bugün

örümcek kafalı insan zihniyetidir.zaten ben o kitaba inanmıyorum sevgili inanan kardeşim yapma etme ya denir bu insanlara.
bilmeden körü körüne bir şeye inanmak yerine, kişinin araştırıp bilerek inanmasını isteyen ve büyük olasılıkla kuran'a inanan kişilerin yaptığı eylemdir.

(bkz: sen bi oku beğenmezsen yine inanmazsın)
(bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp)

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır kuran'ı okumadan inanmamaya karar vermek de neticede.

ayrıca, bilmediğin şeyin nesine inanacaksın zaten.
ateistlere taşı oku denilebilir. onu da okumazlar ama neyse..
gayet iyi niyetli yaklaşımdır.
Okumaktan zarar gelmez hele ki bu kur'an-ı kerîm ise.
ateistlerin zaten kuran okuduklarını, kuranı okuyup yorumladıkları ve birçok çelişki barındırdığını gördükleri için ateist olduklarını bilmeyen kişinin sarfedebileceği sözdür.
kuran oku diyenler haklıdır. eğer ateist arkadas daha önce okuyup ta inanmıyorsa sorun yok
ama hiç kuranı okumamış ve inanmıyorsa kusura bakmasın ama o özenti ve cahil bir ateisttir.
(bkz: ateistleri sözlükte barındırmak)
ne var okurum, okudum. neticesinde bu bir kitap kutsallaştırmanın gereği yok.
kuran okuduktan sonra ateist olanlar için geçerli olamayacak öğüt.**
eğer ateist kişi gerçekten kuran' ı okumamışsa çok garipsemeyeceğim cümledir, böyle bir telkin olabilir .çünkü bir insan doğuştan ateist olmuyor, içinde bulunduğumuz toplumun genel inancı doğrultusunda insan en azından kuran'ı okuyup ondan düşüncelerini şekillendirmesi mantıklıdır. Ama tahminimce ateistlerin çoğunluğu da kuran ı birçok müslümandan çok çok daha fazla biliyordur, daha önce en az bir kez okumuştur. Bu sebeple de genelde ateistler müslümanlara kuran okumalarını salık verirler o daha bi hoş olur.
onların kalpleri mühürlenmiştir. hak olanı duyamazlar. cehennemin azgın ateşi onları beklemektedir.
müminun 23/99-100. onlardan birine ölüm gelince: "rabbim! beni geri çevir, belki, yapmadan bıraktığımı tamamlar, iyi iş işlerim" der. hayır; bu söylediği sadece kendi lafıdır. tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında geriye dönmekten onları alıkoyan bir engel vardır.

işte ateistlerin durumuda bundan ibarettir. inşallah dünyaya bir daha gelmek istedikleri mahşer günü gelmeden inşallah akıllarını başlarına alır ve batıldan yüz çevirirler. Allah' a sığınan asla yalnız değildir. Allah kalplerinizi yumuşatıp, hidayet versin.
ateist olmakla cahil olmak arasındaki farkın ayrımına varamamış insanlara yapılan önermedir. konuyla ilgili türkkaya ataöv'ün ateist fakat siyasal bilgiler fakültesinde islam ve dış politika dersi verebilecek kadar islam bilgini olmasını örnek göstermek gerekir. aynı önerme komünistim diyenin kavgam okuması, ülkücüyüm diyenin sol literatürle ilgili en azından temel bilgileri içeren kaynaklara göz atması için de yapılabilir. ha ben atesitim kur-an okuyunca cayabilirim, solcuyum ama solculuğum slogan solculuğu, ülkücülüğüm kafa tokuşturmaktan ibaret diyosan, karşı fikirleri, bilgileri öğrenince "dava" dan cayabilirim gibi bir endişen varsa okusan da farketmez okumasan da.
bir düşünceyi,akımı veya dini her ne olursa olsun desteklenmiyorsa o konu hakkında bilgi sahibi olunmalı bir ateistin muhakkak kuranı kerimi incili tevratı okumuş olması gerekirki kabul etmesin öyle ya bilmeden inkar edemezsin. aynı şekilde müslümanın yahudinin ve hristiyanında diğer kutsal kitapları okuması gerek okunan hiç bir şey boşuna değildir.
epey ayet okunur, hepsinin sonu;

- yaparsan ağzından öpüp cennete koyarız, yapmazsan cehenneme gidersin.

gibi bittiği için, sıkıntıdan yarım bırakılmıştır. ama iyi yazmışlar. cien anos de soledad okuyup aurelio ailesine ibadet etsem daha mantıklı.
denmemelidir. islam'da böyle bir şey yoktur. kim uyduruyorsa hata ediyor. kur'an'a inanmayan kur'an okumamalıdır. iki kere iki dört eder...
(bkz: tik tak tik tak tik tak)
turan dursun'un yıllarca dincileri açık oturumda karşılıklı konuşmaya ve tartışmaya çağırması ama karşısına kimsenin çıkmaya cesaret edememesi, bunun yerine bir kiralık katil göndererek arkasından vurmaları düşünüldüğünde, çok iki yüzlü bir tekliftir.
insanlar hiçbir şeye inanmamaktansa Allah'a inanmayı yeğlerler. okumakta fayda vardır. okumayanda okumaz. her koyun kendi bacağından asılır. yinede kuran okuyup cennete gidenler, kuran okumayan ateistleri cehennemde yanarken izleyip büyük keyif alacaklardır.
oku dedik okumadın.
(#10641084) ile gayet mükemmel açıklanmıştır.
bundan yıllar önce yaptığım eylem. ayrıca okur okumaz. bilinmez. ama yeter ki değerlere sataşmasın.

"kuran'ı bir kitap gibi oku. bir roman. o zaman okuduğunu anlayabilirsin. çünkü kutsal kitap gibi okursan zaten ön yargılı olacaksın." da denmelidir.
zaten ateist olmasının sebebi kuran'ı okuyup kafasına yatmaması olduğu için tamamen saçmalıktır. zira bu roman değildir ki her okuyuşun da farklı gözle bakasın. akabinde ateistin müslümana hadi şimdi evrim teorisiyle ilgili birşeyler de sen oku demesi muhtemeldir.

peşin edit: ateist değilim ancak her türlü insan tercihine saygılıyım. dinde zorlama yoksa tercihi belli olan birine neden kuran oku diyesin ki?
bilmediğin bir şeye inanıp inanmamak nasıl oluyorsa doldurulmuş yurdum ateistidir nihayetinde türktür zira bilinçli ülkelerdeki kendini ateist olarak nitelendiren insanlar dinler hakkında bilgi sahibidir düşünüp araştırıp karar vermişlerdir bizimki gibi gerzek değillerdir işte.