bugün

son zamanlarda yükselişte olan bir eylemdir. son derece mantıklıyken bu güzel olaya karşı çıkan insanlar da vardır ki bu insanlar nedense "che" dövmesi yaptıran insanlara aynı tepkiyi vermezler.
atatürk' ü anlamak için onun imzasını dövme yaptırmaya, resimlerinin olduğu tişörtler giymeye gerek yoktur. o' nu anlamak için ilke ve inkilaplarına sahip çıkmamız yeterlidir.
kişinin tercihine kalmıştır. yalnız, saygı duyduğumuz bu insanın imzasını doğru olmayan yerlere yaptırmamak kaydıyla...
insanların atatürk ve fikirlerinin fanatiği olduğunu vurgulamak için yaptırdığı eylem.

makul, mantıklı.
görüntü yapmayı seven insan eylemidir. imzanın dövme yapılması atatürkçülüğü ne arttırır, ne azaltır.
dün tanıştığım bi kızın kolunda duruşunu beğendiğim olaydır. kolda güzel duran dövmedir.
ne demiş atamız ;"beni anlamak demek mutlaka yuzumu gormek demek degildir. benim fikirlerimi, benim duygularimi anliyorsaniz ve hissediyorsanız, bu kafidir"

oraya buraya heykel dikmekle, kıça başa dövme yapmakla atatürkçü olunamaz, fikirlerini anlayın ata'nın. o'nun da tek istediği buydu zaten.
hayatta olan naziler bisepslerindeki ve omuzlarındaki dövmelerinden utanıyorlar.

dünyanın büyük bir hayranlık ve hürmet ile andığı ulu önder mustafa kemal atatürk'ün kendisine yakışan o estetik imzasını bedeninde taşımak bir dövme tercihi olarak harika bir fikir olurdu kanımca. olur olmadık uyduruk helen mitolojik kahramanlarını resmetmek yerne en azından.. gerçek hatta gerçek üstü bir ifade olarak! bir de düşünsenize o imzanın hangi tarihi ve hayati kararların altına atıldığını!

(bkz: ah be)*
Bir kişi ne kadar çok müslümanım diyorsa, müslümanlığından; ne kadar çok atatürkçüyüm diyorsa, atatürkçülüğünden şüphe duyarım.

Bazı şeyler içten gelir, gerçekten inanan ya da gerçekten seven, bunu söyleme ihtiyacı hissetmez. Bunu anca aslen bu duyguya sahip olmadığı için suçluluk hissi duyan, ya etraftan anlaşılırsa korkusunu yaşayanlar yapar.

Ha ama beni de ilgilendirmez. isteyen istediği dövmeyi yaptırabilir. Dövmeyi yaptırana da ben istediğim gözle bakarım ama.

O özgürse, ben de özgürüm.
mesele dövmeyi yaptırmak değildir de onu taşımaktır,Evet seversin sayarsın fanatiği de olursun dövmeyi yaptırırsın ama O dövmeyi yaptırdığın an sen tescilli bir Atatürkçüsündür, Her hareketin Mustafa Kemale Türklüğe layık olmak zorundadır,Her adımında "Aaa Atatürkçü ama böyle böyle de yapıyor" diyebilecek insanlar çevrende olacaktır.Peki bu dövmeyi yaptıran insan her düşüncesinde Türklüğü ve Cumhuriyeti,Her hareketinde ATatürkün ilke inkılap ve kişiliğini insanlara yansıtabilecek biri midir?

Şahsen ben Odamda asılı olan iki tane Atatürk resmine baktıkça utanıyorum kimi zaman,ona layık olamıyorum diye.Bu duyguyu yaşamamak için ne kadar uğraşacak bu dövmeli arkadaşlar?
gururla taşıyabilene yakışan bir olaydır.
Dövme yaptırmak biraz itici fakat illaki olacaksa saçma hayvan resimleri, barkot, çin yazısı olacağına Atatürk imzası olsun. Ne olur yani ? En azından verilen mesajı anlıyoruz. Ben destekliyorum..
4 yıl önce boynuma yaptırdığım dövmedir.
okuduğum üniversitede bir çocuğun boynunda taşıdığı imzadır. düşünceyi insanın gözüne sokmaya çalışacağına biraz olsun kafasına sokup gerçekten içten savunabilmesini isterdim.

ayrıca yine aynı üniversitede dövmeyi gören hocalardan birinin tepkisi;

- kim imzaladı lan seni?
toplumu bölen bir eylem bu. bence öyle yani. bu dövmeyi yaptıranları atatürk imzaladıda bizi başka biri mi imzaladı?

"sen anandan yine çikardin amma,
baban kimdi bilemezdin şerefsiz..."

mi demeye çalışıyorlar bize? birşey demeye çalışıyorlar olsa gerek.

ben kapamadım mesajı. gerizekalılığıma verin.*
sadece güzel durduğu için yaptırılacak dövmedir. şahsen ben de yaptırmayı düşünüyorum ancak bunu yaptırdım diye en iyi kemalist ben olmayacağım.
(bkz: #3768178)
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü çok ama çok sevmeme rağmen, o'na saygımdan dolayı yapılmasının yanlış olduğu kanaatindeyim.
putlaştırılan herşey bir gün yıkılır. gazi mustafa kemal kendi heykelleri dikilmesini, her şeyin ona bağlanmasını istememiş. heykelleri en çok ne zaman dikilmiş? atatürk' ü koruma kanunu ne zaman çıkmış? *
at eşek yaptırmak yerine atatürk imzası yaptırmalarını oldukça doğru buluyorum. en azından baktıkça bir şey hatırlarlar diye umut ediyorum.
duruma göre hakaret unsuru içerebileceğinden sakıncalı olan eylem, yapıldığı yer daha önemli.