bugün

savaşta kazanarak siyasette kaybetme basiretsizliğidir. muhtemelen doğduğu şehir selanik'e karşılık bırakmıştır, ancak ne yazık ki tamamını kaybettik.
12 ada yunanistan'a bırakıldığında atatürk'ün hayatta olmadığını bilmeyen malların yaptığı yanlış tespit.
adalar uşi antlaşması ile zaten osmanlı'dan kopmuştu. inönü sonradan vazgeçti adalardan. sonra da bir rivayete göre "bu adalar bu kadar yakın mıymış?" demiş...

edit: olom sizin neyinize lan bilgi içerikli entry? amk.
Off amk tespit yapacaksın bari bir google'ye bak önce. O tarih derslerinde çorba olmuştur o yapma etme yavrucuğum dedirten beni isyana sürükleyen yazar.bir yerden duymuş da olabilir atatürk'ü karalamak çok moda dur beni artılasınlar.hüloğğğğ.
üstelik belgeleri şu an mustafa armağan'ın elindeymiş, yakında basın toplantısıyla açıklayacakmış.
Bak şu atatürkten nefret edenlere daha neler saçmalayacaklar. Yok azerbaycan ı satmışlar, yok on iki adayı kaybetmiş, yok müslümanları asmış.
(bkz: canım sen ne okuyorsun)
ve akabinde çimpe kalesini alarak telafi ettiği durumdur.
*
m.kemal değilde ismetin canı sıkılmış vermiş.
cahilce bir söylem ve bilgisizliğin verdiği sonuçlar işte böyle entryler ortaya koyar.

(bkz: kesin bilgi yayalım arkadaşlar).
Dogrudan olmasa bile dolayli olarak bu kayipta katkisi vardir. inonu gibi asker olan birisini lozan gibi diplomasi kurtlarinin-ozellikle lord curzon- cirit attigi bir yere müspet sonuclar elde etmek için gondermek fahiş bir hatadir. Bütün tarih kitaplari lozanda inonunun yaptigi diplomasi hatalarini ve neticesinde yaşanan kayiplari yazarlar buna kimse itiraz edemez. Halbuki o dönemde son derece basarili osmanli diplomatlari vardir bunlar pekala kullanilabilirdi.

isin ilginc tarafi lozana giden Türk heyetinden kimsenin ingilizce bilmemesi bu da yetmezmis gibi tercumanligi haim naum gibi bir yahudinin yapmasi (!) Bütün bunlari yüce Türk milletinin vicdanlarina havale ediyorum.
(bkz: age of empires oynayarak tarih ögrenmek)
Tıpkı geçenlerde hayvanat bahçesi müdürünün tübitak'a atanması gibi birşey bu dostum. Zeki birisine benziyorsun, bağlantıyı sen kur artık.
keşke recebi gönderemiş

''beniiiiiim oniki adamıııııın''

''adalarımıza girip bira içtileeeeer''
Batum Musul gibi çok net örneklerde mevcut. Fakat on iki adanın o sıralar italya gibi kurtuluş Savaşı nda bizim nispeten yanımızda durmuş ve Yunanistan a göre daha güçlü ve yıpranmamis devlet olmasi bu duruma engel olmuş olabilir. Ta bi gizli pazarlıklar var mıdır bilmiyorum.