayım. Yaşadın da mı söylüyorsun ? Evet yaşadım. karlı soğuk bir günde erzuruma yolumuz düştü, patika yollarından geçerken, araba tepeden bir kaymaya başladı. Aşağısı uçurum. Yavaş yavaş ölüme gidiyoruz kuzenimle.

senin kafanda olsam şehadet getirip ölmeyi filan beklemem lazım değil mi. Yok işte öyle olmadı. Dedim ne yapabiliriz, arabadan atlamak en doğrusu gibi geliyor ama bu seferde kar denilen etken var, üşeyecen kimse yok zor yani. Bunu 3,4 saniye içinde düşündüm. Aşağıya doğru kayarken arabayı çevirebilir miyim dedim kendi kendime. Önce hafif gaza asılıp sonra da ani bir fren yaparak direksiyonla beraber çevirdim arabayı.

Her neyse, herhangi bir düşünceye çok bağlanmak, körü körüne dediklerini kabul etmek benim tarzım değil. Ha diyeceksin ateistlik için ne düşünüyorsun. Ben bilimsel düşünüyorum, akılcıyım, sorguluyorum, sorgulayacağım da. Yarın öbür gün, tanrı ile alakalı bilinmeyen bir şey bulunur, tanrı kendini gösterir, sizi ben yaptım, ahanda bakın bir daha yapıyorum gibisinden bir şey söyler, görürüm. Neden inanmayayım. Aklım bana o yolu gösteriyor çünkü. Neyse, öyle çok emin olmayın siz gene de. Her ateist öyle düşündüğünüz gibi değil.
ateistin problemidir.
uçağı düşüp öldüğü için salyalarını akıtıp sevinen yobazları cennetlik yapmaz.
aile veya mahalle baskısıyla bir dine inanmış kişilerin, kesin olarak dinlerinin gerçek ve doğru olduğunu düşünerek, dünyanın geri kalan en az %70'lik kısmına aptal muamelesi yapanların, kafalarında ateistler hakkında oluşturdukları hayaldir.

herhangi bir dine inanan insan, bir hayali, hayatının tam ortasına koyduğuna ve bunu var gücüyle savunduğuna göre; üstteki yargı gibi "muhteşem" başka yargıları da bulunacak ve hepsine kesin olarak inanacaktır. çünkü sorgusuz inancın sonucu budur.

sorgulayan kişiler ya ateist, ya agnostisist yada deist olacaktır. bu yargıyı yapan kişiler böyle olmadıklarına göre, henüz akıllarını bu konuya çalıştırıp birileri tarafından yazılmış olan kitapları sorgulamamıştır.

bu şekilde hayat tamamlayan insanlar tanıyorum bolca. geneli "yaşam derdi" kısmını henüz atlatamamış kesim, bu yüzden hiç kafa yoramıyorlar bunları düşünmeye. onlara hak veriyorum, fakat onlarda hayatları boyunca din üzerine tartışmaya girmiyorlar, gerek duymuyorlar.

başkalarının ateistliğine sallayanlar veya başkalarının tanrı inancına sallayanlar, yaşları büyükte olsa küçükte olsa, henüz bu konunun ergenliğinden çıkamamıştır. ücretli troll olanlara zaten diyecek bir şey yok...
tabii uçak düşmeye başlayınca elinden bir şey gelmeyen ve doğal olarak da ölmek istemeyen ateist bir anlamda "eğer var isen" gibi ona zarar vermeyecek bir son şans denemesinde bulunuyor..

olayın başka boyutu. o uçak düşerse yanında 10 kere hacca gitmiş eleman da geberecek aynı şekilde...

detayı anladınız mı?

hayır..

yani ateist öte taraf için dua etmiyor... ölmemek için diyelim.

Mortu çektikten sonra kime ne girer hiç belli olmaz.

açıkçası hiç camiye gitmemiş biri cennete gidebilirken ensar vakfının bir üyesine korlaşmış odunlar girebilir...

ya da sırf kendi götü için sadaka veren kurban kesen namaz kılan eleman cennete gitmez ...

sonuçta o uçak ikisine de girecek mi?

dibine kadar...
Yanlış bir söz.

Biliyorsunuz geçenlerde rus uçağı düştü, ateist bir arkadaşıma imana geldin mi diye sordum 'yoo, naalakası var' dedi.
https://galeri.uludagsozluk.com/r/1296238/
Bir arkadaş ilgi çekmeye çalışıyor filan demiş. Kardeşim ya senin kafan iyi, yada gerçekten eğitimsizsin. Marjinal olunca tanrıyı ret mi etmen gerekiyor? Hayır, inanadabilirsin. kimse seni inan veya inanma diye zorlamıyor. Herkes kendi bildiğini yaşıyor. Böyle olmayı dene.
Ayrıyeten, ben ateistim diye bağırmadım. Arkadaş tespit sıçmış affedersin, ben de hayır öyle değil diyerek kendimden örnek verme gereği hissettim. Bunu sen kendi kafanda " marjinal olmaya çalışıyor yea " diye algılıyorsun, o da senin algı mekanizmanla alakalı bir durum.
" Ya işte şu arkadaşta ilgi çekmeye çalışıyor " diye tespit yapacağına, yazdığım entryi oku, ondan sonra o entry üzerinden yorum yap. Kafanda kurduğun önyargılarınla değil. Saygılar.
korktuğu için inandığını, inandığı şeyin hiç bir anlamı, mantığı olmadığını bilen insan sözü. bir de sen bunu yazarken kibirli kibirli laf çattığını sanarsın. ayrıca milyarlarca insan allahın ne olduğunu bile bilmeden ölü gitmiştir. hiç de aklına gelmemiş. ortada olan şey küçüklükten beri allahın propagandasının yapılması nedeniyle olmasın.
çocukluktan bu yana beynimize kazıdıkları için,
kötü bir olayda korkudan alt beynimizde oluşan bütün fotoğraf ağzımızdan dua adı verilen bi kavramla dışarı çıkmaktadır.
yani bunun da bir nevi bilimsel bi açıklaması vardır.
sizin gibilerin imanı da güzel bir huri bacaklarını açana kadar işte. o durumda zina yapmam haşa diyecek sakallı adam da tanımıyorum.