bugün

twitter, facebook, tumblr, o, bu, ... derken yaşamın her anının ifşa edildiği bir çağı yaşıyor olmamızdan olacak, birilerinin aklına düşmüştür.
namaz kılarken fotoğraf çekilmek nedir yahu? atatürk'le alakalı onca şeyi bırakıp bunu merak etmek nedir?

anneannem var, imanlı gitmek derdinde. fotoğraf mı çekelim yarın öbürgün bir kendini bilmez torun çıkıp da sorgular diye? n'oluyoruz demez mi kadın?
onu geçtim, benim de yok. halihazırda namaz da kılmıyorum, açık. kime inanacak şimdi bu gelecek kuşak? bana mı, anneanneme mi?
Normal bir insanın namaz kılarken fotoğrafını çektirmediğini düşünürsek gayet normal olan olaydır. Tabi bu başlık ne kadar art niyetli ve düşünmeden klavyeye davranan insanların olduğunu da gösterir bize. Hiç duydunuz mu şu soruları:
Secdeye giderken yavaş ol anı yakalıcam.
Hooop, kafanı biraz daha eğ, işte selam pozu.
Off, ne tekbir ama anı yakalamam lazım.
Kurbana bıçak atarken bi poz ver hele.
Bir de "Bir elin verdiğini diğer el bilmeyecek" diyen bir dinin mensubuyuz. illa pislik aramayın her şeyin altında.
Her şey açık sanırım.
olmaması normal; çünkü ibadetini yerine getiriyor, gösteriş yapmıyor.. böyle yapan türbine oynuyordur zaten..
Din allahla insan arasındaki ilişki. Bunu kula kanıtlamaya ihtiyacı olmadığındandır.
namaz kılarken fotoğraf çekilmenin saçmalığındandır. annem babam ananem babannem vs tüm vakit namazlarını kılarlar ama hiç namaz kılarken fotoğrafları yok niye olsun ki...
(bkz: din üzerinden prim yapan zavallılar)
atatürk'ün diniyle gösteriş yapmadığının, dini kullarak bir şeyler yapma ya da bir yerlere gelme çabasının olmadığının göstergesidir.
hem gerek de yoktur, insanlar dinini herkese belli etmek zorunda değildir; din allah ile kul arasındadır. * dinle gösteriş yapmak ayıptır.
namaz kılmadığı içindir. namaz kılmasa da o kurtarıcımız
dinin allah ile kul arasinda oldugunun ve sakli yapilmasi gerektiginin bir gostergesidir.
reklam yapmak istememesindendir.
Mustafa Kemal'in namaz kılarken fotosunun olmaması "gerekmediğindendir" gerektiğinde dua ile meclis açtırıyor. gerektiğinde ise imamların kellesini almasını biliyor. tamamen konjonktürel bir mesele. zorda kalsa o da olurdu merak etmeyin.
atatürkü rte zanneden cemaatçi söylemidir.
(bkz: dini siyasete alet etmek)
rte gibi dini reklam aracı olarak kullanmamasından kaynaklanır.
emo değil de yüce önder olduğuna kanıt.
müslüman olmadığı içindir.

atatürkün deist veya Agnostik olduğu söyleniyor.
bizi hiç ilgilendirmeyendir. kılıp kılmadığı konusunda da yorum yapmaya malzeme edilmemelidir. allah ile kul arasında olan bir şeye müslüman dediğin insan karışmaz. * ulu önder sayesinde bugün namazını kılabiliyorsun sonra kalkıp böyle atıp tutuyorsun.
namaz kılarken fotoğraf çektirmek de neyin nesi? ibadetin güzeli gizli yapılanıdır.
affedersin ama sevişirken de yok ama gay değil napıcaz.Allah ile kul arasında olan ikisi arasındadır diğerlerine de bir şey demek düşmez.Adam ülkeyi kurtardı evet tek başına değil ama siz hala yok namaz kılarken fotoğrafı yok onu yaparken fotoğrafı yok.işinize gücünüze bakın.
affedersin ama sevişirken de yok ama gay değil napıcaz.Allah ile kul arasında olan ikisi arasındadır diğerlerine de bir şey demek düşmez.Adam ülkeyi kurtardı evet tek başına değil ama siz hala yok namaz kılarken fotoğrafı yok onu yaparken fotoğrafı yok.işinize gücünüze bakın.
(bkz: akp ve rte fanatikleri)
türkiye cumhuriyetini kurarken din dil ırk ayrımı yapmamaya özen gösterdiği içindir.
yobaz it sürülerinin atamızı eleştirirken kullandıkları delil bunu söyleyenler namazında niyazında kimseler mi merak ediyorum doğrusu.
atama dil uzatma.
ibadetin insanların gôzüne gözüne sokulmayacağını bildiğindendir belki.
bir insan siyasetci ya da liderse; rengini, dilini, hobilerini ve dinini belli etmek zorunda değildir. bu yüzden de fotosu olmayabilir. önemli olan herkese eşit davranabilmesidir. dini ya da tercihleri yüzünden insanları yadırgamaması en iyisidir. bazı siyateciler gibi kendi çıkarlarını ve düşüncülerini insanlara empoze etmemesi en büyük özelliğidir zaten atatürk'ün. ateist bile olsa çıkıp "dinsiz bir nesil yetiştirmek istiyorum" dememiştir. herkesin dini de, inançlarıda kendisinedir. günümüz siyasetcilerinin verdiği bu tarz pozların da ne derece samimi olduğuda düşündürücüdür. kim neye inanmak istiyorsa inansın, gerisi kimseyi ilgilendirmez.
(bkz: ibadetin gizlisi makbuldür)
ibadet allahla kul arasında olusan bir iletişim şeklidir.
ulu orta ya da göstere göstere yapılan ibadet değildir, gösteriştir efenim.